קולנוע


אניית הקרב פוטיומקין 1925
פורסם: שני, אוקטובר 27, 2014 - 17:06
שם מחבר: אבישי חאליסי
לא הרבה אחרי שהומצא הקולנוע בסוף המאה התשע עשרה, מישהו כבר הבין שלמדיה החדשה, או יש לומר האמנות השביעית, יש כוח עצום לחולל מהפכה בנפש האדם במחשבתו ובעמדותיו. לסרטי התעמולה שמומנו על ידי משטרים אפלים, יש באופן פרדוקסאלי מקום של כבוד בתולדות הקולנוע והתפתחותו.
הנפילה  – היצירה המשובחת האחרונה מבית BBC
פורסם: ראשון, אוקטובר 26, 2014 - 15:36
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
בפרק הראשון של הסדרה הנפילה - "The Fall" עוד סלחתי ליוצרים על הקצב האיטי של ההתנהלות הנדרשת כדי למלא שעה ומשהו של פרק, כמו שהמסורת המקודשת של ה-BBC מחייבת, וסלחתי להם על מה שחשבתי שהוא עוד סיפור משטרה פרוצדורלי טיפוסי. אבל באמצע הפרק השני של הסדרה זוכת פרס גלובוס הזהב והאמי, כבר מצאתי את עצמי מתמכרת, לאט אבל בטוח. הסדרה נוצרה ונכתבה על ידי אלן קוביט, שיצר את העונה השניה של "החשוד העיקרי".
צעירה ויפה / פרנסואה אוזון
פורסם: ראשון, אוקטובר 12, 2014 - 16:49
שם מחבר: חיים ספטי
סרטו של פרנסואה אוזון צעירה ויפה הינו סרט חשוב ומעניין מבחינה פסיכולוגית וליתר דיוק: מבחינת פסיכולוגיית התת-מודע. בטרם אפרושׂ את טיעוניי, הרי שלמען מי שלא צפו בסרט, שהוקרן בבתי קולנוע בארץ לאחרונה, להלן כמה משפטים על עלילתו הבסיסית: הסרט עוסק במשפחה צרפתית הגונה ונורמטיבית- אם, אב (חורג) ושני ילדים: נערה יפהפייה כבת שבע עשרה, אִיזָבֶּל שמה, ואחיה, כבן שלוש עשרה-ארבע עשרה. הנערה לומדת בתיכון, ובשלב מסוים, ללא כל סיבה גלויה לעין או מניע מוגדר, היא שואלת לעצמה שם בדוי ומתחילה לעסוק בזנות.
תגובות: 9
אורפאן בלאק: סקירה
פורסם: שני, ספטמבר 22, 2014 - 15:27
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
סקירת 'אורפאן בלאק': טטיאנה מסלני מסנוורת, מרשימה ומרתקת. 'אורפן בלאק' היא סדרת טלויזיה קצת יותר מיוחדת בנוף הסדרות הייחודית. זהו מופע של אישה צעירה, שמגלה יום אחד לתדהמתה, שהיא חלק ממשפחת "שיבוטים קנדיים". לא. זה בקושי ספוילר. זה משהו שמבינים בשלב מוקדם באחד הפרקים הראשונים. הייחוד של הסדרה הוא ההופעה, או יותר נכון ההופעות של טטיאנה מסלני, כוכבת הסדרה.
קסם לאור ירח / וודי
פורסם: שלישי, ספטמבר 16, 2014 - 18:25
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
בארבעת השנים האחרונות זכינו לקבל מבית היוצר של אלן יצירות אמנותיות נפלאות. הסרט שיצא בשנת 2011, "חצות בפריס" נחשב על ידי רוב המבקרים כיצירת מופת קומית, והפך ללהיט מסחרי. הסרט של שנת 2012, "מרומא באהבה" נחשב אפילו לסרט טוב יותר מקודמו, והסרט של שנת 2013, "יסמין הכחולה" זיכה את קייט בלאנשט בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר. אבל הסרט החדש של אלן, "קסם לאור ירח", עולה בהרבה על כל האחרונים. בניגוד לדיכאון העגמומי שעטף את "יסמין" הפעם קיבלנו בחזרה, סוף סוף, את ההומור "האלני" השנון, הנוקב, הציני, ואת האמירות הבלתי מתפשרות.
תגובות: 1
אגדת חורף
פורסם: חמישי, ספטמבר 4, 2014 - 18:46
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
תסריטאי שמתבקש להתאים ספר אהוב לסרט קולנוע מצליח, נתקל בדרך כלל במשימה מסוכנת מעט. האלמנטים שפועלים על הדף, לא יעבדו מבחינה ויזואלית, ולהיפך. הוא נדרש לבצע פשרות. אתה לא יכול לרצות את כולם. אבל הגרסה הקולנועית של "אגדת חורף" אינה מתיימרת לרצות אף אחד. לא את אוהדי הספר ולא את אלו שמעולם לא קראו אותו. זוהי יצירת פאר ויזואלית בעלת עומק רגשי, רבת היקף וקסם. הקרב הקלאסי בין הטוב והרע, כשוויל סמית מגלם את לוציפר, גם אם למספר רגעים בלבד, וגורם לפנטסיה מוחלטת להיראות הגיונית לחלוטין.
תגובות: 1
תיאוריית אפס / טרי גיליאם
פורסם: ראשון, אוגוסט 24, 2014 - 16:49
שם מחבר: רוני אליאור
אוטופיה, הפסטיבל הבינלאומי למדע בדיוני, תל-אביב, יתקיים השנה בין התאריכים 13 – 20 בספטמבר, בסינמטק תל-אביב ובשיתוף שבוע החדשנות DLD תל-אביב. השנה, לצד תכנית קולנוע עשירה ובה עשרות סרטים, ישראלים ובינלאומיים, בכורות והקרנות ייחודיות, יכלול הפסטיבל מגוון גדול של אירועים בנושאי מדע, דמיון ועתיד - כנסים, הרצאות, תערוכות ומופעים העוסקים באמצעות מדע בדיוני בסוגיות של חברה וטכנולוגיה, מדע ואתיקה, ובהסתכלות אל המחר.
אגדות על רוצחים
פורסם: חמישי, יולי 31, 2014 - 20:08
שם מחבר: שרון טהר
הסרט הדוקומנטרי שיצא השנה "אגדות על רוצחים" הינו סרטו הדוקומנטרי של ג'ושוע זימן ורחל מילס. הסרט בן השעתיים מתאר כיצד יוצרי הסרט חוקרים את מקורותיהם של ארבע אגדות אורבאניות מפורסמות, ומנסים להבין כיצד הם נולדו ומדוע אנשים עדיין מאמינים באותם מיתוסים. יותר מכך הסרט מלווה בקטעים קולנועיים קלאסיים, שהתבססו על אותן אגדות אורבניות, בינהם קנדימן, הצעקה, ו"זה". הסרט מאוד יסודי, וחוקר כמה זוויות שונות, במקרים מסוימים התשובה מפחידה מהמציאות. מדובר בסרט הבוחן את הבסיס להרבה סרטי האימה, והידיעה מהו מקור הסיפור היא האימה האמיתית והגדולה הרבה יותר.
תגובות: 2
הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם
פורסם: שני, יולי 21, 2014 - 16:07
שם מחבר: יעקב בן שאול
עובדה ידועה ש"הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם" של יונס יונסון (2009) היה לרב מכר שתורגם לשפות רבות. אולם, סרט הרפתקאות שבמרכזו דמות של אדם בן מאה, היא כבר אתגר מסוג אחר. קבוצת הגילאים של בני מאה ויותר הינה אמנם הקבוצה הגדלה ביותר באחוזים באוכלוסייה של עולם המערבי, אך זה אינו מכשיר את בני המאה לשמש דמויות "סקסיות" לעולם הבידור הקל.
סיפור האהבה של מיסטר מורגן
פורסם: רביעי, יוני 25, 2014 - 13:01
שם מחבר: יעקב בן שאול
הסרט עוסק בזקן עכשווי. הגיבור הוא פרופסור לפילוסופיה אמריקאי, גמלאי מאוניברסיטת פרינסטון, מבוסס כלכלית, שאינו חווה ירידות מנטליות למרות גילו. ההשוואה ל"תותי הבר" משנת 1957, סרט המופת עטור הפרסים של אנגמר ברגמן, בלתי נמנעת. גם שם הגיבור הוא פרופסור, אלמן ובודד בשם איזק בורג. גם לפרופ' השבדי בן ה-78, ממש כמו לפרופ' מורגן, יש בן רופא. כלומר, שני הסרטים הם על אנשים זקנים ומשכילים שדינם נחרץ.
ונוס השחורה – סרט
פורסם: ראשון, יוני 8, 2014 - 15:14
שם מחבר: מירב גולן
שלא כהרגלי, הפעם אכתוב על סרט שצפיתי בו ולא על ספר שקראתי. הסרט הוצג לפני מספר ימים בערוץ הסרטים של יס, זהו סרט שהיה קשה להתעלם ממנו, והרגשתי צורך להעביר את המסרים והרבדים הרבים שמהם מורכב הסרט. מזמן לא ראיתי סרט שהשפיע עליי כל כך, סרט עוצמתי גם אם קצת מעיק. בכל מובן. תחושת הכבדות והאיטיות שהסרט עשוי, תחושת אי הנוחות שמלווה את הסרט, סרט שדורש מהצופה כל כך הרבה: לראות, להרגיש, לשמוע, לחוש, להבין ולחשוב. הרבה לחשוב. את הסרט ונוס השחורה (2010) ביים עבד אל לטיף קשיש.
תגובות: 4
האח הגדול: להסתכל לעצמנו בעיניים
פורסם: חמישי, מאי 29, 2014 - 18:26
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
עכשיו באה אורטל בן דיין, ואחרי שבועיים בלבד והראתה לכולנו איך באמת עושים טלויזיה. בין אם התנהגותה נובעת מתוך תסכול פנימי עמוק ובין אם היא נובעת מדאגה כנה לאחוזי הרייטינג או תשוקה מבולבלת להסביר לאדם הנבער פמיניסטיות מהי, זרקה את המגבת, ככה פתאום, ונעמדה עירומה מול עיניהם המשתאות של שותפיה לניסוי הקליני, שעברו במהירות ממצב של מבוכה קלה למצב של מצוקה נפשית אמיתית. לנגד עיני מדינה שלמה, המורכבת מצופים שנמצאים במודעות עצמית גבוהה או תחת הכחשה, ולנגד מצלמה אחת, שמאחוריה אח גדול אחד, שבמקרה אחר, ובעונה אחרת, הסתבך בעצמו עם פליטת פה מביכה ומאוד, מאוד, מאוד לא פמיניסטית.
תגובות: 4
יסמין הכחולה
פורסם: רביעי, מאי 7, 2014 - 16:45
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
וודי אלן, אלוף העולם בריצת מרתון על מכונת כתיבה, או מקלדת מחשב, הביא לעולם, לראשונה מזה זמן רב, סרט ייחודי שמקיים באמת את מה שהובטח בקדימונים, בפרסומים ובמוניטין העשיר שלו. התסריטאי והבמאי האלוף הזה, השיג בדיוק את המצופה ממנו, ואני כותבת את הביקורת הזאת כדי להגיד לו: שיחקת אותה, וודי. 'יסמין הכחולה שלך' הוא יצירת מופת משובחת. כזו שכבר שנים לא ראיתי. מסלול הסרט הוא ברור וייחודי. אתנחתא קומית משולבת במלנכוליה אירונית. סאטירה נוקבת והערות אגב שחורות הנוגעות לסדר היום של כולנו. יתכן שזה הסרט האכזרי ביותר שלו, וזה אומר משהו.
תגובות: 4
אין התעלות ב-התעלות
פורסם: חמישי, אפריל 17, 2014 - 16:45
שם מחבר: יעקב בן שאול
יחסי הציבור לסרט המדע הבדיוני החדש "התעלות" ("Transcendence") בכיכובם של ג'וני דפ, מורגן פרימן ושורה של כוכבים יצרו תחושה של סרט עם אספירציות למשהו עתידני ושונה. אלא, שבסופו של דבר, הצוות שיצר את סרטי ה"אביר האפל" עשה את מה שהוא יודע הכי טוב: כוכב מוביל והרבה אפקטים על חשבון העלילה. תסריטאי הסרט ניצמד לריי קורצוויל, הנחשב לעתידן המוביל בעשורים האחרונים, ומשמש לאחרונה גם כמהנדס הראשי של חברת "גוגל". הרעיון הבסיסי הועתק ישירות מרב המכר של קורצוויל, "הסינגולריות מתקרבת".
תגובות: 2
דרקון
פורסם: ראשון, אפריל 13, 2014 - 18:47
שם מחבר: עדי צור
המשך מחלק א: גיא פינס: הביצה, הכוכב והשטיח האדום חלק א. התבוננות ב"ערב טוב עם גיא פינס" מבעד למושג הקרנבל עפ"י פיסק, מאפשרת להבנות את משמעותה במונחים סטרוקטוראליים,דרך ניתוח מיקומה הסינטגמטי של התכנית בלוח השידורים, ודרך ניתוח תכני התכנית ההופכים את המערך הבינארי המקובל של סדר יום חדשותי. מבחינה סינטגמטית, תכניתו של פינס היא "אי" הניצב בים של תכניות אקטואליה: סדר הצגת הנושאים השונים בתוך מהדורת החדשות ותכניות האקטואליה, כמו גם הזמן המוקצב לכל נושא, הם פרי תפיסת החשיבות היחסית של הנושאים השונים, הנגזרת בעיקר מתוך האקלים החברתי, המצע האידאולוגי וציפיות הצופה.
תגובות: 3
גיא פינס: הביצה, הכוכב והשטיח האדום חלק א
פורסם: חמישי, אפריל 3, 2014 - 19:01
שם מחבר: עדי צור
ניתוח הקרנבל בביצה האולימפית של גיא פינס. מטרת המאמר הנוכחי היא לבצע קריאה מיתית של התוכנית "ערב טוב עם גיא פינס". בפרפרזה ישראלית, מאמר זה מבקש להציע פרשנות העוברת ממלאכת הסיפור הרומנטי לאור הנר, דרך הנראטיב הקולקטיוויסטי והמגוייס לאור המדורה ועד לאור הטלוויזיה והלפטופ הזעיר בורגנים. בחלק הראשון אתאר את המישור הדנוטטיבי של "ערב טוב עם גיא פינס" ומיד לאחר מכן בחלק השני אצביע על רכיבי המיתוס: אראה כיצד האמפריה האמריקאית היא הדופק של פורמט התכנית. חלק א.
תגובות: 1
פילומנה / במאי סטיבן פרירס
פורסם: חמישי, מרץ 27, 2014 - 18:36
שם מחבר: שרון טהר
סרט הדרמה פילומנה יצא לאקרנים השנה ואף היה מועמד לארבעה אוסקרים. הסרט מבוסס על ספרו של מרטין סיקסמית' העיתונאי המלווה את דמותה של פילומנה. העלילה המוצגת לפנינו מתארת סיפור בלתי יאמן המבוסס כולו על סיפור אמיתי. פילומנה הינה אישה מבוגרת המנסה למצוא את בנה שנמסר לאימוץ 50 שנה לפני כן. נסיבות האימוץ מתארות סיפור טרגי של אירלנד הקתולית של שנות ה 50, פילומנה אז נערה בת 14 נכנסה להריון.
תגובות: 2
הסיפור של מאד - סרט
פורסם: שלישי, נובמבר 19, 2013 - 16:51
שם מחבר: רעות אקשטיין
מאד בעצמו, הוא מעין גיבור של אגדה אורבאנית דרומית, הוא מגולם על ידי מתיו מקונהיו שמוכיח שהוא יכול להיות כל מה שהוא לא היה עד עכשיו, דמות שוליים שלא מתקלחת כל הסרט ולא מחליפה חולצה, עם מבטא דרומי חזק ושפה עילגת. גם אביו של מאד הוא דמות קשה ומעוררת סלידה בהתחלה, כאשר במהלך הסרט היא מקבלת פנים נוספות. יש גם את ג'וניפר, האהובה המיתולוגית של הגיבור, בחורה בעייתית עם עבר של נערה במצוקה המגולמת היטב על ידי השחקנית ריס ויתרספון, ויש את אימו של אליס שרוצה חיים טובים יותר הרחק מהבוץ.
תגובות: 1
אהבתם של המינגווי וגלהורן/ בימאי: פיליפ קאופמן
פורסם: חמישי, נובמבר 7, 2013 - 15:46
שם מחבר: מיכל וינקלר
זהו סיפור אהבתם של העיתונאית מרתה גלהורן שאותה מגלמת, ניקול קידמן והסופר ארנסט המינגווי שאותו מגלם קלייב אואן. במהלך העלילה השניים הופכים לגוף אחד כאשר הכוח המניע אותם הוא מלחמה! הרומן מתעד אותם כזוג כתבים חדורי להט ומטרה שמוסרים את עצמם למען תיעוד רגעי המלחמה העוצמתיים ביותר בתקופת מלחמת העולם השנייה. השניים מאמינים שייעודם הוא השליחות הכמעט בלתי כנועה שלהם לספר, לתעד ולהעביר את אירועי המלחמה אל העם. על אף שהסרט מתעד רומן הוליוודי של שני שחקנים מפורסמים ובעלי רפרטואר מפואר, הסרט בכל זאת מציג כאן מערכת יחסים הרבה יותר בשלה ובוגרת.
תגובות: 1
צל הימים – מישל גונדרי – צרפת 2013
פורסם: חמישי, אוקטובר 3, 2013 - 14:16
שם מחבר: רעות אקשטיין
ממש כמו ביצירותיו הקודמות של מישל גונדרי (שמש נצחית בראש צלול, מדעי החלום והשאר), גם בסרטו החדש "צל הימים" ניכרת טביעת אצבעו יוצאת הדופן של האמן, במלאכת מחשבת ויזואלית מרהיבה שלא נחה לרגע. הסרט מגולל את סיפור אהבתם של קולן וקלואה, מתחילתו האופטימית ועד סופו העצוב לאור מחלתה הממארת של קלואה. לכאורה סיפור אהבה פריזאי, שיש בו דמויות משנה שגם להן סיפורי אהבה, ואם כבר השתמשתי במילה "סיפור" אז זה הזמן לציין שלא בזה העניין. גונדרי אמנם בחר הפעם בעיבוד קולנועי לספרו של בוריס ויאן משנת 1947.
תגובות: 1
קצה האגם / גיין קמפיון
פורסם: רביעי, ספטמבר 11, 2013 - 15:22
שם מחבר: שרון טהר
קצה האגם, הינה מיני סדרה חדשה של ג'יין קמפיון הפותחת לצופיה צוהר אל תוך עולם מסתורין בעל חוקיות מזן אחר לגמרי. זהו עולם בו השבטיות חוגגת, ולא בכדי צולמה הסדרה במרחבי הטבע הפראיים של ניו זילנד הרחוקה. על רקע הנופים המרהיבים והבלתי נגמרים, מצטיירת לפנינו סדרה בה צביון הצילום מעמיק עוד יותר את הקיצוניות המתגוללת לנגד עינינו בין רע לטוב, בין גשמי לרוחני ובין פטריאכלי למטריאכלי.
תגובות: 4
פלאות – אבי נשר- ישראל - 2013
פורסם: ראשון, ספטמבר 8, 2013 - 14:53
שם מחבר: רעות אקשטיין
פלאות מספר את סיפורו של ארנב, ברמן ירושלמי וצייר קומיקס צעיר שיום אחד מגלה כי מול דירתו בשכונת מוסררה, מוחזק בכוח הרב הגורו שמעיה כנפו. הסרט מגולל עלילת מתח הנוגעת לסיבת כליאתו של הרב, ספק קדוש ספק נוכל, בניסיון לבנות פאזל של מה היא האמת באמת. הציר העלילתי שלעתים היה לי פחות מובן ומסודר – (זה ממש לא הפריע ) מוגש על ידי מגוון גיבורים מקוריים וחינניים להפליא המהווים בעיני את כוחו של הסרט ואכן, עבור מי שאוהב סרטי דמויות זהו סרט נפלא ומרענן.
תגובות: 2
בית ספר למפלצות – Monsters University
פורסם: ראשון, יולי 28, 2013 - 15:54
שם מחבר: רעות אקשטיין
בית ספר למפלצות החדש מבית פיקסאר, הוא סרט ההמשך ללהיט הנפלא זוכה האוסקר מפלצות בע"מ הזכור לנו מקיץ 2001. אך בניגוד לסרט המשך קונבנציונלי המתאר מה קורה אחרי שעלילת הסרט הראשון נגמרת – סרט זה הוא פריקוול - ודווקא חוזר אחורה אל בית הספר למפלצות, לספר לנו כיצד הפכו ג'יימס סאליבן (סאלי) ומייק וואזובסקי למפלצות מדופלמות, ואיך שני החברים הטובים התחילו את דרכם המשותפת בכלל כאויבים מושבעים.
הסיפור של מאד - ביקורת
פורסם: שלישי, יוני 11, 2013 - 18:20
שם מחבר: אבישי חאליסי
ביקורת סרט - הסיפור של מאד. אני אוהב לראות סרטים על עיירות קטנות בארצות הברית, סרטים שמנסים לתאר את חיי היום יום במקומות שאני לא מכיר ולא שמעתי עליהם - מקומות שמופיעים בשיריו של ברוס ספרינגסטין שסביר שגם לא אגיע אליהם במסגרת של טיול המאורגן לאמריקה. ג'ף ניקולס, במאי צעיר ומתחיל שזהו סרטו השלישי, יורד אל שורשי החיים הפשוטים וקשיי היום של אנשי העיירות הקטנות. אפילו לא העיירה קטנה, אלא סדרה של בתים עשויי עץ / פח על גדות הנהר הגדול. במקומות מסוג זה הטבע והנופים נועדו לפצות על העדר האפשרויות העומדים למתגוררים בעיר גדולה כגון ניו יורק, או להבדיל, תל אביב.
המטבח של נייג'ל
פורסם: ראשון, אפריל 21, 2013 - 16:23
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
יש בסרט 'המטבח של סלייטר' (Toast), שלושה דברים עיקריים הראויים להערצה: פשטידות לימון מרנג מרהיבות, השירים של דאסטי ספרינגפילד וכמובן הלנה בונהם קרטר. שאר האלמנטים בסרט הם פשוט שיר הלל ממיס לב לילד מתבגר, שמתייתם מאימו האהובה, כמה לחום ואהבה, וסולל את דרכו לתוך עולם הקולינריה האהוב עליו. דרך נוספת לתאר להגדיר את הסרט הזה היא כווריאציה קלילה על הפתגם הידוע אודות הדרך לליבו של הגבר אשר עוברת דרך קיבתו. דרמה בריטית, המבוססת על הרומן האוטוביוגרפי של נייג'ל סלייטר, איש טלוויזיה, סופר ועיתונאי מזון בריטי.
תגובות: 1
ליבוביץ':אמונה, אדמה, אדם
פורסם: שני, אפריל 15, 2013 - 15:05
שם מחבר: מיכל וינקלר
קשה לחדש על אישיות מוכרת ומפורסמת כגון זו של ישעיהו ליבוביץ' – כל כתביו, שיחותיו והרצאותיו מפורסמים לכל דורש. ובכל זאת יוצרי הסרט, רינת קליין ואורי רוזנווקס, החליטו שכן, שיש עוד מה לחדש. גם כעת, לאחר מותו בגיל 91, ישעיהו ליבוביץ' עדיין מעורר עניין. הסרט בא ללמד את כולנו עד כמה אנחנו בורים אל מול הזן הנדיר הזה שנקרא, ישעיהו ליבוביץ'. אלא הפעם היוצרים פחות מתמקדים בו כאדם, אלא תרים אחר מידת ההשפעה והדרך שבה השפיע על העם היהודי ועל ארץ ישראל.
תגובות: 12
חלודה ועצם/ זאק אודיאר
פורסם: חמישי, מרץ 21, 2013 - 16:29
שם מחבר: מיכל וינקלר
הסרט "חלודה ועצם" מבוסס על קובץ סיפורים קצרים של קרייג דיוודסון. במרכז העלילה מצוי רומן בין עלי (מתיאס שונארטס), מתאגרף בלגי שהוגר לצרפת, לבין סטפני (מריון קוטיאר), מאלפת לוויתן קטלני. הכאוס ביניהם רוקם מערכת יחסים קשה, כואבת ואכזרית. הרומן הוא מעין תהליך שבו כל אחד מהם עובר מסע נפרד להשלמת המציאות שאליה הם נקלעים. ברומן נחשפים השניים לקונפליקטים השוזרים בתוכם שרשרת אירועים טרגיים. הקונפליקט בסרט טומן ניגודיות מוחלטת של שחור לבן.
תגובות: 1
מפלצות בעמ
פורסם: שני, מרץ 18, 2013 - 16:34
שם מחבר: מיכל וינקלר
מפלצות גדולות ומפלצות קטנות, חלקן שעירות וחלקן קצת פחות. חלקן מרובות עיניים ויש כאלו בעלות חמש רגליים, יש אדומות ויש כאלו ירוקות. ובעולם הזה יש עוד המון מפלצות רבות ומשונות. המפלצות שמצויות סרט הן במינים, צבעים, גדלים וסוגים שונים, או לכל היותר כל מה שהכי רחוק ליצור אנושי נורמאטיבי. בדרך כלל שמדובר על עולם מפלצות מופרך, אין ברירה אחרת אלא להבין שזה בסך הכל סרט. ובכל זאת אם נישא עינינו לילדים, נגלה שהמצב שונה בתכלית. זה הרי ידוע שלילדים באופן טבעי קל הרבה יותר להזדהות עם דמויות מצוירות מאשר ממראה שחקנים אנושיים.
תגובות: 1
חיי פי / אנג לי
פורסם: שלישי, מרץ 12, 2013 - 15:57
שם מחבר: מיכל וינקלר
סיפורו של מר פטאל הוא סיפור מדהים, אודות אומץ וסיבולת שאין מקביל להם בהיסטוריה של אניות טרופות. מעטים הניצולים אשר יכולים לטעון ששרדו זמן רב כל כך בים. ואיש מהם לא בחברת נמר בנגלי בוגר. "חיי פיי" הוא עיבוד לרב המכר של יאן מרטל, שמגולל סיפור על ילד הודי בן 16 שמהגר עם הוריו לקנדה בשל נסיבות כלכליות. הסיפור קושר את השתלשלות האירועים דרך אמונה חזקה שכנראה טבועה בו מאז ילדותו. עם האמונה הזו מנצח ושורד את המסע אפילו לצד נמר פראי טורף. בימוי: אנג לי.
תגובות: 1
שומרי הסף
פורסם: רביעי, פברואר 27, 2013 - 13:42
שם מחבר: מיכל וינקלר
שומרי הסף/ בימוי ותסריט: דרור מורה. גדולתה של מדינה נעשית כאשר אזרחיה מודים ברבים על עוונותיהם, מה שאחרים מתקשים להגיד. אולי בגלל זה תומכים יותר מכל בקולנוע ישראלי שמשקף "שמאל". אנחנו מעיזים מה שאחרים לא. יצירה טובה ומרגשת תהיה רק ברגע שיגידו אמת שקשה להגיד אותה במילים, שהיא תצבוט לנו חזק בבטן ברגע שתאמר. זו גדולתה של יצירה שהובילה גם את "שומרי הסף" להיות אחת מאלה. יש שאומרים שהסרט שמאלני. שחושבים על זה, זה אפילו נדוש יותר לחשוב שעוד סרט שמאל מאוסף סרטי הסכסוך הישראלי-פלשתיני מבית היוצר שלנו מועמד לאוסקר
מת לחיות ביום טוב או איך מכתימים מותג? - ביקורת
פורסם: ראשון, פברואר 17, 2013 - 14:50
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
הפרק החמישי במותג המקובע 'מת לחיות', מעמיד את השוטר האהוב, ג'ון מקליין, במצב בו לא היה מעולם בעבר: עשרים וחמש שנים אחרי שסיכל שוד מתוחכם, במימון נאקאטומי פלזה, והציל את אשתו מפושעים אכזרים, הוא נוסע עכשיו למוסקבה עם מרכיבים גדולים של אותה המשימה: ג'ק מקליין הקטן והמיוסר, שעכשיו כבר גדול, עומד לדין על רצח בקצה העולם, ואבא נוסע לשם על מנת להחזיר אותו הביתה, בלי גיבוי, אבל עם ארבע תוכניות קודמות שכבר עבדו בשבילו בעבר לא רע.
ג'אנגו ללא מעצורים / טרנטינו
פורסם: חמישי, פברואר 14, 2013 - 16:31
שם מחבר: מיכל וינקלר
עוד סרט מבית היוצר של טרנטינו כשכולם יודעים לצפות מראש מה שיראו על מסך הקולנוע. זה כמו שאוכלים אוכל איטלקי טוב ויודעים מראש שסיכוי קלוש שניפול במנה. אז יש משהו תקף גם לגביי הסרט הזה. לא יכולה להגיד שהגעתי לסרט גרוע, ההפך. הסרט הוא אחת הפרודיות היותר האינטליגנטיות המוצלחות ואולי הראשונות שמעיזות לגעת דווקא בתקופה כל כך טעונה של אמריקה וזאת בדרך כל כך הומוריסטית ומשעשעת כזו. זו אחת היצירות היותר פופולאריות ונצפות של הסרטים שמוקרנים זה עתה על מסכי הקולנוע פה בישראל. לפחות כמו אותן יצירות קודמות: "כלבי אשמורת", "ספרות זולה", "להרוג את ביל" ועוד יצירות רבות אחרות ושיסלח לי טרנטינו אם שכחתי למנות גם אותן
תגובות: 1
פסיכו לא מת
פורסם: חמישי, פברואר 7, 2013 - 15:00
שם מחבר: אלי אשד
לפני כמה ימים נפטרה השחקנית ההוליוודית ג'נט לי. הגברת לי זכורה כמי ששיחקה בסרטים קלאסיים כמו "השליח ממנצ'וריה" (שלאחרונה נעשתה לו גרסה חדשה ומודרנית) וכאמה של השחקנית ג'ימי לי קרטיס. אך יותר מכל היא זכורה ככוכבת של אחד הסרטים המפורסמים ביותר בתולדות הקולנוע, סרט שיצר ז'אנר שלם ושינה למעשה את הדרך שבה אנחנו רואים סרטים, "פסיכו" סרטו המפורסם ביותר של במאי סרטי המתח המפורסם והמצליח מכולם אלפרד היצ'קוק שנוצר ב-1960. היום סרט זה נמנה בכל רשימה של הסרטים המעולים ביותר שנוצרו אי פעם ולרוב כסרט האימה הטוב ביותר של כל הזמנים.
תגובות: 1
הציפורים של היצ'קוק  / קמיל פאגליה  - האישה והציפורים
פורסם: חמישי, פברואר 7, 2013 - 14:17
שם מחבר: אלי אשד
בסדרת ספרי "ליבידו" לקולנוע, בהוצאת רסלינג, ראה אור לאחרונה הספר "הציפורים של היצ'קוק", פרי עטה של החוקרת וההוגה הפמיניסטית השנויה מאוד במחלוקת קמיל פאגליה, העוסק בסרט האימה המפורסם של אלפרד היצ'קוק - "הציפורים". כל מי שגדל על סרטי קולנוע בשנות הארבעים והחמישים, השישים, ואפילו השבעים והשמונים, מכיר את המונח "סרט של אלפרד היצ'קוק" כשם נרדף לסרט מתח. וכאשר נאלצים לבחור מבין עשרות הסרטים המפורסמים שיצר במאי, מצטמצמת הבחירה לרוב לשתי דוגמאות בולטות, מרשימות ומפורסמות במיוחד. שני סרטים שאותם יצר הבמאי בזה אחר זה - "פסיכו", (1961), שעסק ברוצח סידרתי מטורף, ו-"הציפורים" (1963).
היצ'קוק - הסרט
פורסם: רביעי, פברואר 6, 2013 - 15:00
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
הסרט היצ'קוק מהווה מבט אל הפסיכוזה של יוצר הסרט 'פסיכו', אלפרד היצ'קוק, אמן המתח, שבילה קרוב לחמישים שנה מאחורי המצלמה. 'היצ'קוק' מרים את סיפור חייו של הבמאי בשיא הצלחתו ומספר סיפור על אהבה על סט צילומים של סרט מתח, על רקע זוועות האימה והמתח של 'פסיכו', קלאסיקת האימה של הקולנוע האמריקאי. מדובר בהפקה זוהרת שבחזיתה שני זוכי אוסקר: אנתוני הופקינס המגלם את היצ'קוק והלן מירן המגלמת את אשתו אלמה הטוענת בתוקף ש"אי אפשר לחיות איתו, אבל זה שווה את המאמץ". היצ'קוק' מרגיש כמו קריקטורה סוריאליסטית באופרת סבון על חיי הבמאי הגדול.
ארגו / בן אפלק - ביקורת
פורסם: שבת, פברואר 2, 2013 - 11:49
שם מחבר: מיכל וינקלר
בן אפלק, בימאי הסרט והשחקן ההוליוודי שזכה לביקורות הגרועות ביותר בתעשיית הוליווד של העשור האחרון, מגיע הפעם לנצח. מעניין כי האמפטיה שלי כלפיו נבעה כתוצר לסרט "פרל הרבור", שעד היום אני לא זוכרת כלום מהסרט מלבד זה שהיה כל כך צפוי וגרוע. אני זוכרת שפרצופו האמריקאי היה כל כך צפוי בסרטים של הז'אנר האמריקאי הנדוש של סוף המאה ה 20. הריי אם כבר לראות עוד שובר קופות של הוליווד, זה בעיקר כדי לראות פנים יפות של אמריקאי בתוך בובת ברבי גברית.
תגובות: 2
עיר שבורה / אלן יוז - ביקורת
פורסם: שלישי, ינואר 29, 2013 - 16:39
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
הסרט עיר שבורה הוא מותחן פוליטי בוגר בעל אלימות, שפה בוטה, והרבה שתייה כבדה. בכיכובם של ראסל קרואו ומארק וולברג. כוכב אמיתי, המציג תפקיד מאופיין באלימות די אינטנסיבית של אדם שנגמל מאלכוהול במשך שבע שנים, ואחר כך שקע עמוק בחזרה להרגלי השתייה. הסרט רצוף תמונות של קורבנות ירי לחימה אכזרית, כמה קטעי סקס, לא מספיק לטעמי, והרבה קללות, גם לא מספיק לטעמי.אותי הסרט שימח ושעשע. ככל שאני חושבת על העיר ההרוסה שראיתי, אני נהנית יותר. הסרט לא גדול, אבל הוא מביא נבזות מושכת מסוימת, שהשאירה אותי נטועה בכסא, כוססת ציפורניים במתח ולחץ. הוא עשוי בקפיציות מדליקה, שניכרת מול המצלמה על ידי הכישרון המשובח של צוות השחקנים המופתי.
שלגי הקלימנג'ארו / רובר גדיגיאן - סרט
פורסם: ראשון, ינואר 27, 2013 - 17:02
שם מחבר: מיכל וינקלר
כשאני שומעת על סרט צרפתי, אני מיד הולכת לראות אותו בלי לחשוב פעמיים. שלגי הקלימנג'ארו הוא סרט על אנשים פשוטים בני המעמד הבינוני נמוך שמסתפקים במעט ורוצים לחיות חיים שלווים, שקטים ומאושרים. הסרט מציג אדם שהופך להיות מובטל עקב סגירת מפעלו. כדי לממש חלום קטן שלו ושל בת זוגתו, ילדיהם מגייסים את כל תושבי השכונה להירתם להגשמת חלומם לנסוע להרי הקלימנג'ארו שבאפריקה. במרכז העלילה משחקים זוג שלכאורה שייכים למעמד הבורגני, את הזוג מגלמים ז'אן פייר דארוסן ואריאן אסקריד
תגובות: 2
הניצוד/ תומאס וינטרברג - סרט
פורסם: שני, ינואר 21, 2013 - 17:28
שם מחבר: מיכל וינקלר
הניצוד/ בימוי ותסריט: תומאס וינטרברג. זהו סיפור על גנן שמסור לעבודתו, אדם ממעמד הביניים שחי ועובד לפרנסתו. בין היתר מנסה להתמודד עם הגירושין וחייו הזוגיים. הוא ניכנס לשרשרת האשמות נוקבות וליחס ברוטאלי כאשר אחת הילדות בגן מספרת על חוויה מינית ששמה את הגנן בראש הפירמידה כמואשם היחיד בהתעללות מינית. שאדם אשם יוצא זכאי כולנו חרדים מחמת הספק שאותו האדם יצא מהכלא ויבצע פשעו שנית. מה קורה ברגע שזכאי יוצא אשם? שאלתם את עצמכם פעם מה קורה אז? איך אתם הייתם מתייחסים מקרה כזה? ומה באמת חברה צודקת תעשה בנידון?
תגובות: 9
מהפכה בבית
פורסם: רביעי, ינואר 16, 2013 - 16:13
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
חדשות טובות עבור אוהדי בילי קריסטל, מריסה טומיי ובט מידלר: הסרט 'מהפכה בבית', ילמד אותם להסתמך על תחושות בטן מוקדמות ולהחשף לעובדות חיים קשות: לפעמים, שחקנים מבטיחים יכולים לאכזב. או במילים אחרות, אם נראה לכם שהסרט דבילי, אבל הסתמכתם על השחקנים המובילים אותו שיצילו את המצב, לכו על תחושת הבטן הראשונית שלכם. כי לפחות בסרט הזה, מדובר בתערובת חסרת בושה של סלפסטיק מגונה והומור דבילי. הפקת הסרט העניקה לבילי קריסטל ולבט מידלר תפקיד של סבא וסבתא, לראשונה בקריירה הקולנועית המפוארת שלהם
למלא את החלל - סרט
פורסם: רביעי, ינואר 9, 2013 - 13:46
שם מחבר: אביגיל אגלרוב
למלא את החלל, סרטה הראשון, המדובר, המשובח, עטור הפרסים של רמה בורשטיין, שחקנית בעברה, חוזרת בתשובה היום, ובימאית עילאית, מספק "הצצה", כדבריה, אל עומק חיי הקהילה החרדית התל אביבית. בזכות זוויות הצילום הגאוניות, בקושי ניתן לזהות את שדרות רוטשילד. זהו אחד הנדבכים המאפיינים את הסרט: הפרטים לא חשובים. חשובה דרך העברת המסר. למעשה, אי אפשר לדעת מה מתעלה על מה. רמת המשחק המצוינת של הדס ירון, יפתח קליין ועירית שלג, רמת הצילום המופלאה, או התסריט המעולה.
טד / סת מקפרלן סרט
פורסם: ראשון, יולי 8, 2012 - 14:42
שם מחבר: שושנה ויג
על הסרט "טד" / בימוי סת' מקפרלן, והפרודיה האמריקאית על סרטי ה"מגי'ק". טד" הוא סרט הקולנוע הראשון של סת' מקפרלן, באולפני יוניברסל. היוצר הוא יוצרה של סדרת הטלוויזיה הפופולרית "איש משפחה" המככבת על המסך הקטן כסדרה מצוירת. הסיפור מתרכז באדם ובובת הדוב שלו, שמתעוררת לחיים בעקבות משאלת ילדות.
תגובות: 2
עבר שחור עתיד ורוד / קובי ניב
פורסם: רביעי, מאי 30, 2012 - 12:36
שם מחבר: דן לחמן
תמיד תמהתי איך בארץ שיש בה קהל רב לסרטי איכות אין כמעט ספרים העוסקים בקולנוע. ברוב הארצות יוצאים לאור ספרים המנתחים את עבודתם של במאים חשובים או ספרים המוקדשים לסרט אחד. אצלנו מתפרסמים כעשרים ספרים ביום, ספרים על קולנוע כמעט ואין. לא ספרים ולא כתב עת רציני. צופה הרוצה להבין קולנוע לעומק צריך לקרוא על קולנוע דבר שאינו פחות חשוב מלראות סרטים. ראינו את הסרט, אנו מבינים את העלילה, רואים דמויות, משחק, לעתים הטכניקה מתפרצת. ולעתים דנים גם במשמעות.
הסיפור של יוסי
פורסם: ראשון, מאי 20, 2012 - 13:41
שם מחבר: דן לחמן
זוכרים את סופו של הסרט יוסי וג'אגר? בוודאי. ג'אגר מת ויוסי נשאר לבד כאשר חלק מהקהל הזיל דמעה וליבו נצבט, לראשונה על גיבור הומוסקסואלי. ניתן לשער משמו של הסרט הזה שהוא המשך לסרט הקודם. בעלילת המשך, עשר שנים אחרי, יוסי הוא כבר רופא, לא סתם רופא אלא קרדיולוג. כמה סמלי, לפי פניו העגומות ניתן להבין שאת לבו השבור הוא לא מצליח לרפא. עשר שנים והוא עדיין נושא בתוכו את האבל ואת האהבה. וכולו אכול געגועים המונעים ממנו חיים. אירוע פתאומי דוחף אותו לצאת לחופשה בה יפגוש צעיר, וניצוץ חדש יידלק בו ויפיח בו תקווה.
תגובות: 1
הסרט האיראני- "פרידה"
פורסם: שלישי, מאי 15, 2012 - 11:18
שם מחבר: מתן אהרוני
מורי היקרים בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב היו לעיתים מזכירים את הקולנוע האיראני כקולנוע הטוב בעולם. אני, כסטודנט מרדן שלא קיבל את דברי מוריי כפי שהם, חשדתי בכל פעם ששמעתי שיפוט לכאן או לכאן, לטוב או לרע. מהו קולנוע טוב בעולם? מי החליט על הקריטריונים? ברור לי שהוא שונה, ייחודי ואחר אך איני בטוח שטוב הוא המילה הנכונה. אותה תהייה נותרה בי גם לאחר הצפייה בסרט האיראני החדש והמדובר, פרידה (אשגאר פרח'אדי, איראן, 2011), הסרט שזכה באוסקר על הסרט הזר.
בושה סרט של סטיב מקווין
פורסם: רביעי, מרץ 28, 2012 - 13:05
שם מחבר: דן לחמן
בסרטו החדש בושה סטיב מקווין עושה סרט שהוא על סף הניסיוני. כמעט שאין בסרט עלילה. ישנו גיבור מכור למין וסביב זה נסב כל הסרט.ישנה האסתטיקה. הסרט מתרחש בניו יורק. ניו יורק שכמוה לא ראינו. בלי הזוהר בלי נצנוצי ניאון וצבעוניות בוהקת בלי המוני אדם ברחוב. וישנם שני שחקנים. מייקל פסבנדר וקארי מוליגן.
מקום בטוח: הקולנוע החרדי הגברי חי וקיים
פורסם: שישי, מרץ 23, 2012 - 16:53
שם מחבר: מתן אהרוני
כבר כמה שנים שאני סובב סביב הקולנוע החרדי, כחוקר סקרן שמנסה להבין את התופעה, שלכאורה לא קשורה אחד לשני, קולנוע וחרדים. קולנוע חרדי נשמע משהו לא הגיוני באוזניהם של חילונים וגם על פי הבנתם של חלק מסוים מהחרדים, ממגזרים ומגישות שונות, אך זו עובדה - הוא קיים כבר למעלה מעשור שנים ואף מתפתח לכיוונים חדשים.
פורסם: רביעי, דצמבר 15, 2010 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
מטעם 24. לרכישה בהוצאה.
פורסם: חמישי, נובמבר 4, 2010 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
מי שראה את הסרט "התחלה" (inception) של כריסטופר נולן בכיכובו של דיקפריו אומר כי אסור לספר דבר על הסרט. הוא רק מכריז – "הסרט מעולה" או משהו דומה. הביקורות על הסרט באותו אופן וכמעט פה אחד טוענות כי מדובר על סרט טוב.
פורסם: שלישי, נובמבר 2, 2010 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
גוף ראשון מצלמה שמוליק דובדבני. הוצאת כתר. לרכישת הספר בהוצאה.
פורסם: שבת, אוקטובר 16, 2010 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
הסרט "נעליים אדומות" היה יכול להיות בקלות מלודרמת מחול פשוטה בה רקדנית בלט נקרעת בין אהובה ובין אמנותה.גרטה גרבו שיחקה דמות כזאת בסרט "גרנד הוטל" ( 1932) אלא שגרבו הייתה משכנעת כרקדנית בלט כמו אילו שוורצנגר היה משחק את נורייב
פורסם: חמישי, ספטמבר 2, 2010 - 03:00
שם מחבר: ריקי פרנקל
אזהרה: מאמר זה מכיל ספויילרים (עלול לקלקל את חוויית הצפייה למי שקורא את המאמר לפני שראה את הסרט!).גיבור הסרט "שאטר איילנד" הוא מרשל פדרלי בשם טדי דניאלס, הנשלח למוסד פסיכיאטרי לעבריינים שביצעו פשעים חמורים (הנמצא בתוך בית
פורסם: שני, יולי 26, 2010 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
התוכנית "אחד העם 101" היא תוכנית מעולה. היא לכאורה תוכנית בידור קלילה ומצחיקה לכל העם, אך במהותה היא גם פארודיה פרועה, שחותרת תחת השיח הקנוני המזרחי הקיים.
תגובות: 1
פורסם: ראשון, מאי 9, 2010 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
איתן גרין הוא יוצר מעניין ומורכב שמשום מה לא תמיד מצליח להגיע אל הקהל הרחב. אך יש לו צופים ההולכים אחריו בנאמנות.
פורסם: חמישי, מרץ 11, 2010 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
מטען הכאב הוא סרט די מפתיע, ויותר. ראשית כי הוא סרט מלחמה, שנית, ואם ארשה לעצמי להיות שוביניסט לרגע, ביימה אותו אישה. סרטי מלחמה אינם הז'אנר העולה בראש כיצירה של אישה.קתרין ביגלו הוציאה מתחת ידיה סרט מדהים.
פורסם: שני, מרץ 1, 2010 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
לעתים אני מרגיש שאין לי עניין לכתוב על סרטים שראיתי. לסרט הזה היה לי קשה למצוא נקודת התייחסות ראשונית. תמיד היה לי קושי להתייחס לתרבות גרמנית, ספרים או סרטים, עם זאת אני מוצא את עצמי קורא או רואה.
פורסם: שלישי, פברואר 16, 2010 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
טקס האוסקר לשנת 2010 מהווה עבורי שעת כושר להציג כמה הגיגים שנמצאים בראשי כבר זמן מה ולא מצאתי את הזמן להפוך אותם למילים על שני סרטים שמתמודדים בקטגוריות שונות בטקס- על "עג'מי" הישראלי, שמתמודד בקטגוריית הסרט הזר ו-
פורסם: שישי, ינואר 8, 2010 - 02:00
שם מחבר: אנונימי
מאז ימי קדם כותבים המשוררים על אהבה: המשילו אותה לאהבת האל, החריבו בשבילה את טרויה. מהי האהבה? החוקר רוברט סטרנברג (בספרו 'החץ של קופידון') הגדיר שלושה חלקים: מחויבות אינטימיות ותשוקה, וסווג על פיהם מערכות יחסים מסוגים שונים.
פורסם: ראשון, דצמבר 27, 2009 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
כששומעים קלינט איסטווד, מיד חושבים על קאובוי קשוח, על אינדיבידואליסט, על מערבונים ועל המשתמע מהם - כיבוש השממה ועשיית סדר בבלאגן. כך גם מוצג סרטו האחרון של קלינט איסטווד, “גרנד טורינו" (קלינט איסטווד, ארה"ב, 2008).
פורסם: רביעי, דצמבר 23, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
כדי להתחיל לדבר על הסרט סינגל מן צריך להגיד כמה דברים על היוצר שלו. טום פורד שכתב וביים היה עד לא מעבר אחד ממעצבי האופנה היותר מפורסמים ומשפיעים. הוא פרש מניהול בית " גוצ'י" והחליט לשנות כיוון.
פורסם: שלישי, דצמבר 15, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
כעת כשהסדרה "בדרך הביתה" של תומר היימן הגיעה לחצי הדרך שלה בהקרנה ביס דוקו, ובינתיים ראיתי גם את הפרקים הבאים חשבתי שכדאי לפגוש את תומר לראיון. כי הסדרה כמו שכבר כתבתי היא כל כך אישית הפעם שמעניין מה יהיה לו להגיד אחרי השבועות הראשונים.פגשתי תומר מבולבל נסער ומרוגש מאוד.
פורסם: שלישי, נובמבר 17, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
בימים אלו עולה ביס דוקו הסדרה הדוקומנטרית החדשה בדרך הביתה בת שמונה פרקים. סדרה שנעשתה על ידי תומר היימן.נעשתה כי היא לא ממש תוכננה מראש להיות כזאת. היימן מצלם חומרים שנים רבות וכעת החליט לערוך ולהפוך אותם לסדרה.
פורסם: שישי, אוקטובר 16, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
אם אפשר למצוא איזושהי הצדקה למלחמת לבנון הרי שזו התוצרת הקולנועית שהביאה איתה.
פורסם: רביעי, אוקטובר 14, 2009 - 02:00
שם מחבר: ריקי פרנקל
מדוסטוייבסקי עד וודי אלן, על הסרט "נקודת מפגש" (ארה"ב-בריטניה, 2005)הסרט "נקודת מפגש" של וודי אלן מהווה התכתבות אינטרטקסטואלית ל"חטא ועונשו" של דוסטוייבסקי.
פורסם: ראשון, אוקטובר 4, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
הקולנוע הישראלי עושה בשנים האחרונות קפיצות דרך ענקיות. שוב אי אפשר לראות בו קולנוע מקומי.
פורסם: שלישי, אוגוסט 4, 2009 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הנושא של ייצוג השואה, של מלחמת העולם השנייה, מיקומם ותפקידם של הנאצים ושל העם הגרמני לא מפסיק להעסיק אותי בזמן האחרון בעקבות סרטים הוליוודיים שונים, שבהם אני נתקל לא מעט לאחרונה.
פורסם: שני, אוגוסט 3, 2009 - 03:00
שם מחבר: טוני באסילה
במאמר זה אעסוק בניתוח הסרט "בן חור" על היבטיו ההיסטוריים ואבדוק את נאמנותם של יוצריו לאירועים ההיסטוריים.  
פורסם: ראשון, מאי 3, 2009 - 03:00
שם מחבר: ריקי פרנקל
הסרט "פרנהייט 451" מתאר חברה עתידנית טוטליטארית, האוסרת על קריאת ספרים, לעומת הצפייה בטלוויזיה, שמוערכת כחלק חשוב בתירבות של האזרחים. על מנת לוודא שאנשים אכן לא יקראו ספרים, קיים גם חוק האוסר על החזקתם.
פורסם: שבת, אפריל 11, 2009 - 03:00
שם מחבר: רז קולר
בכל הז'אנרים של הבידור, בין אם על הבמה, בסרטים או בספרים, האישה בעבר הוצגה תמיד כחלשה ופגיעה, היצור הפשוט שמחכה לנסיך על הסוס הלבן שיבוא להצילה.
תגובות: 1
פורסם: שני, אפריל 6, 2009 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
לאחר הצפייה בסרט "מבצע ולקירי" (valkyrie בריאן סינגר, 2008, ארה”ב/גרמניה), התחזקה בי התחושה כי מתחולת מהפכה תימטית (אם אשתמש במונחיו וברעיונו של פופר על מהפכות מדעיות) בשדה הקולנועי בהקשר של סרטים שעוסקים בנושאים של השואה בפרט ושל מלחמת העולם השנייה בכלל – זוועות המלחמה אינם מצטלמות עוד, הקורבנות
פורסם: שני, מרץ 16, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
גאס ואן סנט הוא במאי שמתקשים להגדיר אותו. מצד אחד מחשובי היוצרים העצמאיים המתעסקים בנושאים שנויים במחלוקת.
פורסם: שבת, מרץ 14, 2009 - 02:00
שם מחבר: אריה קיזל
"סוקרטס על למברטה" הוא סרט מורכב. לכאורה, סיפור פשוט: איש צעיר יוצא למלחמה ולא שב ממנה. שנים רבות אחר כך, בנו הצעיר, שכבר בגר והיה לאיש, מבקש להנציח את זכר אביו בחוברת, אולי אפילו בסרט. עד כאן סיפור מוכר.
פורסם: שישי, פברואר 20, 2009 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
"קרחונים בארץ החמסינים – הקולנוע הישראלי החדש. שיחות עם במאים" של פבלו אוטין (בהוצאת רסלינג).
פורסם: ראשון, פברואר 15, 2009 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
פורסם: שלישי, פברואר 3, 2009 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
"קרחונים בארץ החמסינים – הקולנוע הישראלי החדש. שיחות עם במאים" של פבלו אוטין (בהוצאת רסלינג).
פורסם: חמישי, נובמבר 27, 2008 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הרוחות סוערות והצופים תופסים עמדות: סדרות מציאות (ריאלטי) שונות לא מפסיקות מלעלות את השסע העדתי (האתני) על פני השטח, לסדר היום הציבורי. כנראה שהעימות הישן מעולם לא נעלם - מזרחים נגד אשכנזים מוצגים כקונפליקטים עיקריים, וקונפליקטים תמיד מוכרים. על כן, התוכניות מעודדות את זה בעזרת העריכה המגמתית.
פורסם: שני, נובמבר 24, 2008 - 02:00
שם מחבר: צבי גיל
המשדר "רואים עולם", בערוץ 1, הוא אחת התוכניות החזותיות הטובות במסגרת הטלוויזיונית, תוכנית שמאפשרת לנו הצצה אל עולם שהוא כה קרוב לנו תקשורתית וכה רחוק מאיתנו פיסית ונפשית.
פורסם: חמישי, נובמבר 13, 2008 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
סרטם החדש של האחים כהן, "לקרוא ולשרוף”, הוא סרט מתוחכם שמציג מצד אחד קומדיה חביבה עם רמת ביקורתיות בינונית אך שנונה.
פורסם: שני, נובמבר 10, 2008 - 02:00
שם מחבר: רז קולר
סוויני טוד הוא אחד הנבלים הקלאסיים של עולם האימה שהחריד קוראים, באי תיאטרון וצופים במשך למעלה ממאה ושישים שנה. כעת הסרט המוזיקלי של טים ברטון שוב חושף את הספר השד למליוני צופים ברחבי העולם. כמה מילים על הרוצח בעל סכין הגילוח ועל הסיפורים שסופרו אודותיו.
פורסם: רביעי, ספטמבר 17, 2008 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
התוכנית "הפוליגרף" (ערוץ 2, רשת), היא למעשה היברידיות של שני ז'אנרים שעכשיו מאוד מצליחים, סדרת ריאלטי עם תוכניות חידונים.
פורסם: שבת, ספטמבר 6, 2008 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
לא מעט פעמים נראה כי הטלוויזיה מחפשת את הקצה, את השונה, את מה שאינו נתפש כמרכז, את השוליים, ומנסה עליו לעשות מעשים. הדבר נובע משני טעמים, שלרוב נעשים במקביל: הרצון להציגם כסוטים (ועל כן מושכים תשומת לב ועניין) והרצון לביית אותם ולהפוך אותם לנורמטיביים, שיהפכו להיות חלק מ"כולם".
פורסם: שישי, ספטמבר 5, 2008 - 03:00
שם מחבר: שושנה ויג
בשבוע בו החדשות האמיתיות עוררו בנו חלחלה, וכן, בשבוע בו שובם של כוחות השאול הפכו את חיינו כאן במדינה הקטנה לחיים אחוזי טירוף וגם תרמו באופן משמעותי לערעור תפיסות עולמנו נמצאה פינה קטנה של נחת. אף שבין היתר "גילינו" גם "לא עוד אהבת אם מעל הכול" ו"לא עוד אהבת הצאצאים כהבטחה לעתידם".
פורסם: שישי, אוגוסט 29, 2008 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
לרגל שבעים שנה לדמות הקומיקס של סופרמן הינה ראיון עם האיש שהפיק את הסרט "סופרמן 4 " סרט סופרמן האחרון בכיכובו של שחקן סופרמן המפורסם מכל כריסטופר ריב, הלא הוא המפיק הישראלי מנחם גולן.
פורסם: שני, אוגוסט 25, 2008 - 03:00
שם מחבר: צבי גיל
חזרה אל המשפחה, אל השבט. בסרט ובמציאות.לסרט טוב יש מסר ברור, ובכלל זה הסרט הצרפתי המעולה "הגרגר והדג" יצירתו של הבימאי ממוצא תוניסאי,עבדלטיף קשיש.
פורסם: ראשון, אוגוסט 24, 2008 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסדרה "סקס והעיר הגדולה" הסתיימה כבר דיי מזמן.
פורסם: שלישי, אוגוסט 19, 2008 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
למען הגילוי הנאות אני חייב להודות שאני כותב בספקות רבים.
פורסם: שלישי, יולי 15, 2008 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
הקוסם מארץ עוץ / סלמן רושדי. הוצאת רסלינג. תרגום: יניב פרקש, עריכה מדעית: דני ורט 131 עמודים.
פורסם: ראשון, יולי 6, 2008 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
בפריים הראשון נראה כלב דוהר ברחובות עיר. כנראה תל אביב.
פורסם: ראשון, יוני 8, 2008 - 03:00
שם מחבר: יבגני קופל
הקדמהיש שני מאפיינים עיקריים לקולנוע המיינסטרים ובעיקר לקולנוע ההוליוודי - הפנייה לרגש, בניגוד לפנייה לשכל, והוויתור על ריאליזם על מנת להשיג אפקט דרמטי. עד שנות ה-90 אלה היו התכונות הבולטות של הוליווד. אך משנות 90 והילך נולד מתוך המאפיין השני, מאפיין נוסף, חדש ומרתק. אני קורא לו "דרמת ההפתעות".
פורסם: ראשון, מאי 18, 2008 - 03:00
שם מחבר: יעל ישראל
גם לצברינו החמודים מותר להזיל דמעה קווים לדמות הגבר בקולנוע הישראלי במשך חמישה עשורים
פורסם: שני, מאי 5, 2008 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
להלן סקירה על הקריירה הקולנועית (הקצרה מאוד ) של יהודה המכבי.
פורסם: שישי, אפריל 25, 2008 - 03:00
שם מחבר: שושנה ויג
אהבת אחים הסרט האחרון בו מככבת נטלי פורטמן הוא סאגה קולנועית יפהפייה על אשתו השנייה של הנרי השמיני, אן בולין. הסרט בו משתתפים כוכבים מכובדים כמו סקרלט ג'והנסון ו-אריק באנה מעלה כמה סוגיות באשר לנורמות חברתיות שהיו נהוגות בחברה האנושית .הרומן הקולנועי עוסק באהבה ורגשות בתוך המשפחה.
פורסם: שני, אפריל 7, 2008 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
ישנם דברים, ישנם אירועים, בעיקר טראומטיים ובלתי נתפשים, שפשוט לא ניתן לתאר במילים. שאין מילים לבטא, לייצג, להסביר מה חוו האנשים. ישנם מקרים שפשוט אלו שהיו שם וחוו הדברים נותרים אילמים.
פורסם: ראשון, מרץ 23, 2008 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
עונה חדשה, שלישית במספר, של תוכנית המציאות "הדוגמניות" החלה בערוץ 10.
פורסם: רביעי, מרץ 19, 2008 - 02:00
שם מחבר: אריה קיזל
הסצנה המרגשת ביותר בסרט היא גם הסמלית ביותר: שירלי ברנהולץ, צלמת עיתונות, בימאית ותסריטאית, ואביה, ברט, ניצול מחנה ברגן בלזן, צועדים ברחובות ברלין. הטמפרטורה היא 15 מעלות מתחת לאפס. הם מחפשים את ביתו של האב, הבית שעזב כשהיה תינוק.
פורסם: שני, פברואר 25, 2008 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
הסרטים הסמויים מהעין, קאנוניות ופופלריות בקולנוע הישראלי העכשווי / משה צימרמן. הוצאת רסלינג.
פורסם: ראשון, פברואר 10, 2008 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
בחודש דצמבר 2007 מלאו 40 שנה להקמת הטלוויזיה הישראלית או יותר נכון למה שנקרא היום "הערוץ הראשון" הערוץ הציבורי שמידי שנה נראה יותר ויותר כדינוזאור העומד לפני הכחדה.
פורסם: שני, ינואר 28, 2008 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסרט "חקירה מעבר לקווים" (או בשמו המקורי,rendition ) עוסק בסוגיה מאוד חשובה, שהפכה רלוונטית כעת בכל העולם - האם מותר לפגוע בחירותו של אדם החשוד בטרור מתוך הטענה כי ייתכן שכך יימנעו פגיעתם של אזרחים רבים אחרים?
פורסם: ראשון, ינואר 27, 2008 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
בשוט הראשון המצלמה היא הגיבור ההולך מבלי שנראה אותו בפרוזדור של מאחורי הקלעים לכיוון הבמה כשמלפניו רק הרעש המדהים של הקהל. קאט, גופה בחדר המתים לפני ניתוח לאחר המוות. מה, הגיבור מת? לא ממש. הוא חי אך מת כמה פעמים וחי שוב.
פורסם: שני, ינואר 21, 2008 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסרט "אני האגדה", סרטו של פרנסיס לורנס בכיכובו של ויל סמית, הוא גרסה חדשה (וקצת שונה) לשני סרטים ישנים, שבמודע ובכוונה ממוקמת כעת במנהטן, הבירה הכלכלית העולמית.
פורסם: שני, דצמבר 17, 2007 - 02:00
שם מחבר: ירון כהן צמח
הישרדות המקורית. מכיוון שהסדרה הזו ממש לא ישראלית (אותה ישראליות שבעצמה הולכת ונכחדת) ובכל שנייה ושנייה נדמה שאנו רואים שידורים חוזרים של הסדרה האמריקאית
תגובות: 1
פורסם: שלישי, דצמבר 4, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
רציף, כתב עת לביקורת גליון 2
פורסם: שבת, נובמבר 3, 2007 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
סרטו האחרון של דיוויד לינץ', "אִינלֶנד אמפאייר" (2006) הוא סרט קשה, סרט שונה ומיוחד, המבקש מהצופים לשנות הרגלים – לא לשבת על התחת ולקבל שטף תמידי של מידע מעובד, מסונן ומוכן, אלא להתחיל לעבוד ולהרכיב את הפאזל, את החידה, לכדי אחדות אחת
פורסם: שישי, נובמבר 2, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
האם אפשר לקרוא לשני סרטים " בני דודים"? כשהבמאי והשחקן הראשי זהים משהו יכול לקרב את ההגדרה. כשהבמאי הוא דיוויד קרוננברג ברור מראש שזה לא יהיה סרט "נעים" ברור שתהייה בו אלימות ודם יותז על הקירות.
פורסם: שלישי, ספטמבר 25, 2007 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
גיבורי "קצוות מפותלים", אלי וגאווין
פורסם: ראשון, ספטמבר 23, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
דארלינג חולה באלצהיימר. איזה כאב לב. ואם לדארלינג יש אלצהיימר אז סימן שעברו המון שנים והאישה היפה והמרנינה הזאת הגיע לגיל שבו זה אפשרי.דארלינג היא ג'ולי כריסטי, וגם עליה קשה לחשוב כעל מישהי עם אלצהיימר.
פורסם: שישי, ספטמבר 21, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
הסרט מתחיל בלי כותרות, מבין ספרי קודש מונחים בערימה על שולחן מתגלים פניו של איש חרדי. לוקח עוד רגע להבין שזה אסי דיין. וזה לא רק עניין של איפור. דיין נראה חרדי כל כך אוטנטי עד לכדי בלבול.
פורסם: ראשון, ספטמבר 2, 2007 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
בימים אלו הוציאה "האוזן השלישית" אחרי עבודה ארוכה מארז של ארבעת סרטיו הארוכים של עמוס גוטמן. ארבעת הארוכים, שלושת הקצרים, זה כל ההספק של גוטמן. עליהם נוסף סרטו הדוקומנטרי של רן קוצר "עמוס גוטמן, במאי".
פורסם: שני, אוגוסט 27, 2007 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הארי פוטר ומסדר עוף החול
פורסם: שבת, אוגוסט 4, 2007 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
לא הרבה יוצא לך לצאת מהקרנה של סרט ישראלי עם הרגשה טובה, עם הרבה מחשבות טובות שצפות ועולות בך, וגם עם תחושה של טוב בנשמה, למרות שלא בהכרח הכל טוב אצלך. הסרט "מדוזות" (שירה ואתגר קרת, ישראל, 2007) עושה את זה בדיוק.
פורסם: רביעי, אוגוסט 1, 2007 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
מיכאלאנג'לו אנטוניוני
פורסם: שלישי, יולי 31, 2007 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
אינגמר ברגמן 1918-2007
פורסם: ראשון, יוני 24, 2007 - 03:00
שם מחבר: אנונימי
מתברר שלמפלצת הרייטינג יש צדדים יפים באישיות; מתברר שממש כמו לאלוהים, גם לסוכני הרייטינג יש מידה של רחמים.
פורסם: שלישי, יוני 12, 2007 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
הפסטיבל הקווירי השנתי יתקיים השנה ב 18-23 ליוני בסינמטק בתל אביב. השנה יבואו לפסטיבל כמה וכמה אנשי קולנוע קוויריים מהעולם שיכבדו אותו בנוכחותם.
פורסם: רביעי, אפריל 25, 2007 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
המלך האחרון של סקוטלנד
פורסם: שלישי, אפריל 10, 2007 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
סרט מלחמה בלי מלחמה. סיפור על קבוצת גברים בלחץ קיצוני חיצוני. יש "הם" שם בחוץ? לא רואים אותם אבל הם מפציצים ללא הרף את הפנים. יש אויב אי שם, בתוך הנוף המדהים. החיילים חיים במחילות הבטון וישנים במלוא הציוד.
פורסם: שישי, מרץ 30, 2007 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
 ליטל מיס סנשיין
פורסם: חמישי, מרץ 22, 2007 - 02:00
שם מחבר: ענבל בר-און
ביום רביעי, ה 13 בדצמבר, שודרה בתוכנית 'שומר מסך' תוכנית אשר חשפה רשת מרפאות להסרת שיער אשר נסגרה 'מהיום למחר' תוך שיד נעלמה העלימה את כל הציוד, וברחה עם כספי הלקוחות, אשר נותרו ללא כספם וללא השירות שהיו אמורים לקבל.
פורסם: שני, מרץ 19, 2007 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
מתוך ידיעה חדשותית אחת, שהופיעה בשני עיתונים שונים, על סרט קולנוע תיעודי שמציג את גילוי מערת קבורתו של ישו ומשפחתו, עולות שתי מסקנות מעניינות ומפתיעות - ביחס לגורם המפרסם (לאינטרסים של עיתונים היריבים) וביחס לתוצאותיה של הידיעה (מהותו של הסרט) – ידיעה עיתונאית זו חושפת את האינטרסים המנוגדים, שבדר
פורסם: שבת, מרץ 3, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
בימים אלו זכה הסרט הגרמני "חיים של אחרים" בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. זר לאמריקאים. הפעם בניגוד להרבה פעמים אחרות חשבתי שהפרס הגיע לידיים הנכונות.כשיצאתי מהסרט הייתי מזועזע ונרעש.
פורסם: חמישי, מרץ 1, 2007 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
"לגעת ביהלום" (יהלום דמים / blood diamond. אדוארד זווק, ארה"ב, 2006)
פורסם: רביעי, פברואר 28, 2007 - 02:00
שם מחבר: יעל ישראל
הרטרוספקטיבה החלקית של סרטיו מוקרת עכשיו ב"יס", אז נא לא להפסיד.
פורסם: חמישי, פברואר 22, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
האם אפשר להגיד על במאי שככל שהוא נעשה קולנוען טוב יותר סרטיו נעשים פחות מרגשים? מסתבר שאפשר. דבר מה לא טוב קורה בסרטיו האחרונים של אלמודובר. סרטו הקודם "דבר אליה" בישר על שינוי בתפיסה הסינמטית שלו.
פורסם: רביעי, פברואר 7, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
ראשונה הייתה וירג'יניה וולף; שני היה ספרו של מייקל קנינגהם, "השעות". שלישי היה סרטו של סטיבן דולדרי באותו שם.
פורסם: שישי, ינואר 26, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
כתבה לרגל 40 שנה ל"מסע בין כוכבים".
תגובות: 1
פורסם: רביעי, ינואר 24, 2007 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
ארכיאולוגיה של הקולנוע וזיכרון המאה דיאלוג / ז'אן לוק גודאר, יוסף יצחקפור. הוצאת רסלינג.
פורסם: שבת, ינואר 20, 2007 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
פורסם: שבת, דצמבר 30, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
ממלכת יופי לנסיכה לוחמת: התפתחותן של גיבורות העל בטלוויזיה מ-"וונדר וומן" ל-"זינה, הנסיכה הלוחמת"פרק ראשון: מבוא ותיאוריות מבוא לינדה קרטר בתפקיד וונדר וומן
פורסם: שישי, דצמבר 22, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
נדמה כי בז'אנר הקומדיות ההוליוודיות האמריקאיות הקלילות והטיפשיות, שעד כה התרכזו בכמיהה חזרה לחיי הקולג' ההוללים, החלה מגמה חדשה, שאצלנו, בקולנוע הישראלי, הסתיימה כבר בשנות השמונים - סרטי מתיחות. אבל כמו שהאמריקאים יודעים לעשות, גם פה התוצאה היא מעולה. בוראט הוא סרט מתיחות פארודי משובח.
פורסם: שלישי, דצמבר 12, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
פרנסואה טריפו, האיש שאהב סרטים / ענר פרמינגר. הוצאת הקיבוץ המאוחד
פורסם: ראשון, דצמבר 10, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
המטרוסקסואל, אותו "גבר חדש" עירוני שמודע לגופו, לבושו, רגשותיו ולמראהו בכלל, כבש עוד חלקה - גם הדמות הכי גברית ומאצ'ואיסטית, הסוכן של סרטי 007 – הסוכן ג'יימס בונד, הפך בסרט ה-21 בסדרה לדמות יותר רכה, רגישה ופגיעה, מודעת למראיה ומוכנה גם שילבישו אותה.
פורסם: רביעי, נובמבר 22, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
רוברט אלטמן
פורסם: שלישי, נובמבר 21, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
שורטבאס
פורסם: חמישי, נובמבר 16, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
פגשתי את תומר היימן בעקבות צפייה, שמאוד ריגשה אותי, בסרטו "בובות של ניר". סרט המעוקב אחרי חייהם של שישה עובדים זרים, פיליפינים, שמטפלים בזקנים ונכים ביום, ובלילות הם הופכים לנשים, לדראג קווינס המופיעות ומשעשעות את הקהילה הפיליפינית.
פורסם: שבת, נובמבר 11, 2006 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
השער התשיעי / רומן פולנסקי
פורסם: חמישי, נובמבר 9, 2006 - 02:00
שם מחבר: מישל רוזנברג
ליאונרדו דיקפריו, השתולים.
פורסם: רביעי, נובמבר 1, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
אלן רנה
פורסם: שלישי, אוקטובר 24, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
בובות של נייר בהתחלה הייתה הסדרה. שישה פרקים ששודרו בטלוויזיה. אינני יודע לאיזה רייטינג זכתה וכמה צפו בה. אחרי הפרק הראשון, צפיתי בה די בקנאות. לא החמצתי רגע.תומר היימן משך את תשומת לבי כבר בסרט קודם שלו שראיתי "תומר והשרוטים", שעקב אחרי מדריך נוער שוליים בפריפריה.
פורסם: רביעי, אוקטובר 18, 2006 - 02:00
שם מחבר: ערן גבע
אקדים ואכתוב למען הסר ספק, כי איני ממעריצי או מצופי התוכנית "כוכב נולד".יתרה מזאת: היא מיותרת לטעמי, ומוגדרת בעיני כג'אנק טלוויזיוני, בדיוק כמו "יצירות המופת" "לרדת בגדול", "רוקדים עם כוכבים", "אמא מחליפה" וכל שאר תוכניות "הריאליטי" המזהמות את המסך הקטן בתכנים מציצניים, שטחיים, ירודים וחסרי כל ער
פורסם: ראשון, אוקטובר 15, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסרט אדמה משוגעת הוא סרט קשה תרתי משמע. כדרמה טובה הוא קשה אך גם המבנה שלו הוא קשה ולא רגיל.
פורסם: שלישי, אוקטובר 3, 2006 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
 הג'מעה בהרכב מלא
פורסם: שלישי, אוקטובר 3, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
השטן לובש פראדה
פורסם: שבת, ספטמבר 23, 2006 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסרט "אדונית התבלינים" (פול מאידה ברגס, ארה"ב, 2005) מספק שעה וחצי של קסם, של שלווה, הרמוניה והנאה.
פורסם: שישי, ספטמבר 15, 2006 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
 
פורסם: רביעי, ספטמבר 13, 2006 - 03:00
שם מחבר: אנונימי
תגובה למאמרו של אלי אשד: שנות השבעים החלופיות: סדרת "בקצב הקצב" בקצב הקצב עטיפה
פורסם: רביעי, ספטמבר 13, 2006 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
סדרת "בקצב הקצב "2001. יצר כתב וביים אורן בן סימון  
פורסם: שישי, ספטמבר 8, 2006 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
בימים אלו מלאו עשר שנים להקרנתה הראשונה, בקיץ 1996, של סדרת הטלוויזיה הישראלית המופתית "הפוך" שכתב וביים שמואל חיימוביץ'. לרגל המועד החגיגי הנה כתבה על הסדרה.
פורסם: חמישי, ספטמבר 7, 2006 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
ג'וני דפ - קפטן ג'ק ספארו בסוף התפתתי. מראש לא פיתחתי ציפיות. ידעתי כי אין מה לצפות מסרט שהתחיל כסיפור של מתקן שעשועים של וולט דיסני. אז בטח שההמשך שלו (ועוד המציאו לו המשך שלישי נוסף) לא יהיה יותר טוב. ובכל זאת - התאכזבתי.
פורסם: רביעי, ספטמבר 6, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
אני חייב להתחיל מהסוף. גילה אלמגור כל כך נפלאה בסרט ידיים קשורות שקשה להתנתק מדמותה אחרי הסרט. אך גילה אלמגור נפלאה בכל סרט, בכל הצגה. לעתים אני תמה מניין לאישה הקטנה הזאת כוחות נפש גדולים כל כך להמשיך ולחפור בתוך עצמה, לחפש עוד משהו שעדיין לא עשתה.
תגובות: 1
פורסם: שני, ספטמבר 4, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
כשהתחלתי לחשוב על הקריירה של דן וולמן לא זכרתי את כל הסרטים שעשה. רק כשקיבלתי את הרשימה נזכרתי אלו סרטים שכחתי. היה נדמה לי שעשה פחות. ולבושתי לא זכרתי את כל הפרסים שקיבל, אך יחד עם זאת הוא תמיד היה במאי מאוד מוערך על ידי. לא הכנסתי כאן לרשימה את כל סרטי הטלוויזיה שעשה והם לא מעטים.
פורסם: שבת, אוגוסט 26, 2006 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
 בחנות הדי וי די האוזן השלישית ניתן למצוא קלטות של פרקי הסדרה הקלאסית "אני קלאודיוס", קלטות שכוללות לא רק את הפרקים עצמם אלא גם כמה תוספות מדהימות כמו זיכרונות של השחקנים לסדרה, בחירה בידיהם של הסצנות האהובות עליהם והבונוס המרשים מכולם: סרט דוקומנטארי בריטי ישן משנות השישים שעוסק בגרסה הקולנועית
פורסם: רביעי, אוגוסט 9, 2006 - 03:00
שם מחבר: אריה קיזל
הקיצוני האחרון על הסרט "המעוז האחרון", במלאת שנה להתנתקות מרצועת עזה
פורסם: שבת, יולי 22, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
ב-פסטיבל הקולנוע ההומו לסבי שהתקיים לא מכבר הוצג סרט דוקומנטארי קצר בשם "השנים הבלתי נראות". לכאורה אין שם הרבה סרט ולא הרבה קולנוע. מצלמה סטטית עומדת מול פניו של אדם אחד ומאפשרת לו לדבר על עצמו חמש דקות.
פורסם: רביעי, יולי 5, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
הנערים בחבורה (1970)
פורסם: שבת, יולי 1, 2006 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
הצגת הקולנוע האחרונה מקרינים כוח, בתי הקולנוע, הסרטים והישראלים / דוד שליט. הוצאת רסלינג
פורסם: רביעי, יוני 21, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
בילי ויילדר
פורסם: שני, יוני 5, 2006 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
הסרט השלישי בסדרת סרטי אקס מן,x-מן 3, הוא סרט עם כמה אמירות, חלקן, ברובד הסמוי, מאוד מכעיסות ומסוכנות, וחלקן, ברובד הגלוי, מאוד ליברליות וחיוביות.
תגובות: 1
פורסם: שני, יוני 5, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
פסטיבל סרטים בינלאומי שיוקדש ליצירה קולנועית הומו-לסבית יפתח ב-13 ביוני באולמות ההקרנה החדשים של סניף "האוזן השלישית " בתל-אביב.
פורסם: ראשון, מאי 7, 2006 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
היצ'קוק / טריפו. הוצאת בבל
פורסם: חמישי, אפריל 13, 2006 - 03:00
שם מחבר: אלי אשד
משה רבנו וסיפור הרפתקאותיו, משהותו בחצר פרעה במצרים, דרך חציית ים סוף, העלייה להר סיני וכו', הופיעו במספר לא קטן כלל של סרטים, ואין המדובר רק ב"עשרת הדיברות " ו"נסיך מצרים" הידועים. אם ניתן לאפיין את הגרסאות המוסרטות בקווים כלליים, הרי שנדמה כי לאורך השנים הופכות אלו פחות ופחות נאמנות לתנ"ך ויותר למציאות ההיסטורית "הארכיאולוגית" של התקופה. בנוסף, נראה כי הן נעשות יותר ויותר פוליטיקלי- קורקטיות", כפי שניתן להיווכח בהשוואה בין "עשרת הדיברות" ו"נסיך מצרים", שם אין משה נאבק למען האמונה והאל כפי שהוא נאבק למען שחרור עמו. האל כמעט ואינו מוזכר.
תגובות: 5
פורסם: שבת, אפריל 8, 2006 - 03:00
שם מחבר: מתן אהרוני
בפרק האחרון (השלישי בעונה השניה) של "אבודים" עלו כמה הרהורים ותובנות על מה בעצם הסדרה.
פורסם: שלישי, אפריל 4, 2006 - 03:00
שם מחבר: יעל גלר
נקודת מפגש / וודי אלן
פורסם: חמישי, מרץ 16, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
נשים בקולנוע של פליני "אישה עם שלושה שדיים" / נשים בקולנוע של פליני / גבריאל בן שמחון. הוצאת הקיבוץ המאוחד
פורסם: רביעי, מרץ 1, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
פורסם: רביעי, פברואר 15, 2006 - 02:00
שם מחבר: אנונימי
באדיבות מגזין בלוק. עיר / תיאוריה / מדיה / ארכיטקטורה הקדמה
פורסם: שני, פברואר 13, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
תיהנו מהסימפטומים הוליווד על ספת הפסיכולוג / סלבוי ז'יז'ק. הוצאת ספרית מעריב
פורסם: חמישי, פברואר 9, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
בשנים האחרונות נראה כאילו הקולוניאליזם (האימפריאליסטי) חוזר למרכז הבמה הציבורית והופך להיות רלוונטי מתמיד.
פורסם: שישי, פברואר 3, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
לא יאומן שהיא הצליחה להחזיק מעמד ולא למות קודם. היא מתה בת 96. רק בוב הופ בן ה 100 עוד חי והוא העד האחרון לימים ההם. כבר משנות השבעים התחילה מחלת הפרקינסון שלה לבלוט לעין, והרעידות של גופה ממש הפריעו. למרות שהכשרון היה שם כל הזמן, וגם האישיות הכובשת.
פורסם: חמישי, פברואר 2, 2006 - 02:00
שם מחבר: ירון כהן צמח
דודו חזר
פורסם: שלישי, ינואר 31, 2006 - 02:00
שם מחבר: אלי אשד
מלחמת שני הדגלים
פורסם: רביעי, ינואר 25, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
מרלון ברנדו
פורסם: שני, ינואר 23, 2006 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
הר ברובק. הקולנוע האמריקאי העריץ מאז ומעולם את אחוות הגברים
פורסם: ראשון, ינואר 1, 2006 - 02:00
שם מחבר: מתן אהרוני
c.s.i וה"אמת" המוחלטת.[i]
פורסם: חמישי, דצמבר 29, 2005 - 02:00
שם מחבר: אריה קיזל
המקרה של "זליג" ו"ימי הרדיו". בשיתוף עם עם אלה אגרט וודי אלן
פורסם: רביעי, נובמבר 16, 2005 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
עשרים שנות מהפכה ויצירה: הקולנוע העולמי, 1959-1979 לחלק הראשון של המאמר חלק ii
פורסם: שלישי, נובמבר 1, 2005 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
עשרים שנות מהפכה ויצירה: הקולנוע העולמי, 1959-1979 חלק i
פורסם: חמישי, אוקטובר 27, 2005 - 02:00
שם מחבר: דן לחמן
אין משאלעולמי על הסרטים הגדולים ביותר שנוצרו אי פעם שלא יכיל לפחות אחד, לעתיםשניים מסרטיו של פדריקו פליני. תמיד זה יהיה שמונה וחצי ועוד אחד לפי טעםהמבקר. פליני מתחיל את דרכו הקולנועית בשיתוף פעולה עם רוסליני.
פורסם: שני, ספטמבר 12, 2005 - 03:00
שם מחבר: דן לחמן
בתוך הקהילה ההומוסקסואלית עמוס גוטמן היוצר לא היה שנוי במחלוקת, שנאו אותו. לא אותו אישית אולי, אך את סרטיו אין ספק. עמוס גוטמן לא הבין את איבת הקהילה. לדעתו הוא שיקף אמת. בוודאי שאת האמת הפנימית שלו. כפי שידוע, כל יצירה נולדת מכאב. גם כשהיא קומית, מקור הלידה הייה כאב.
פורסם: שלישי, אוגוסט 30, 2005 - 03:00
שם מחבר: אלישע פורת
ליאופולד לאהולה
פורסם: שישי, אוגוסט 19, 2005 - 03:00
שם מחבר: של ברמן
העיבוד האחרון ליצירתו של ה. ג'. וולס מזמין עיון מחדש ביצירה הקלסית של הסופר האנגלי. דווקא בהשוואה לעיבוד המודרני ורווי הפעלולים של סטיבן שפילברג, מתגלה הספר בן הלמעלה ממאה כבוגר ומפוכח הרבה יותר מהעיבוד הילדותי, אם כי המרתק חזותית של הבמאי האמריקני.
פורסם: רביעי, יוני 8, 2005 - 03:00
שם מחבר: מריאל רון
וולט דיסני אולפני וולט דיסני (walt disney) הם אימפריה המגלגלת מיליארדי דולרים. חטיבת הסרטים המצויירים שלה היא כיום היצרן מספר אחד בעולם בקטגורית סרטי ילדים ומשפחה לקולנוע ולבית.
Subscribe to קולנוע