אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

המרחב הכפרי הוא הגינה של המדינה


תאריך פרסום קודם: 
16/04/2008
מחבר: 
עמית יפרח

המרחב הכפרי הוא הגינה של המדינה
(תגובה להצעת החוק של ח"כ שרה מרום – שלו בנושא הריאות הירוקות)

מאת: עו"ד עמית יפרח- יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים

לאחרונה פורסם כי ממשלת ישראל תתמוך בהצעת חוק "גינה לכל שכונה", הצעת חוק של ח"כ שרה מרום- שלו השואפת להבטיח שילוב של שטחים ירוקים לרווחת הציבור בערים. כמו כן פורסם כי לאחר פגרת הפסח תאושר הצעת חוק זו שתבטיח שיפור משמעותי בהיקף השטחים הציבוריים הפתוחים בערים, וזאת לצד הבטחתם של אזורי מסחר ותעשיה, מבני ציבור ודת.

יש לברך על הצעת החוק ולעשות כל שניתן לקידומה אך זוהי גם הזדמנות טובה להרחיב את היריעה – לא רק בריאות ירוקות בתוך הערים אלא גם למושבים צמודי הדופן לערים הגדולות המהווים את הגינה הירוקה לאותן ערים.

הישובים הכפריים בישראל והיישובים העירוניים הסמוכים להם נהנים מאיכות חיים בזכות הנוף הכפרי הירוק והחיץ של השטחים החקלאיים שמסביבם. המושבים הסמוכים לערים הגדולות הינם דוגמא לנוף כפרי שקיומו כריאה ירוקה תורם רבות ויתרום בעתיד לאיכות חיים גבוהה לתושבי העיר וזאת כנדבך נוסף לגינות בתוך העיר כפי שמוצעות בהצעת החוק.

אותה מדיניות ויצירתיות שהולידה את הצעת החוק נדרשת גם לגבי השטחים החקלאיים במרחב הכפרי כך שתינתן עדיפות לשמירת השטחים הפתוחים על פני לחצי העיור של הערים הגדולות.

המרחב הכפרי מייצר תועלות ירוקות ברמה הלאומית- בשמירתו על השטחים הפתוחים ובכך שהינו משתמש במי הקולחין בחקלאות ובכך מונע הזרמתם אל הים. שימוש אשר מקטין את הזיהום של חופי מדינת ישראל ומונע פגיעה בבריאות המתרחצים, ללא החקלאות המתקיימת בשטחים פתוחים ויכולתה לקלוט את מי הקולחין , כמות המים המוזרמת לים הייתה פי כמה.

לפיכך שימורו וביסוסו של המרחב הכפרי חייב להיות אינטרס לאומי של מדינת ישראל וכחלק ממדיניות עידוד וטיפוח ריאות ירוקות באזורים עירוניים.
 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמית יפרח

.