אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קולנוע וטלוויזיה


מאמרים, ביקורות סרטים, סדרות טלוויזיה. חומר תיעודי ואקדמי על בנושא קולנוע

כרזת הסרט פרנץ, בימאי: פרנסואה אוזון, גרמניה/צרפת, 2016, 113 דקות

על הסרט פרנץ

אדריאן בריאר, חייל צרפתי, הרג במלחמת העולם הראשונה (1814-1918) חייל גרמני, בחפירה שנקלע אליה, בניסיונו להסתתר מהפגזה גרמנית. החייל הגרמני לא ניסה כלל לירות ולהתגונן, אך, אדריאן לא היה מודע לכך בזמן אמת והרג את הגרמני, מתוך מחשבה שעליו להקדים ולהורגו.

כרזת הסרט בלייד ראנר 2049

Blade runner וסטוריטלינג

תוספת קצת מהותית במקרה הנוכחי היא הנדבך הגנטי של ה"רפליקנטים" (בדומה לנקסוס של הסרט הראשון), אבל גם השאלה האם אנחנו אמתיים או ביולוגיים, כבר קצת משעממת, ובא לנו להתקדם הלאה. הסיפור הוא רק תירוץ אבל העולם שבורא הסרט מפצה על כך. הוא כה חכם ומקורי שהצופה כמעט סולח לו על הפזמון החוזר.

סם שפארד בגיל 21

שחקן הקולנוע סם שפארד מת בגיל 73

סם שפרד מת בביתו ב 27 ביולי 2017 בשל סיבוך של סוג מחלת ניוון השרירים

כרזת הסרט וונדר וומן בכיכובה של גל גדות

כמה מילים על הסרט וונדרוומן

גל גדות היא אלה. זהו ללא ספק אחד הסרטים ש"שחקן מחזיק". בלעדיה אין לסרט מה להציע. היא יותר מיפה, היא ללא רבב. מושלמת. כל רגע שלה על המסך הוא רגע ששווה את ייסורי החיים ונשיאת עול הקיום

רוג'ר מור ב 1960

השחקן רוגר מור הלך אתמול לעולמו

השחקר רוג'ר מור נפטר אתמול 23.5.2017 בגיל 89 לאחר מאבק קצר במחלת הסרטן

דיאן קיטון, רוברט דה נירו, רוברט דובאל, פרנסיס פורד קופולה, ג'יימס קאן, אל פאצ'ינו וטליה שייר

45 שנה להקרנת הבכורה של הסנדק

.הסרט הסנדק הוא אחד מהסרטים הטובים והמשפיעים בהיסטוריה ההוליוודית. הוא הוקרן לראשונה ב 14 למרץ 1972 ולאחריו בוימו עוד שני המשכים - הסנדק 2 והסדנק 3. הסרט מבוסס על רב המכר של מריו פוזו

כרזת הסרט מהיר ועצבני 8

הסרט מהיר ועצבני 8 שובר שיאים

הסרט מהיר ועצבני 8 שובר שיאים

כרזת הסרט נורמן, בימאי: יוסי סידר

משחקי הכתר: הרהורים על נורמן – סרטו של יוסי סידר

סרטו של יוסי סידר "נורמן" (2016) הוא אנטומיה של התופעה הידועה בשם "קשרי הון-שלטון", הניצבת מול הציבור ומטרידה אותו בכל דור ודור. כידוע, מדינאים בכירים, הנושאים עיניהם אל השררה, אינם יכולים לנווט את דרכם בלי סיועם של אילי ממון, ואילו אילי הממון אינם יכולים לנהל את עסקיהם בלי עזרת הפוליטיקאים

הלנה מטרויה

טרויה: אודיסאוס אבינו, הלנה היפה אימנו

בימים אלה מוקרן על המסכים בארצנו סרטו של הבמאי וולפנג פיטרסן "טרויה", סרט שאורכו שלוש שעות העוסק בסיפור מלחמת התרבויות הראשונה שבין מזרח ומערב, והכול בגלל אישה יפה אחת, הלנה (בגילומה של הדוגמנית דיאן קרוגר), שדומה שהיא השחקנית היחידה בסרט שנראית כמו הפסלים היווניים הקלאסיים, ולא טיפוס ים-תיכוני, שחרחר, בדומה לשאר השחקנים - ולא עקב אינטרסים פוליטיים וצבאיים, כמקובל.

בראד פיט נבחר לשחק את אכילס

טרויה - אירופה הלבנה ?

ישנן כמה נקודות שחשוב לי להעיר את תשומת הלב אליהן לאחר הצפייה בסרט "טרויה", עיבוד ה-"איליאדה" של הומרוס לתסריט קולנועי הוליוודי. הנקודות הללו משקפות חלק מהמזון הערכי אותו מייצא עולם הקולנוע האמריקאי-האירופצנטרי לעולם כולו. לפני שאציין אותן, ברצוני להרחיב מעט יותר אודות המיתוס המוכר העוסק ביציאת צבאות יוון למלחמת טרויה, מיתוס המיישם הלכה למעשה את שאלת הערכים הכרוכה בנושא, ומתוך כך לצאת ולבדוק מהם הערכים שהודגשו בסרט.

כרזת הסרט לוק

לוק (סרט) ותסביך אדיפוס

לוק מצטרף לרשימת הסרטים שמבוססים על שחקן אחד, כמו קבור (ראיין רנולדס) , הכל אבוד (רוברט רדפורד) ועוד. טום הארדי שחקן עילוי, לדעתי, אחד הטובים באמת בקולנוע העכשווי, מצליח להחזיק סרט שלם על כתפיו החסונות והזכורות לטוב מסרטי האבקות או איגרוף אחרים

עטיפת הספר "פאנטום האופרה"

פאנטום האופרה

באופרה של פאריס, מבנה שכולו מסתורין, שוכן הפאנטום, שבוקע מדי פעם ממרתפיו האפלים כדי להביע את דעתו על זמרת הסופרן הראשית או להטיל ורד עטוף בסרט שחור על הבמה. הפאנטום, שכל חברי האופרה החל מההנהלה וכלה ברקדניות ובתזמורת מקבלים את עובדת קיומו ומפחדים ממנו, ניזון ממוסיקה שמגיעה אליו דרך פתחי האוורור התת קרקעיים.

כרזת הסרט גברים בשחור

אנשים בשחור ?

אנשים בשחור, על פי האגדות, הינם טיפוסים מפחידים הלבושים בחליפות שחורות ופוקדים מדי פעם אנשים שחוו אמת מסויימת, צפו בעב"מים או נחטפו לתוך חללית חייזרים. הם משתמשים באיומים והטרדות כדי למנוע מהאנשים אלו לספר את קורותיהם, הם מעלימים מידע חשוב כגון תצלומים או עדויות כתובות/מוסרטות ודואגים לטשטש כל עקבות בקשר למאורעות מסויימים

כרזת הסרט "ישו כוכב עליון"

סיפור חייו ומותו של ישו כמטאפורה

ישו הוא כוכב עליון, לא רק בכנסיות או בוותיקן אלא גם בהצגה, בסרט משנות השבעים וגם בכל הנוגע לנתוני צפייה אמיתיים ועדכניים בארה"ב.

ג'רמיה הלוחם בדרכים

אחד האלמנטים המעניינים ביותר של "ג'רמיה" הוא שזוהי סדרה שעוסקת בפוליטיקה, ויותר מכך ביצירה הדרגתית של רעיון פוליטי אידיאליסטי, רעיון הקמת חברה חדשה וטובה יותר מהריסות החברה הקודמת. יש רק סדרות טלוויזיה מעטות מאוד במדע הבדיוני ומחוצה לו שעוסקות בנושא החשוב של פוליטיקה

כרזת הסרט "היום שאחרי"

ואם לא מחר, אז מחרתיים? -עידן הקרח המתקרב בסרט היום שאחרי

לכאורה מדובר בעוד סרט אסונות שיגרתי מהסוג שהיה נפוץ במיוחד בשנות השבעים,סרטים שהתבססו על פחדים אמיתיים כמו "רעידת אדמה" שתיאר את חורבנה של לוס אנג'לס ברעידת אדמה ענקית (שעל פי כל התחזיות אכן תתרחש בעתיד הלא רחוק), אך לאמיתו של דבר הוא יותר מכך.

כרזת  הסרט טרויה. בראד פיט בתפקיד אכילס. מבקר התרבות והמשורר מתתיהו שמואלוף התלונן במאמר ביקורת חדש שלו על הסרט "טרויה" כי זהו סרט גזעני מאחר שמנהיג היוונים המנצחים אכילס מוצג בו כבלונדיני כחול עיניים.

טרויה השחורה

מבקר התרבות והמשורר מתתיהו שמואלוף התלונן במאמר ביקורת חדש שלו על הסרט "טרויה" כי זהו סרט גזעני מאחר שמנהיג היוונים המנצחים אכילס מוצג בו כבלונדיני כחול עיניים.

הסאגה של בן חור – לוחם עברי נוסח אמריקה

אחד הרומנים ההיסטוריים הידועים והפופולאריים ביותר של כל הזמנים, ספרו של לואיס ווואלאס "בן חור"(1880), מתאר את הרפתקאותיו של בן עשירים יהודי בתקופת הבית השני, ימי הקיסר הרומאי טיבריוס, אשר הוא ומשפחתו מנושלים מרכושם ונאסרים בידי ידיד רומאי לשעבר שהפך לאויב, מסאלה.הסרט המצויר הוקרן בזמן בו נמצאת ארה"ב במלחמה ומנסה להביא שלום ושקט למזרח התיכון, אזור שרבים מתושביה מכירים רק מהתנ"ך, מהקולנוע ובעיקר מספר וסרט בשם "בן חור". הלוחם העברי הידוע ביותר בארה"ב אינו אריאל שרון וגם לא משה דיין או יוני נתניהו - שמו הוא יהודה בן חור.

פסל שמציג את דמותו של המלך ארתור בשריון מימי הביניים

סרמטי בבריטניה: המלך ארתור בסרט ובמיתוס

בימים אלה מוצגת על מסכינו גרסה קולנועית חדשה לסיפור חייו של המלך ארתור ואביריו, שהם בין הדמויות הידועות ביותר של ספרות הפנטזיה העולמית. עליהם ועל קוסם החצר מרלין ועל המלכה היפה והבוגדנית גוויניביר ועל מאבקם הבלתי פוסק בשבטי הסקסונים הפולשים לבריטניה של המאה החמישית לספירה נוצרו אלפי סיפורים אגדות אפוסים ספרים וקומיקסים וגם סרטים רבים.

כרזת הסרט אנני

שמונים שנה של יתמות

לפני שמונים שנה בדיוק ב- חמישי באוגוסט 1924 החלו הרפתקאותיה של היתומה קטנה והאומללה אנני בסדרת קומיקס אמריקנית בשם זה ומאז בשמונים השנה שחלפו היא הזדקנה רק בשנה או שנתיים, היתומה הנצחית הזאת היא גיבורת סדרת הקומיקס "ההרפתקנית" הוותיקה ביותר שעדיין ממשיכה להתקיים ברציפות, וותיקה בהרבה מדמויות צעירות וחדשות יחסית כמו סופרמן, פלאש גורדון ומנדרייק הקוסם.

כרזת הסרט אלכסנדר הגדול

אלכסנדר הגדול מכולם

עשרה מלכים מלכו בכל העולם ומלואו ותגדל מלכותם לכל ארבע רוחות השמים ולא נשאר דבר שלא משלו עליו ולא שמע לפקודתם... והשמיני, הגדול גם מנבוכדנצר וגם מכורש ,שמשל מסוף העולם ועד סופו, עד מבוא השמש ועד צאת השמש, ואמר גם לעלות לשמיים ולרדת לתהומות היה אלכסנדר מלך מוקדון הוא צפיר העיזים שבא מן המערב. אחרי מות אלכסנדר לא קם עוד מלך גדול ואדיר לעמוד בשורה, אך מלך המשיח יהיה המלך התשיעי. ( מתוך "צפונות ואגדות " מאת מיכה יוסף בן גוריון ( ברדיצ'בסקי )

מסיבת עיתונאים

ארבעה הִרהוּרים נוּגים

אני ממש מתמוגגת, היא מתמוגגת, זאת היתה חוויה... ועכשיו אני כל-כך חמה על להכות בברזל, לרוץ לספר לחבר'ה, בייחוד לאותם בנים שלא שׂמו עלי אז, בגילגולי הקודם, בחטיבת הביניים, אלה שאמרו שאמנם אני תלמידה טובה, וגם ילדה טובה, אבל אי אפשר לדבר איתי כי אני מדמיינת שהם סלבריטיז. והבנות... הבנות שאמרו שאפשר לספר לי סודות, כי בין כה וכה אני שומעת רק את עצמי.

אגדת מילאן, הגירסה המעודכנת

אגדת מילאן, הגירסה המעודכנת

תיכון מילאן, שבו למדו 161 תלמידים בלבד, לקח את אליפות התיכונים של אינדיאנה באלף תשע מאות חמישים ומשהו. הוליווד לא יכולה להסתפק בדרמה הזו - והפכה אותה למלודרמה

כרזת הסרט קינגס רואו

קינגס רואו

מותו של רונלד רייגן מעלה שוב בתודעה את הקריירה הקולנועית שלו, שלא נהוג לייחס לה חשיבות רבה מדי. ובכל זאת, סרט אחד בכיכובו הוא אחת היצירות המשובחות של שנות הארבעים

כרזת הסרט מיליון דולר בייבי, בבימויו של קלינט איסטווד, זוכה פרס האוסקר לשנת 2004

קלינט איסטווד: ברונקו בירד

זכייתו השנייה של קלינט איסטווד בפרס האוסקר עשויה להתפרש על ידי ציניקנים כעוד מחווה פנימית של הגורמים המסחריים בתעשיית הבידור למי שמספק לה לא מעט מזומנים. למעשה, יש בכך הרבה יותר מזה. השחקן שנחשב בעבר לחד-ממדי הפך בשלושים וחמש השנים האחרונות לאחד הבמאים הרבגוניים והייחודיים בתולדות הקולנוע. מעבר לעשיית צדק פיוטי עם קלינט איסטווד, מאיצה הזכייה הכפולה שלו בפרס היוקרתי את תהליך הפיכת יצירתו לקלאסיקה בפני עצמה.

דופק מי שדופק אחרון ?

זר דופק בדלת , איך הגיעו המפיצים בישראל לשם הנ"ל מהמקור (Return To Sender) היא שאלה בהחלט מעניינת , יש אומרים שאולי יותר מהסרט עצמו .

סרט הטלק הבא: על הסרט אהבה וידידות

להבדיל מסרטי קאלט הרוכשים להם עדר מעריצים (זעום או זועם) הרואים בצפיות חוזרות ונשנות סוג של עלייה לרגל, סרטי טלק שייכים לקטגוריה בה עכוזי הצופה זועקים למעט טלק על מנת לעמוד במשימה המיוזעת של דבקות בכיסא לכל אורך כל הסרט

שלושה קופים (סרט)

עלילת הסרט "שלושה קופים" מתחילה בסצנה ארוכה שבה רכב נוסע בכביש ארוך, המצולם כמנהרה ארוכה שבסופה יש נקודת אור, בנקודת האור הזו, מסתבר, קרתה תאונת פגע וברח, בה מעורבת דמות פוליטית, סרווט. סרווט מתקשר לנהגו איופ ומבקש ממנו לקחת על עצמו את האחריות על התאונה, אף על פי שלא היה נוכח כשקרתה. בשל מצבו הכלכלי העגום מסכים איופ לעסקה.

העולם גדול והישועה מעבר לפינה (סרט)

העולם גדול והישועה מעבר לפינה (סרט)

הסרט מבוסס על פי ספרו של איליה טרויאנוב, ואת הסבא המדהים מגלם מיקי מנוילוביץ, שחקן סרבי (שאותו ראינו בעיקר בסרטיו של אמיר קוסטריצה). המבסס את תפיסת עולמו על משחק השש בש – "הגורל הוא קובית המשחק שלך אבל ההטלה היא שלך".

בלה נמשכת במיוחד לגברים ש"אסור" לה להימשך אליהם.

מערכות יחסים אלימות בסדרה "דמדומים"

השימוש בכפייה להאיץ את התפתחות הקרבה הוא סימן אזהרה נוסף נפוץ להתעללות. אם מתעלל יכול לקבל מחויבות מלאה מקורבנו, מוקדם ככל הניתן, הוא בעצם "נועל" בכך את הקורבן ומונע ממנו לברוח.

הנצפים ביותר

.