אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם התוכנית הישרדות מבויימת?


תאריך פרסום קודם: 
10/02/2008
מחבר: 
מישל רוזנברג

האם התוכנית הישרדות מבויימת?

 

ראשית אבהיר כי מדובר בדעה אישית מתוך התבוננות בתוכנית.

 

לפני שנדון בפרטים ובעובדות בשאלה "האם התוכנית הישרדות מבויימת" נדון בסוגיה בצורה אנליטית בהתאם לסעיפים הבאים:

המובן מאליו: האינטרס.

דוגמא מן העבר כיצד בוימה תוכנית טלוויזה ומליוני צופים רומו.

פרישת טיעונים אשר תמכים בהשערה כי התוכנית הישרדות מבויימת.

מסקנות.

דיון האם התוכנית חינוכית תוך אנלוגיה לביצה הפוליטת, היא היא ג'ונגל ההישרדות האולטמטיבי.

 

 

1. האינטרס

האינטרס הוא כסף. כסף נקודה.
רייטנג שווה כסף, לכן האינטרס הוא רייטינג. רייטינג הוא לכן (וזה ברור מאליו אך הוכחנו זאת בצורה מתמטית) האינטרס העליון והיחידי של התוכנית הזו.

מה מביא רייטינג? זו כבר שאלת כבדת משקל בפני עצמה. כולנו יודעים שהמציאות הרבה יותר אפורה מהקולנוע. מדוע זאת? הסיבה היא פשוטה – הסרט מבויים כך שייתאם לצפיות ולרצונות של רוב הצופים.
לרוב הגיבור לא ימות (בדרך ילחם וכמעט ימות מספר פעמים), הטוב מנצח, כולם יפים וכו' וכו'.

לכן מהבחינה הזו, תוכניות הראליטי הן בעייתיות. מצד אחד, כשמן הן אמורות לייצג מציאות (ריאליטי) לא מבויימת, אך מצד שני הן אמורות לספק רייטינג גבוה, לכאורה מדובר בכשלון צפוי שהרי המציאות (כפי שטענו) אפורה הרבה יותר מהמציאות ורייטינג היא לא תביא.
אם כן נישאלת השאלה, מדוע בכלל יש תוכניות ריאליטי?

תוכנית הריאליטי לדעתי באות לתת מענה לשאלה שכל אחד שואל את עצמו "איך אני הייתי מתנהג" במצב הזה והזה... והרבה יותר קל להתחבר אל דמות אמיתי לא מהוקצעת שנשלפה באקראיות כך שאפילו "אני" הייתי יכו להיות שם אם הייתי מספיק בר מזל.

אומנם תוכניות הריאליטית צברו תאוצה רבה ב 10 שנים האחרונות. כבר בשנות ה 50 חידוני טריוויה היו להיטים שבין תוכניות הטלוויזיה.

2. דוגמא מן העבר

אין דבר טוב יותר מאשר דוגמא מן העבר להסתמך עליו. במקרה שלנו מדובר על תרמית ענק שנערכה בארה"ב. התרמית הוצגה בצורה יפיפה בסרט "חידון האשליות".
מדובר על מקרה אמיתי בו תוכנית חידונים טלוויזיונית בארה"ב של שנות ה 50 בוימה, תוך שלמתמודדים ניתנים התשובות מראש
 ואף הנחיות כיצד להתנהג, מתי להשיב על השאלה וכיצד לנגב מצח מיוזע.

אסטרטגית הביום הייתה פשוטה:
להריץ שני מתמודדים. אחד חתיך, בן של פרופסור חביב הקהל, ומולו, מתמודד שמנמן לא נאה במיוחד, אחד כזה שהיה חוטף מכות בבית הספר (בקיצור זה שכיף לשנוא).
לא תופתעו אם כן לדעת שההפקה ביימה סדרת גמר שמותחת שבסיומה ניצח... בן הפרופסור החתיך חביב הקהל...! איזה הפתעה. (לא!)

ולענינו, חשוב לזכור שערוץ 10 השקיע הון עתק בהפקת התוכנית הישרדות ומדובר כאן בהשקעה עסקית לכל דבר אשר מצופה ממנה שתניב רווחים גבוהים ככול שניתן.
השורות הבאות הן דעתי האישית:
מבחינת ערוץ 10 , הדבר האחרון הרצוי להם הוא שמתמודי התוכנית הססגוניים יודחו.
התוכנית הישרדות עם משתתפים אפורים, ללא תככים ומזימות (ושגם לא נאים במיוחד) הופכת לתוכנית מאוד משעממת בסופו של דבר ולכן הסיוט של ההפקה הוא להישאר עם מתמודדים אלו.

ברור לכן לחלוטין שלהפקת התוכנית יש אינטרס אמיתי להטות את כף המשחק בכדי להשאיר מתמודדים אטרקטיבים יותר. יתר על כן, הבנו דוגמא מן העבר כיצד אכן בוצעה הטיית תוצאות תוכנית טלוויזיה אמריקנית שהתיימרה להיות תחרות הוגנת. דברים קוראים.

3. פרישת אירועים בתומכים בהשערה כי התוכנית הישרדות מבויימת:

- פרשת "דן": המעבר התמוהה של דן לשבט הבנות על ידי הפקה היה חריג ביותר. בדרך כלל במצב של יתרון מספרי של אחד השבטים, הפתרון היה שאחד המתמודדים לא היה משתתף במשימה.
בפעם זו בחרה ההפקה פתרון יצירתי בו העבירו את הזוכה באתגר החסינות פעמיים משבט הבנים אל שבט הבנות.

- ההתמודדות המשולשת באי המתים: המתמודדים וויקה, נועם ומולי. מולי היה המתמודד הפחות אטרקטיבי מבין השלושה. מה רב הפלא היה שבמשימת איסוף הקונכיות הוא נשרך מאחור (האם מישהוא דאג לכך...?)

- הפרק האחרון של יום שבת ה 9 לפברואר 2008.
בפרק זה נערכה תחרות חסינו אישית. משימת החסינות הייתה פיזית ביותר, כזו שרק לבנים היה סכוי בכלל לסיים (שלא לדבר על לנצח). בכך צומצם מספר המתמודדים שיכולים לזכות בחסינות לחצי, יתר על כן, תגר החסינות היה אתגר יכולת אתלטיות ולא כוח (תחום שדן די מצטיין בו)

- הפרק האחרון של יום שבת ה 9 לפברואר 2008.
בפרק זה נערכה תחרות תמוהה עם פרס תמוהה – הרקדן הטוב ביותר יזכה לא בכוח כפול, אלא בכוח משולש, זאת על ידי מניעה משני מתמודדים להצביע מה שאפקטיבית מעניק לו כוח משולש.
עוד לפני שהתחרות התחילה, היה ברור לי ולזגתי (ואני מאמין שלעוד רבים וטובים בארץ) שמרינה הנאה תזכה בתחרות זו שכן כולנו ראינו את יכולות הריקוד וגמישות האגן שלה בתוכנית הקודמת.
אם לי התוצאות היו ברורות מראש, האם להפקה היה קשה לנחש מי יזכה בתחרות זו?

4. מסקנות:
ארבעת הארועים שתוארו לעיל הביאו אותי לכדי מסקנה (ושוב מדובר בדעה אישית וייתכן שאני טועה)
שהתוכנית הישרדות מבויימת, לא מבויימת ב 100% במובן הקלאסי, אלה יותר מדוייק "מוטת" לטובת מתמודד מסויים אשר לדעת ההפקה, נוכחות הטלוויזיונית תעלה את הרייטינג (כלומר תביא יתר כסף וז הרי המטרה העילאית והיחידה).

קשה לתת מענה חד וחלק לסוגיה זו, אך מה שבטוח הוא שלאחר הפרק האחרון ירד הרצון וההתעניינות
 שלי לצפות בסדרה.

5 האם התוכנית חינוכית?

מאוד!, התוכנית מאוד חינוכית מאחר שהיא משקפת את המציאות, ממנה ניתן ללמוד שהחיים הם באמת ג'ונגל, שתמיד עדיף להיות בצד היוזם, חלקלקות לשון יכולה להיות חזקה הרבה יותר מכוח הזרוע. והחשוב מכל – החיים הם דינאמיקה של עמדות כוח. דינאמיקה חוצת גבולות שיכולה להגיע עד להפקה (לכאורה כמובן).
וכך אנו למדים שהכל בחיים הוא סוג של משחק ואם תטיב לשחק בו ותגרום לאנשים הנכונים לחוש כי נוכחותך הינה רצוייה, הרי שתזכה להגנה מחוץ לכללי המשחק.

את זה, ראש הממשלה מר אהוד אולמרט וודאי מכיר היטב (וועדת וינוגרט...)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.