אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם מדינות ה-G8 יוכלו לשים קץ להאמרת מחירי הנפט שלפני שהם מגיעים ל-200$ לחבית?


תאריך פרסום קודם: 
15/06/2008
מחבר: 
טריפקס

מאת איליה ספיבק, אנליסט מטבעות יוחאי שוויגר משבר ה-subprime? מחנק האשראי? סוגיות אלה נדחקו עתה לשוליים וכעת עוסקים ה המשקיעים, הפוליטיקאים וחברי הבנקים המרכזיים בהאמרת מחירי הנפט, שממשיכים לשבור שיא אחר שיא. החשש הכבד הוא כי לעליית המחירים הנוכחית יהיו השלכות כלכליות הרות אסון בנוסח משבר הנפט בשנות ה-70´. נראה כי אין מנוס מההקבלה הזאת, לאחר שבשבוע שעבר נסק מחיר הנפט לשיא חדש בשרשרת השיאים ונסחר ברמה של 139.12 דולר לחבית, ובכך עלה מעל השיא שנרשם בשנת 1979 של 136.28 דולר לחבית (בחישוב לדולרים של היום). ועידת מדינות ה-G8 שתתכנס בסוף השבוע הזה ביפן צפויה להתמקד בנושא הבוער הזה, שהביא להחלשת הצריכה הפרטית, עיוות את נתוני המסחר וליבה את האינפלציה העולמית.

השווקים יישאו עיניהם בקוצר רוח להודעה המשותפת שתצא מהוועידה, כדי לראות האם תעלה ממנה קריאה חד-משמעית למדינות הנפט להגביר את התפוקה. תוצאות הוועידה צפויות לחולל תנודתיות רבה בצמד USDCAD, ועל סוחרי ה-פורקס להיות מוכנים לכך. מחיר הנפט עומד בראש סדר הדאגות של קובעי המדיניות בעולם קובעי המדיניות בעולם מביעים כולם כאחד דאגה רבה נוכח העלייה הבלתי נלאית במחירי הנפט. יושב ראש הפד ברננקי רמז ביום שני השבוע כי בכוונתו לסיים את סבב הפחתות הריבית, באומרו כי "הגידול שנרשם באחרונה בעלויות האנרגיה הגביר את הסיכונים להאצת האינפלציה והעלה את תחזיות האינפלציה." הוא הוסיף ואמר כי הפד "לא ישלים עם כל חריגה בצפי של האינפלציה בטווח הארוך יותר, שכן אי-עמידה ביעדי האינפלציה עלול לערער את המצב הכלכלי." התופעה אינה נחלתה הבלעדית של ארצות הברית. ראש ממשלת יפן פוקודה קרא בתום פגישה הכנה לקראת ועידת ה-G8 עם קנצלרית גרמניה להגברת התפוקה של הנפט, באומרו כי "העלייה המסחררת במחירי הנפט פוגעים לא רק בכלכלה העולמית, אלא באזרחים מן השורה." עמיתו האוסטרלי קווין רוד נקט לשון בוטה יותר והפציר במדינות במנהיגי ה-G8 "להפעיל את מלוא כובד משקלם על ארגון אופא"ק." קולות דומים, הדוחקים ביצרניות הנפט להגביר את התפוקה, נשמעו בהזדמנויות אחרות מפי בכירים בכל מדינות ה-G8, כמו במדינות כגון הודו, דרום קוריאה וסין. מחירי הנפט משפיעים במישרין על הדולר כל הסימנים מצביעים כי העלייה במחירי הנפט אינה נובעת ביסודה מגורמים של היצע וביקוש, אלא כתוצאה מהשחיקה של ה-דולר האמריקני במסחר הספקולטיבי. לאחר נפילות השערים בשוקי המניות וצניחת הדולר בעקבות גל הסיכון ששטף את השווקים, הסוחרים שיוועו למקלט בטוח כדי להגן על הונם. הביקוש הגואה לסחורות משווקים מתפתחים כדוגמת הודו וסין יצרו עוגן מבטיח בסביבת השוק הרוגשת, וההון הספקולטיבי החל לזרום בהיקפים גדולים לשוק הסחורות, ובעקבות כך החלו המחירים לזנק. מחקר שנערך לא מכבר על ידי תומס מאייר וטורסטן סלוק מהדויטשה בנק המחיש את התופעה הזו.

המחיר הצביע על ההבדלים הגדולים בתשואה בין הסחורות לנכסים פיננסיים אחרים בשנה האחרונה (ראו תרשים 1). דוח מטעם ארגון אופא"ק ממחיש את הנקודה הזאת במשנה תוקף, בציינו כי "השחיקה בערך הדולר הסיטה הון רב אל שוק החוזים העתידיים על מחיר הנפט... מחיר הנפט התנתק מהיחס בין היצע וביקוש, שכן למרות מחירי הנפט העולים לא ניתן להצביע על מחסור בהיצע לעומת הביקוש." לאמיתו של דבר, ניתן להצביע על מתאם הפוך בין מדד הדולר למחיר הנפט, והוא כיום הדוק כפי שלא היה מעל לעשור. (ראו תרשים 2). ועידת ה-G8 יכולה לשים קץ להאמרת מחיר הנפט – וכתוצאה מכך להזניק מעלה את ה-USDCAD אם הודעת הסיכום ועידת ה-G8 תהיה נחרצת מספיק, הרי שהדבר עשוי לסמן את סוף המסע של מחיר הנפט ולהטות את מאזן הדברים שוב לטובת הדולר. ארצות הברית נקטה שורה של צעדים מעשיים כדי לתת מענה למשבר ה-subprime. הבנק הפדרלי הפחית את עלויות הלוואת הכספים ביותר מ-60% בחודשים האחרונים, ובכך עודד את פעילות הצריכה וההשקעות. כמו כן, ממשלת ארצות הברית גיבשה חבילה של תמריצים כלכליים שכללה הטבות מס והעברת תשלומים, אשר הביאה להגדלת ההכנסה הפנויה ובכך עודדו את הצריכה הפרטית. הפיחות בדולר היטיב עם פעילות הייצוא, הגדיל את הרווחים של היצואניות ובכך עורר ביקוש מחודש למניות של חברות אמריקניות. לאור ההאטה בצמיחה העולמית, ניתן להניח כי הסוחרים יפנו אל אגרות החוב של ממשלת ארצות הברית כמקלט בטוח זמני להון שלהם, וזרם זה יזין את שוקי החוב בארצות הברית. ובל נשכח כי איום הפחתות הריבית הנוספות הוסר לעת עתה מעל הדולר. כל הגורמים הללו יאיצו בסוחרים לרכוש דולרים. ה-USDCAD עשוי להוות עבור הסוחרים כלי עקיף לסחור באמצעותו של ההיפוך במחירי הנפט. לאורך השנים קיים מתאם הדוק ביותר בין ערך הדולר הקנדי לבין מחירי הנפט, מתאם העומד על 80% לערך. אין זה מפתיע לאור היותה של קנדה יצרנית הנפט השנייה בגודלה בעולם (אחרי ערב הסעודית). קנדה מהווה כמו כן יצואנית הנפט הראשית לצרכנית הנפט הראשית בעולם, הלוא היא ארצות הברית.

ככל שמחיר הנפט עולה כך גדלים הרווחים של החברות הקנדיות המייצאות לארצות הברית, מה שמגדיל את העודף המסחרי של קנדה ומעודד את כלל פעילות המשק המקומי. הזיקה, אפוא, באה לידי ביטוי בצורה המובהקת ביותר בתנועת המחיר של ה-USDCAD, וזאת משום שמחיר הנפט העולמי נקוב בדולרים אמריקניים. אמנם באחרונה המתאם בין ה-USDCAD לבין מחיר הנפט נמוך מ-80%, וזאת בשל התנועות החדות במחיר הנפט, ואולם, כפי שמלמדים אותנו מקרי העבר, לאחר תקופות של התרופפות המתאם אנו עדים לתיקון חד, והדבר עשוי לזמן לנו הזדמנויות מסחר רווחיות ביותר (ראו תרשים 3). אם מדינות ה-G8 יצאו בקריאה חד משמעית ונחרצת למדינות אופא"ק להגביר את ההיצע, הרי שהדבר עשוי להוריד את מחירי הנפט ולהזניק את ה-USDCAD מעלה. הסיכונים – מדוע ה- USDCAD עשוי לצלול בעוד עונת הקיץ ופתיחת המשחקים האולימפיים בסין בפתח, ארצות הברית וסין צפויות להגביר את תצרוכת הנפט שלהן. למעשה, נפוצו שמועות לפיהן סין מגבירה את ייבוא הנפט כדי להגדיל את מלאי הנפט שלה לפני שהמחירים מזנקים עוד יותר. בתוך כך, הבנק המרכזי של קנדה מגלה דאגה מההאצה באינפלציה כתוצאה מעליית מחירי הנפט. רק השבוע הפתיע הבנק את השווקים כאשר ביצע מפנה במדיניות והחליט שלא להפחית את הריבית, בניגוד לציפיות בשוק. שינוי זה בצפי הריביות עשויה להביא להתחזקות של הדולר הקנדי ולצלילה של ה-USDCAD. מקור:

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס