אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בחינת בגרות במתמטיקה


תאריך פרסום קודם: 
10/07/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

בחינת בגרות במתמטיקה הינה "אימת הנבחנים" מסרותית ותופעת הפוביה מ-מתמתיקה הינה די רחבה.
בחינת בגרות במתמטיקה דורשת הבנה ויכולת תכנית די מורכבת, גם אם מדובר בבחינת 3 יחידות. רבים מהנבחנים וודאי שואלים את עצמם "למה אני צריך את כל זה לעזאזל..." אך גישה כזו אינה מקלה את מלאכת מעבר הבחינה.
 
פעמים רבות ישנם אנשים בוגרים שרוב חייהם נרתעו מ-מתמטיקה אך כאשר למדו אל הבחינה לאחר הצבא עם מורה מוצלח שיודע כיצד להעביר את החומר בצורה טובה, אז לפתע גילו שאין הדברים מסובכים כל כך ואפילו נחמדים.
 
בחינות הבגרות במתמטיקה מתחלקות לשלוש רמות קושי:
3 יחידות, 4 יחידות ו -5 יחידות.
 
מבנה בחינת 3 היחידות בנוי משלושה שאלונים.
השאלון הראשון עוסק בתחומי ה-אלגברה, הטריגונומטריה ו-הסתברות. ישנן 6 שאלות בסך הכל ועל הנחבן להשיב על 4 מתוכן, הנבחן רשאי לצבור נקודות בחלק זה של הבחינה.
השאלון השני עוסק בתחומי ה-אלגברה, טריגונומטריה, סטטיסטיקה והסתברות, גם כאן על הנבחן להשיב על 4 שאלות מתוך 6 וישנה אפשרות לצבירת נקודות.
השאלון השלישי והאחרון הינו שאלון המשותף לתלמידי ה 4 וה 3 יחידות, השאלון מורכב משני פרקים ללא אפשרות לצבור נקודות. בפרק א´ של השאלון ישנן 2 בעיות מתמטיות מילוליות וכן בעיות ב-גאומטריה אנליטית שעל הנבחן לפתור.
בפרק ב´ של השאלון ישנן 3 שאלות בתחם החשבון הינגרלי והדיפרנציאלי.
על הנחבנים יש לענות על 3 שאלות מתוך סך חמשת השאלות בשאלון זה.
 
בחינת הבגרות ב ארבע יחידות מורכבת מ שלושה שאלונים גם כן.
השאלון הראשון הינו השאלון המשותף לבחינת שלוש היחידות כפי שתואר להלן.
השאלון השני מורכב משני פרקים, בשאלון זה אין הנבחן רשאי לצבור נקודות.
פרק א´ של השאלון עוסק בעיות טריגונומטריה השמלבות חשבון דפרנציאלי ואינטגרלי. על הנבחן השיב על שאלה אחת בלבד מתוך 2 שאלות. פרק ב´ של השאלון השני עוסק ב חשבון דפרנציאלי ואינטגרלי, משוואות מעריכיות, לוגריתמים ובעיות גידול ודעיכה. על הנחבן להשיב על 2 מתוך שלוש שאלות בפרק זה.
השאלון השלישי והאחרון הינו שאלון משותף לנבחני 4 ו 5 יחידות. השאלון מורכב משני פרקים ולנבחן אין אפשרות לצבור נקודות. בפרק א´ של שאלון זה ישנן שאלות בנושאי אלגברה וסדרות, על הנחבן לענות על שאלה אחת מתוך 2. פרק ב´ של שאלון זה עוסק ב גאומטריה והסתברות, על הנבחן להשיב על 2 מתוך 3 שאלות אלו.
 
בחינת הבגרות ב חמש יחידות מורכבת מ שלושה שאלונים גם כן.
השאלון הראשון הינו השאלון המשותף לבחינת ארבע היחידות כפי שתואר להלן.
השאלון מורכב משני פרקים, פרק א´ עוסק בבעיות אלגברה מילוליות, אי שוויונים ואינדוקציה. על הנבחן להשיב על שאלה אחת מתוך 2. בפרק ב´ ישנן שאלות בתחום ה-טריגונומטריה ו-חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי. על הנבחן להשיב על 2 מתוך 3 שאלות.
 
 
המפתח לטעמי בלימוד מתמטיקה נעוץ בהסברת הצורך שיצר את השיטות ה-מתמטיות הנלמדות. כאשר נבחן מקבל הסבר (אפילו אם קצר) על מדוע ומאיפו הדברים מגיעים אז הרבה יותר קל לזכור את החומר ופתרון הבעיות הופך למוחשי ומעניין יותר.
 
בחינת בגרות מלאה היא תנאי קבלה למוסדות ללימודים גבוהים ובכדי להשיג בגרות מלאה חובה לעבור בגרות במתמטיקה. עם זאת לכל מוסד וחוג ישנן דרישות ייחודיות. רצוי לברר במשרד לקבלת תלמידים או בעלונים השנתיים של כל אוניברסיטה ומכללה.
 
המידע המובא להלן הינו בגדר מידע כללי ואין לראות במידע זה כמידע מחיב בשום צורה. יש לברר את הפרטים המדוייקים ממקור מוסמך כגון משרד החינוך

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.