אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תרבות


הספרייה הלאומית בירושלים

מוסדות הידע בישראל

ספריות, אקדמיות ומוסדות שימור מורשת - הם גופים של ידע שנוצר, ונצבר בהם, במטרה להנגישו לציבור. דבר זה עומד בבסיס הזיכרון ההיסטורי-אנושי. מוסדות ואירגונים אלה הופכים לרב-משימתיים ועוסקים באופן אינטנסיבי בדיגיטציה שמעלה לאינטרנט את אוצרותיהם

הדיוות הירושלמיות, צילום: סטב פרבה, באדיבות: הילה קומם

pסטיבל למוזיקה יהודית אמנותית

פסטיבל של מוזיקה יהודית קלאסית ובו שלושה קונצרטים המציגים יצירות של מוזיקה קלאסית יהודית מקורית המושפעת מהמוזיקה היהודית העממית, בצד נעימות עממיות בביצוע קלאסי: שירי ערש, שירי חתונות, ניגונים חסידיים, מזמורים עתיקים שזימרו הלויים על מדרגות בית המקדש

עטיפת הספר - חמישים. ספרית עליית הגג (באדיבות שירלי יצחק)

אירועי השקת הספר חמישים - סופרות וסופרים מן העולם כותבים על הכיבוש

הספר החדש "חמישים : 2017-1967 סופרות וסופרים מן העולם כותבים על הכיבוש" שרואה אור השבוע בארץ ובעולם מביא את קולם של 26 סופרים וסופרות בכירים מהעולם, שכתבו על החוויות והרשמים שלהם מביקור שעשו בחצר האחורית שלנו, בליווי ארגון 'שוברים שתיקה'.

האדונית והרוכל, פוטומונטז, קרדיט: תיאטרון הסטודיו, באדיבות: הילה קומם

2 אופרות קצרות על פי סיפורי עגנון

בכורה עולמית "האדונית והרוכל"/"תהלה": 2 אופרות קצרות ע"פ סיפורי עגנון 

ליברית ומוזיקה: אבירם פרייברג
קטע אודיו ביוטיוב

בימוי: יונתן שוורץ, תיאטרון הסטודיו

אילת כהן - סופרן

ליאת רוקברגר - אלט

צילום: אילן בר, באדיבות: הילה קומם

קונצרט חלילים לילדים והורים

ידוע כי צלילו של החליל מהפנט כמו באגדה הידועה על החלילן מהמלין שסחף את כל העכברים של העיר באמצעות חלילו לים. ואכן גם בקונצרטים שהיא עורכת בסלון שעיצבה בביתה מול הים בעיר ימים, צליליה של אמנית החלילים חפציבה זר אביב אכן סוחפים מבוגרים וילדים כאחד

המקהלה הממלכתית על שם אלכסנדר סבשניקוב מרוסיה

המקהלה ע"ש סבשניקוב הוקמה בשנת 1936 ומזה 80 שנה היא משמרת ומרוממת את המסורת המוסיקלית הרוסית. המקהלה מבצעת מגוון רחב של יצירות: ממוסיקה דתית ועד שירי עם תוך פנייה לקהל רחב ככל האפשר של חובבי מוסיקה ווקאלית.

אורל שטיין וגילוי מחדש של דרך המשי

ד"ר אלי ינאי מומחה לארכיאולוגיה ומדריך ותיק בארצות המזרח התיכון (מצרים, ירדן, תורכיה), מרכז אסיה (אוזבקיסטאן וקירגיזסטאן), גאורגיה וצרפת.

מתוך המופע, אנא ואגאנא, צילום: יאיר מיוחס (באדיבות לינה בלאס)

אנא ואגאנא

"אנא ואגאנא" היא יצירה המדמיינת שותפות של נשים וגברים בקרבה ובנגישות למקור שלהם, אל הביולוגיה שלהם, אל החיים. היצירה משלבת טקסטים פמינסטיים של הלן סיקסו ולוס איריגארי, מציירת בהשראת ציורי הואגינות של האמנית ג'ודי שיקגו, ומדקלמת את 'שיר המחזור' של אמנית הספוקן וורד דומיניק כריסטינה.

צילום: בן לנספורד, באדיבות: הילה קומם

פרידריך פון הומבולט ומסעו המופלא לאמזונס

פון הומבלט הוא אחד מאבות הגאוגרפיה המודרנית, נחשב לאחד מגדולי הנוסעים וחוקרי הטבע וזכה לכינוי "קולומבוס השני"!! פון הומבלט היה אציל גרמני, שהחל את מסעותיו עם חברו הטוב, אמה בונפלן, למושבות הספרדיות שבדרום אמריקה במאה ה-18

בלנאש לה פייבה

לה פָּיְיבָה: הנערה היהודיה מהגטו במוסקבה שבנתה ארמון בשדרות האליזה

לה פָּיְיבָה, הרפתקנית ענייה מהגטו של מוסקבה, בת של פליטים יהודים מפולין, בשם לידתה אסתר לכמן, יצאנית רחוב, יצאנית צמרת, רעייתו של רוזן מולטי מיליונר, בן דוד של אוטו פון ביסמרק, הגשימה את חלומה להיות בעלת ארמון בשדרות האליזה ולפתוח בו סלון ספרותי

בתמונה: ולדה וסט בריקוד החובה - בערב הגאלה המסיים את פסטיבל ימי הפלמנקו ה 23. צילום: שירה אגמון (באדיבות: הילה קומם)

ולדה וסט - רקדנית פלמנקו

בערב הגאלה של פסטיבל ימי הפלמנקו ה-23 במעמד נספח התרבות של ספרד, מר חואן וילאר אסקודרו, Juan Villar Escudero, מנהלת מכון סרוונטס גב' כרמן אלורז רודרוגז Mrs Carmen Alvarz Rodriguez וגב' מירי שפיר נבון, אלמנת הנשיא החמישי יצחק נבון ונכבדים נוספים, הוכרזה הזוכה בתחרות הדו-שנתית של "קרן עדי".

מתוך המופע "כשאגדל להיות קטן", צילום: אוליבר מילר (באדיבות: לינה בלס)

כשאגדל להיות קטן

בשנת 2007 העלתה תמרה מיאלניק בקו-פרודוקציה עם המחזאי הצרפתי, פרננד גרניה, את המופע בבכורה בצרפת, בפסטיבל התיאטרון האירופאי, וזכתה לביקורות נלהבות. מאז, כעשור, מסתובב המופע ברחבי העולם ובארץ ומעביר באמצעים אמנותיים את מורשתו, סיפור חייו ומותו של האיש שעיצב ועדיין מעצב ברוחו חינוך דורות של ילדים.

מתוך המופע, צילום: אלכס ברגר, באדיבות: לינה בלס

און - love must go

להקת תיאטרון מחול ירושלים גאה להציג בבכורה את מופע המחול "אוןlove must go - " המורכב משתי יצירות מקוריות של הכוריאוגרף איל נחום: "מכתבים לכלב" ו "אוןlove must go - ".

התמונות באדיבות: לינה בלס, יח"צ

ירושלים פוגשת את ברלין

מרכז המחול הגרמני DOCK11 ברלין, הזמין את מרכז מחול שלם (MASH) להשיק פסטיבל מחול עכשווי ישראלי מקורי בעיר ברלין. בפסטיבל יוצגו מבחר עבודות מחול של יוצרים ישראלים, אמנים בינלאומיים, סדנאות אומן, סרטים מיוחדים ופאנלים.

האירוע במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות 2017 קרדיט: סדן הפקת אמנות

START ART

להקת קולבנדאנס והסדנה של ורטיגו יוצאים למרחב הציבורי, לרקוד במתחמים עסקיים ובבתי עסק ירושלמיים

מתוך מופעי הפסטיבל: מופעי נייר, קרדיט: סדן הפקות אמנות

פסטיבל ירושלים לאמנויות 2017

פסטיבל ירושלים לאמנויות 2017 שהפך למסורת בחיי התרבות בעיר מקדם ומעודד תחומי יצירה רבים ומגוונים ומאפשר לקהל הרחב לקחת חלק במופעים איכותיים במחירים נוחים ואטרקטיביים. הפסטיבל מופק על ידי האגף לתרבות ואמנויות בעיריית ירושלים מאז שנת 2002, ומשתתפים בו מאות יוצרים בעשרות מופעים המתקיימים באולמות המרכזיים בעיר.

הנרי בייקר טריסטראם

כומר, ציפור שיר, וארץ ישראל – סיפורו של הנרי בייקר טריסטראם

מה עושה כומר אנגלי שחפן וחמור סבר, במדבר יהודה ובים המלח? מה בינו לבין בעלי החיים הקרויים על שמו? מה הביאו לכאן, ל"ארץ לא זרועה", ומה הוא הותיר לבאים אחריו? שאלות אלו ואחרות יהיו במוקד הרצאתה של ד"ר יעל גוטר

קרל לגרפלד: דיוקן האמן כאיש בלי גיל

קרל לגרפלד, מעצב האופנה הגרמני הנודע, שחי רוב הזמן בפריז, אהב לעמעם את תאריך הולדתו. עד לפני זמן קצר, לא היה ידוע בדיוק אם נולד ב-1933 או ב-1938, או אולי בכלל בשנה אחרת. ובעצם, מה זה חשוב אם קרל בן שש או בן מאה?

מתוך ההצגה: החטופים

ההצגה חטופים מגיעה לכנסת

ההצגה חטופים בנושא חטיפת ילדי תימן המזרח והבלקן, תוצג בכנסת במסגרת כנס "חטופים בסימן אחריות ממסדית" שיתקיים ביוזמת סגנית יו"ר הכנסת חה"כ נאוה בוקר ביום שני ה 27.02

מאטה הארי (7 באוגוסט 1876 - 15 באוקטובר 1917)

חייה ומותה של מאטה הארי

האם ב-7.8.1876, יום לידתה של מרגרטה זלה הידועה בכינוייה מאטה הארי, יצאה בת קול ודנה אותה למיתה, גזר דין שיתבצע ארבעים ואחת שנים לאחר מכן? דומה שכל אירועי חייה של הדמות הטרגית משתלבים זה בזה כדי להוביל אל הסוף המר, ב-15.10.1917, מול כיתת היורים

בועז היימן, צילום: סיוון ספיבק

על פסנתרים ואנשים עם בועז היימן

בועז היימן הוא סיפור של התמודדות מוצלחת עם מוגבלויות קשות. מאז נפגע במוחו בתאונת דרכים בגיל 7, הוא השתקם, ומצליח לחיות חיים עצמאיים, עובד ועוזר לאחרים בבית-לוינשטיין. היימן לקח על עצמו מפעל, מרשים לכל הדעות ובוודאי לאדם עם מגבלות כשלו: להנציח את זכר אימו האהובה באירוע אמנותי שנתי.

בועז כהן (צילום: אילן בשור)

כותבים-נוסעים – ממארק טווין ועד ג'ף דאייר

הסופר האמריקני מארק טוויין פרסם בשנת 1869 את הספר מסע תענוגות לארץ הקודש (באנגלית: Pleasure Excursion to the Holy Land). יש שיאמרו שהספר משעשע, יש שיאמרו ציני ולועג. הוא נכתב במהלך מסע שערך המחבר שנתיים קודם לכן בסוריה, ארץ ישראל, ירדן ומצרים וזכה להצלחה מסחרית.

אריאל זילבר

אוצו, שמוליק קורא לכם

שמוליק כבר לא מדדה בחינניות מעל במות השמאל החילוני, אלא חוצה את הגבול (הלגיטימי של מדינת ישראל) על מנת להביע הזדהות מעשית עם תושבי גוש קטיף. אצלי בבית הם נקראים גוש חטיף, על משקל המחטף והחטיפה של מה שאינו שלהם, אינו שלנו, אין לנו זכות בו והמחטף שלהם מסכן את כולנו. אז מעתה, זה שמם כאן במאמר.

מקבת' ובנקו פוגשים את המכשפות, ציור של תיאודור שסריו.

שלוש מכשפות במבצע

"מקבת" הוא כמו תוכנת לינוקס. קוד פתוח. כל שחקן / במאי / מעצב תלבושות מאמץ את המידע השייקספירי וכותב גירסה משלו. אף במאי לא מתיימר ליצור את ה"מקבת" האולטימטיבי. בדרך כלל הבמאים והמחזאים שיוצרים גירסה משלהם מעדיפים להגדיר את יצירתם כתוספת לקנון.

למה מי מת?

בביקורי האחרון בפונה הודו התמזל מזלי ומת מי מאנשי האשרם. בתנאים אחרים היה מדובר מן הסתם בטרגדיה: אדם, גם אם בן 88, הלך לעולמו, והשאיר אחריו משפחה וחברים, אלא שלא זו התפיסה בבית של אושו.

What Can Be Done? Culture As An Existential Need

Many mourn the inevitable ruin of the State of Israel and of the culture that served as its basis. The typical Israeli careless conduct caused the tragic collapse of the Versailles Hall in Jerusalem, the faults in relocating the Pi-Glilot petrol terminal near Tel Aviv, the growing pollution of the country's rivers, and who knows what else is about to happen

אמדאו מודיליאני

קסם ערוצי התקשורת

לכולנו יש חברים, מכרים, בני זוג ועמיתים לעבודה שאיתם אנחנו מתקשרים טוב יותר וכאלו שתמיד "מעלים לנו את הסעיף" איתם אנחנו לא מצליחים ליצור קשר טוב.

מתוך המופע, צילום: Felix Vasquez, באדיבות: הילה קומם

פסטיבל ימי הפלמנקו ה 23 – פלמנקו מתוך ציור

חגיגת הפלמנקו השנתית של "קרן עדי" מביאה אלינו בבכורה עולמית את המופע "פלמנקו מתוך ציור" ובספרדית JRT- Pintor Y Flamenco מופע בו רוקדים את הציורים... לאחר הצלחות גדולות בפסטיבל חרז ובביאנלה בסביליה בשנה האחרונה. כמיטב מסורת הפסטיבל המופע יועלה בשלוש ערבי הפסטיבל באולם סוזן דלל.

כרזת הסרט ואן הלסינג

ואן הלסינג – מקור והשפעות

לקראת הסרט "ואן הלסינג" שיוצא בארץ בעוד כשבוע ולאחר צפיה בפרומו נראה שמציגים את דמותו של פרופסור ואן הלסינג כצייד ערפדים צעיר במרדף אחר אויבו הנורא הערפד "דרקולה". ואן הלסינג במקור הינו דמות מן הרומן המפורסם "דרקולה" של בראם סטוקר (1847-1912) שיצא בשנת 1897 והפך להצלחה בן יום.

הפזמונים של יורם טהר לב

מי לא מכיר את הפיזמונים של יורם טהר לב? משורר ופיזמונאי ששיריו הושרו על ידי טובי המבצעים והם מוכרים ומושרים כמעט בכל בית בישראל. לצד המשוררת המנוחה נעמי שמר, טהר לב הוא המייצג "האולטימטיבי" של "שירת ארץ ישראל", למרות שפזמוניו נראים, עם חלוף השנים, אנכרוניסטיים לחלוטין.

הנצפים ביותר