אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נסדא"ק


תאריך פרסום קודם: 
28/06/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

 

נסדא"ק

נסדא"ק (NASDAQ –  National Association of Securities Dealers Automated Quotations) הוא שוק המניות האלקטרוניות של ארצות הברית. הוא נוסד בשנת 1971 על ידי ה NASD (National Association of Security Dealers). שלושת אלפים וחמש מאות חברות סוחרות במסגרת הנסדא"ק ובממוצע כמות הסחר בו ביום אחד גדולה מכל שוק אמריקאי אחר.

כששוק הנסדא"ק החל לפעול בשמיני לפברואר 1971 היה זה השוק האלקטרוני העולמי הראשון מסוגו. בהתחלה הוא כלל מערכת ממוחשבת של לוח מודעות שלא קישרה בין מוכרים לקונים. במהלך השנים הנסדא"ק נהפך  לשוק מניות על ידי הוספת דיווח על היקפי סחר  ומערכת סחר אוטומטית. הנסדא"ק היה גם שוק המניות הראשון שכלל פרסום לכלל הציבור.

עד 1987, מרבית הסחר התבצע באמצעות הטלפון אך כתוצאה מההתמוטטות הפיננסית של אותה שנה כשברוקרים לא ענו לטלפונים, הוקמה מערכת סחר אלקטרונית עבור סוחרים להיכנס ולסחור. ב 17 ביולי 1995, בפעם הראשונה נסק המסחר בנסדא"ק למעל 1,000 נקודות. האינדקס הגיע למעל 5,132 ב 10 למרץ 2000. שיא זה מסמל את תחילת התנפצות הבועה של ה dot-com. אותו האינדקס ירד לחצי  בתוך שנה ועדיין ערכו נמוך בהרבה מהשיא של מרץ 2000.

פרופיל פעילות

עוד ב 1987 הוקם ה SOES (Small Order Execution System) על מנת להבטיח שתנודות וזעזועים בשווקים פיננסים לא ימנעו מפעילות עסקיות בקנה מידה קטן מלצאת לפועל. הנסדא"ק כיום מאפשר השתתפות עסקית מקיפה באמצעות רשת תקשורת שנקראת ECN. כאמור שלושת אלפיים וחמש מאות חברות סוחרים בשוק מניות הנסדא"ק בהיקפים גדולים יותר מכל שוק מניות אחר ברחבי הגלובוס. הנסדא"ק מהווה בית לחברות מובילות בתחומים של טכנולוגיה, קומוניקציה, שירותים פיננסים, תחבורה, מדיה וביוטכנולוגיה.

יש לציין שלמרות שמדובר על שוק מניות הטכנולוגיה, הנסדא"ק לא הייתה נקייה מתקלות טכניות. ב 1994 אירעה הפסקת. סוללות החירום לא פעלו והמסחר הופסק לחצי שעה. ב 1987 אירעה תקלה דומה נוספת שהביאה להפסקת המסחר ל 82 דקות. בנוסף לשני מקרים אלו, היו מספר פעמים של קריסת מערכות מחשב.

נסדא"ק 100

הנסדא"ק 100 (בראשי NDX) הוא אינדקס מניות של 100 מהחברות האמריקאיות והבינלאומיות הלא פיננסיות הגדולות והמשפיעות ביותר. פרמטר עיקרי לכניסה למועדון היוקרתי הנ"ל הוא עקרון ה market capitalization המחושב על פי הכפלה של מחיר המניות ברגע נתון במניות שעדיין לא נפרעו.

ישראל ונסדא"ק

מספר החברות הישראליות הרשום בנסדא"ק, מעל 70, הינו גבוה בכל קנה מידה עולמי. כבר בשנת 2003 כ 55% מכלל היצוא הישראלי התבסס על הי טק. לשם השוואה, השיעור במדינות ה OCED היה 26 אחוזים.

ישראל מהווה מוקד משיכה לפיתוח בשוק ההי טק. לחברת אינטל שהיא התאגיד הגדול בעולם המייצר שבבי מחשב יש בישראל מוקד ייצור המעסיק יותר מ 6,000 עובדים בכמה וכמה מפעלי פיתוח.

ישראל, לצד בריטניה וקנדה, מהווה יותר ממחצית מהחברות הזרות הרשומות בנסדא"ק.

 

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.