אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דולר: הסלקטיביות נותרה הדבר החשוב ביותר


תאריך פרסום קודם: 
16/05/2008
מחבר: 
טריפקס

מאת קטי לין, אסטרטגית מטבעות ראשית ענת רותם • אירו: ההערות הניציות של טרישה יעמדו למבחן • שבוע עמוס צפוי ללירה שטרלינג דולר: הסלקטיביות נותרה הדבר החשוב ביותר ה-דולר סיפק הן את השורים והן את הדובים בשבוע שעבר לפי צמדי המטבעות הרלבנטיים. במאמר הפונדמנטלי היומי של יום שישי שעבר אמרנו ש"למרות שאנו מצפים למסע טיפוס מתמשך של הדולר, הסוחרים צריכים להיזהר במה שהם קונים." אמרנו שהדולר עשוי לטפס כנגד האירו והליש"ט, אך הוא מתקרב להתנגדות כנגד הין היפני. המהלכים שציפינו להם כבר קרו ועכשיו הם מוארכים מעט יתר על המידה. הירידה של הדולר כנגד הין ועלייתו כנגד האירו והליש"ט צפויים להמשיך, אך הסלקטיביות תמשיך להיות הדבר העיקרי שיאפיין את ה-מסחר במט"ח בשבוע הקרוב.

האירוע החשוב של השבוע יהיה דוח המכירות הקמעונאיות האמריקני ולמרות שמבחינה הגיונית צפויה ירידה בהוצאות הצרכנים, הירידה עשויה להיות פחות גרועה מהצפוי. הירידה באמון הצרכנים ובדוח התעסוקה (NFP) ללא המגזר החקלאי מצביעה על חולשה, אך העלייה במחירי המזון והאנרגיה וההכנסות הגבוהות יותר של חברות כמו Wal-Mart ו-Costco מצביעות על מגמה הפוכה. הסיבה העיקרית לכך שלשוק יש בדרך כלל תגובה גדולה לנתוני הוצאות צרכנים היא בשל השפעתם על החלטת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. אך השוק כבר תמחר הפסקה בשינוי הריבית ביוני. הכלכלה האמריקנית נחלשה משמעותית בחודשים האחרונים וכנראה תמשיך להיחלש בחודשים הקרובים, אך אחרי שהפחית את הריבית ב-325 נקודות בסיס מאז אוגוסט, הפד החליט שהגיע הזמן להעביר את תשומת הלב לאינפלציה. מחירי הנפט והתירס רשמו שיאים חדשים והפכו את לחצי המחירים לעניין מדאיג. לרוע מזלו של הפד, אין לו אפשרות להעלות את הריבית והדולר הוא אחד הכלים היחידים שלו לריסון לחצים אינפלציוניים. על ידי כך שרמז שיפסיק להפחית את הריבית, הבנק הפדראלי כבר החל ליצור יציבות מסוימת בדולר. בנוסף לדוח המכירות הקמעונאיות, אנו מצפים בשבוע הקרוב גם למדד המחירים לצרכן, לסקר הבנק הפדראלי של פילדלפיה, לנתוני תפוקה תעשייתית והתחלות בנייה. אירו: ההערות הניציות של טרישה יעמדו למבחן למרות סימנים של האטה בצמיחה, נשיא הבנק המרכזי של אירופה נותר ניצי כרגיל במסיבת העיתונאים שנערכה לאחר החלטת המדיניות המוניטרית של הבנק. בשבוע הקרוב ניציותו תעמוד למבחן עם פרסום דוחות התמ"ג והתפוקה התעשייתית. תנועת המחירים האחרונה באירו מצביעה על כך שהשוק עדיין סקפטיים אם הבנק המרכזי יוכל לשמור על עמדתו הנוכחית. ייתכן שטרישה יצטרך לראות ירידה בתעסוקה לפי שייכנע. בינתיים, אי אפשר להתעלם מהניציות של הבנק המרכזי של אירופה. אחת הסיבות לכך שהאירו/דולר ירד מ-1.60 ל-1.5280 ביום חמישי היתה הספקולציה שהבנק המרכזי של אירופה יהיה פחות ניצי. אחרי שהוכיח שההפך הוא הנכון, יהיה מימוש רווחים מסוים בעסקאות שורט על האירו. אך יהיה זה רק עניין של זמן עד שהנתונים הכלכליים הנחלשים יאלצו את הבנק המרכזי להסיט את תשומת הלב. עד לאותה עת, ייתכן שהבנק המרכזי של אירופה יבצע את הפחתת הריבית הראשונה שלו, ואילו הבנק הפדראלי כמעט סיים את סבב הפחתות הריבית. שבוע עמוס צפוי ללירה שטרלינג הפסדי הליש"ט כנגד הדולר נמשכו שכן המשקיעים עדיין בטוחים שהבנק המרכזי של אנגליה יפחית את הריבית בעתיד הקרוב. למרות היעדר חדשות כלכליות משמעותיות, סנטימנט המשקיעים נותר דובי שכן Experian מצפה שהתעשייה הפיננסית בבריטניה תקצץ 10,000 מקומות עבודה בשלושת השנים הבאות ושמחירי הבתים ירדו ב-7.9% בשנתיים הבאות.

הליש"ט תהיה במוקד העניינים בשבוע הקרוב שכן צפויים להתפרסם נתוני מחירים ליצרן, תעסוקה ודוח האינפלציה הרבעוני של הבנק המרכזי של אנגליה. מחירי הנפט רושמים שיאים חדשים אשר יגרמו לבנק המרכזי להישאר ניצי, אך באותה עת הוא עשוי לבטא דאגה לגבי הצמיחה. אנו ממשיכים לצפות לכך שביצועי הליש"ט יהיו פחות טובים מאז של הדולר על רקע התדרדרות הכלכלה. מטבעות הסחורות בעלי ביצועי שונים חלה התפצלות חדה בביצועי הדולרים האוסטרלי, הקנדי והניו זילנדי השבוע. הדולר האוסטרלי נסחר סמוך לשיאים של שנה הודות להערות ניציות מצד הבנק המרכזי ונתוני תעסוקה חזקים מהצפוי. הדולר הניו זילנדי צנח לשפל של 3 חודשים שכן התעסוקה רשמה את הצניחה התלולה ביותר מזה 19 שנה. הדולר הקנדי נתקע בטווח מסחר מצומצם מאוד והוא כעת מבצע ניסיון נוסף לפרוץ כלפי מטה בשל נתוני תעסוקה חזקים יותר ומחירי נפט שוברי שיאים. לביצועים היחסיים היה תפקיד משמעותי בתנועת המחירים של מטבעות הסחורות אך הדבר עשוי להשתנות בשבוע הקרוב מכיוון שרק בניו זילנד מתפרסמים נתונים חשובים – דוח מכירות קמעונאיות ומדד המחירים ליצרן. התיאבון לסיכונים ממשיך להפעיל לחץ על מסחר ה- carry היה זה שבוע טוב מאוד עבור הין היפני שכן המשקיעים המשיכו לרסן את תאבונם לסיכונים. הרבה נתונים כלכליים יצאו מיפן בשבועה קרוב ונראה אם הנתונים ישפיעו על הין. נתוני אספקת הכסף ונזילות צפויים להישאר ללא שינוי שכן בכירי הבנק המרכזי של יפן אינם ששים להגדיל את הנזילות מחשש לעידוד האינפלציה. לעומת זאת, הלוואות בנקים והזמנות מכשור ומכונות צפויים לרדת שכן העסקים נותרו סקפטיים לגבי הביקוש הגלובלי ונמנעים מלהתרחב. נתוני פשיטות רגל וסקר Eco Watchers צפויים להיות עגומים שכן הצרכנים קיצצו בהוצאותיהם ופגעו בכך בסנטימנט העסקי הכללי, שכן הביקושים המקומיים למוצרים ממשיכים לרדת. לקראת סוף השבוע פרסום נתוני הזמנות מכונות, תמ"ג ואמון צרכנים עשויים לסייע לאשר את חששות המשקיעים שחלה שוב האטה בכלכלה שכבר החלה להתאושש. קישורים,

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס