אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול חדש יוריד תמותה מהתקפי לב


נאוה עינבר's picture
תאריך פרסום קודם: 
22/10/2007
מחבר: 
נאוה עינבר

הטיפול הוצג בכנס הבינלאומי החמישי לטיפול נמרץ לב

טיפול חדש הוצג בכנס הבינלאומי החמישי לטיפול נמרץ לב הנערך בחסות האיגוד הקרדיולוגי בישראל, האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה, החוג האירופאי לטיפול נמרץ לב והמועצה האקדמית האירופאית לקרדיולוגיה ה- EBAC. הטיפול העתיד להשפיע באופן דרמטי על ירידת התמותה מהתקפי לב, נתמך במחקרים קליניים רחבי היקף ומהווה אבן דרך לטיפול באירועי לב במסגרת קווים מנחים חדשים של איגוד הלב האמריקאי ה – AHA והאיגוד האירופאי לקרדיולוגיה ה- ESC. הכנס נערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב בהשתתפות כ – 750 קרדיולוגים ואחיות המתמחים בטיפול נמרץ לב, מארצות הברית, אירופה וישראל וימשך יומיים.

לקראת תחילת דיוני הכנס נערכה מסיבת עיתונאים בהשתתפות פרופ' יהונתן חסין יו"ר משותף בכנס הבינלאומי לטיפול נמרץ לב ומנהל המערך הקרדיווסקולארי בבית החולים פוריה בטבריה, פרופ' אלכסנדר בטלר, יו"ר משותף בכנס הבינלאומי, יו"ר המועצה הלאומית למניעה וטיפול במחלות לב וכלי דם ומנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי רבין ופרופ' דורון זגר, מזכ"ל הכנס הבינלאומי, מזכ"ל האיגוד הקרדיולוגי, חבר בוועד האירופאי לטיפול נמרץ לב ומנהל יחידת טיפול נמרץ לב במערך הקרדיולוגי בבית החולים סורוקה באר שבע.

מחלות לב - גורם המוות העיקרי

מחלות לב הינן המחלות השכיחות ביותר בישראל ובעולם המערבי ומהוות את גורם התמותה העיקרי. על פי נתוני סקר ACSIS האחרון המשקף את תמונת המצב של אירועי לב בארץ, מדי שנה מאובחנים בישראל כ - 20 אלף נשים וגברים עם תסמונת כלילית חריפה המתבטאת בתסמינים שונים. על פי נתונים כלל עולמיים כ- 50% מהלוקים בתסמונת זו עלולים למות מהתקף לב בתוך שעות ספורות מרגע הופעת התסמינים.

תסמונת כלילית חריפה – מי בסיכון גבוה

תסמונת כלילית חריפה, היא ביטוי לחסימת אחד מהעורקים האחראי על הזרמת הדם ללב. החסימה נגרמת כתוצאה מהיווצרות קרישי דם וטרשת עורקים, המביאה ברוב המקרים להתפתחות התקף לב, המתרחש תוך שעות או ימים מתחילת הופעת התסמינים. אנשים הסובלים מעודף משקל, מעשנים, חולי סוכרת, בעלי יתר לחץ דם, רמה גבוהה של כולסטרול ובעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם מצויים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

טיפול חדש – כבר מהשעה הראשונה
הטיפול החדש הנקרא אריקסטרה (ARIXTRA), יינתן כבר מהשעה הראשונה להופעת התסמינים הידועים של התסמונת כגון, כאבים בחזה, כאבים ביד שמאל, הזעה, סחרחורת, קשיי נשימה ועוד ובכך יפחית את הסיכון ואף ימנע התקף לב בקרב החולים. על פי שני מחקרים רחבי היקף, הטיפול החדש יוריד את התמותה ב-17% ואת הסיכון לדימומים קשים ב- 48% בקרב החולים בתסמונת כלילית חריפה. החישוב לקביעת מסקנות המחקר התבסס על בחינת יעילות הטיפול החדש אשר הוריד את אחוזי התמותה ל - 2.9% מקרב החולים שטופלו בו לעומת 3.5% אחוזי תמותה עם הטיפול המקובל, כמו גם הוריד את אחוזי הדימום ל - 2.2% לעומת 4.1% עם הטיפול המקובל. כמו כן, יוריד את השכיחות להישנות התקפי לב בקרב חולים בתסמונת כלילית חריפה אשר מצויים בסיכון לטווח ארוך להתקף לב חוזר ותמותה מבעיות בלב. נתונים אלו נסמכים על תוצאות שני מחקרים חדשים, חסרי תקדים בגודלם שכללו למעלה מ- 32 אלף חולים בתסמונת כלילית חריפה. הטיפול החדש פותח בחברת התרופות גלקסו סמית קליין (GSK), מוצג כאמור היום לראשונה בישראל בכנס הבינלאומי החמישי לטיפול נמרץ לב.

ד"ר שמיר מהטה מאוניברסיטת מק מאסטר בקנדה אשר ריכז ברחבי קנדה את צוות החוקרים מסר כי: "חולים בתסמונת כלילית חריפה נמצאים בסיכון לדימום קשה, שהינו תופעת לוואי לנוגדי הקרישה שהם מקבלים. אריקסטרה הוא טיפול נוגד הקרישה היחיד שמוריד את שיעור הדימומים והתמותה ומעניק לרופאים אפשרות טיפול חדשה ומבורכת".

רישום הטיפול
הטיפול באריקסטרה קיבל לאחרונה את אישור סוכנות התרופות האירופאית ה- EMEA ודורג כטיפול הראשוני היעיל, הבטוח והמומלץ ביותר בקרב חולים להם נקבע מתן טיפול תרופתי ולא פולשני של צינתור, כחלק מהקווים המנחים (guidelines) החדשים של איגוד הלב האמריקאי ה – AHA והאיגוד האירופאי לקרדיולוגיה ה- ESC אשר פורסמו לאחרונה ונוסחו בין היתר בהשתתפות פרופ' ז'אן פייר באסאנד מצרפת ופרופ' יהונתן חסין מישראל.

פרופ' ז'אן פייר באסאנד, ראש המחלקה לקרדיולוגיה באוניברסיטת בית החולים ג'ין מינג'וז, בסנקון בצרפת והנשיא היוצא של האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה, אשר מכהן כיו"ר הועדה לכתיבת הקווים המנחים החדשים של האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה והגיע לישראל להציג את הטיפול החדשני בכנס הבינלאומי לטפול נמרץ ציין כי: "ממצאי המחקרים הנרחבים הראו ירידה משמעותית בתמותה ובדימומים קשים עם הטיפול הניתן באריקסטרה, בהשוואה לטיפולים הקיימים. האישור האירופאי שניתן לאחרונה לטיפול וההמלצות הברורות לשימוש בו, כפי שבאות לידי ביטוי בקווים המנחים החדשים האירופאיים, יעמידו בפני הרופאים אופציה טיפולית חדשה, שהוכחה כבטוחה וכיעילה יותר לטיפול בחולים ומורידה אצלם את הסיכון לתחלואה חוזרת לאורך זמן".

כיצד פועל הטיפול החדש
הטיפול החדש הנקרא אריקסטרה (ARIXTRA), פותח בחברת התרופות גלקסו סמית קליין (GSK), כנוגד קרישה, הניתן בהזרקה תת עורית מדודה פעם ביום ואינו מצריך פיקוח על המינון. זהו טיפול ממוקד המכיל חומרים פעילים המעכבים באופן ישיר את גורם הקרישה Xa, שהוא חלבון המהווה חלק מתהליכי הקרישה וגורם מרכזי ביצירת קרישי דם בעורקים. הטיפול באריקסטרה קיבל כאמור לאחרונה את אישור סוכנות התרופות האירופאית ה- EMEA ואף ממתין כיום לאישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה – FDA וכן משרד הבריאות הישראלי.

נתונים מספריים על תסמונת כלילית חריפה
על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) מחלות לב וכלי דם הינן גורם התמותה מספר אחת בעולם, כאשר מדי שנה הן גורמות לתמותה של כ- 17 מיליון איש ברחבי העולם. בישראל מדי שנה מתים כ- 4,200 בני אדם כתוצאה מהתקף לב. על פי נתוני סקר ACSIS, המשקף את תמונת המצב בישראל, כיום חיים כ - 500 אלף איש עם תסמונת כלילית חריפה ומדי שנה מאובחנים כ - 20 אלף נוספים. מתוכם כ- 6,000 חולים עם אוטם חד בשריר הלב, כ- 9% מהחולים הינם בני 45 או פחות. על פי נתונים כלל עולמיים כ- 50% מהלוקים בתסמונת עלולים למות מהתקף לב בתוך שעות ספורות מרגע הופעת התסמינים.

מחקר קליני - הטיפול הוריד ב – 17% את התמותה
מחקר קליני חדש וחסר תקדים בגודלו, שנערך בקרב כ – 20 אלף חולים ב – 41 מדינות ברחבי העולם, קבע כי טיפול חדשני באריקסטרה מוריד ב - 17% את התמותה וב - 48% את הדימום הקשה לעומת טיפול אחר שהיה מקובל עד כה בקרב חולי תסמונת כלילית חריפה. המחקר נקרא אואזיס 5 והוא פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי החשוב New England Journal of Medicine. החישוב לקביעת מסקנות המחקר התבסס על בחינת יעילות הטיפול החדש אשר הוריד את אחוזי התמותה ל - 2.9% מקרב החולים שטופלו בו לעומת 3.5% אחוזי תמותה עם הטיפול המקובל, כמו גם הוריד את אחוזי הדימום ל - 2.2% לעומת 4.1% עם הטיפול המקובל.

תסמונת כלילית חריפה, היא ביטוי לחסימת אחד מהעורקים האחראי על הזרמת הדם ללב. החסימה נגרמת כתוצאה מהיווצרות קרישי דם וטרשת עורקים, המביאה ברוב המקרים להתפתחות התקף לב, המתרחש תוך שעות או ימים מתחילת הופעת התסמינים. אנשים הסובלים מעודף משקל, מעשנים, חולי סוכרת, בעלי יתר לחץ דם, רמה גבוהה של כולסטרול ובעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם מצויים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

המחקר בדק את יעילותו ובטיחותו של הטיפול נוגד הקרישה אריקסטרה בהשוואה לטיפול הקיים הניתן לחולים בעלי תסמונת כלילית חריפה ונמצא בין היתר כבעל יעילות דומה לטיפול המקובל כנוגד קרישה ואף דורג בקווים המנחים החדשים כטיפול הראשוני היעיל, הבטוח והמומלץ ביותר בקרב חולים להם נקבע מתן טיפול תרופתי ולא פולשני של צינתור. .

במהלך המחקר חולקו החולים בתסמונת כלילית חריפה באופן אקראי ל - 2 קבוצות. החלוקה התבצעה במהלך 24 השעות הראשונות מהתפתחות התסמינים החשודים כמצביעים על תסמונת כלילית חריפה, אשר עשויה כאמור במרבית המקרים להסתיים בהתקף לב.

החולים שהשתתפו במחקר בקבוצה הראשונה קיבלו טיפול נוגד קרישה חדשני הקרוי אריקסטרה, במינון של 2.5 מ"ג, בזריקה תת עורית, פעם ביום למשך עד שמונה ימים. החולים בקבוצה השנייה קיבלו טיפול נוגד קרישה מקובל אחר, קלקסן, במינון של 1 מ"ג, פעמיים ביום למשך יומיים ועד שמונה ימים או עד התייצבות קלינית.

מחקר קליני בינלאומי נוסף, שנערך בקרב למעלה מ- 12 אלף חולים בתסמונת כלילית חריפה ב – 41 מדינות ברחבי העולם קובע כי טיפול באריקסטרה מוריד משמעותית את התמותה ואת הסיכון לאוטם לב חוזר, לעומת טיפול אחר שהיה מקובל עד כה בקרב חולי תסמונת כלילית חריפה. המחקר נקרא אואזיס 6 והוא פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי החשוב של האיגוד האמריקאי לרפואה JAMA.

תסמונת כלילית חריפה, היא ביטוי לחסימת אחד מהעורקים האחראי על הזרמת הדם ללב. החסימה נגרמת כתוצאה מהיווצרות קרישי דם וטרשת עורקים, המביאה ברוב המקרים להתפתחות התקף לב, המתרחש תוך שעות או ימים מתחילת הופעת התסמינים. אנשים הסובלים מעודף משקל, מעשנים, חולי סוכרת, בעלי יתר לחץ דם, רמה גבוהה של כולסטרול ובעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם מצויים בסיכון גבוה ללקות במחלה.

המחקר בדק את יעילותו ובטיחותו של הטיפול נוגד הקרישה אריקסטרה במניעת תמותה והתקף לב חוזר בחולים בעלי תסמונת כלילית חריפה, בהשוואה לטיפול הקיים.

במהלך המחקר חולקו החולים בתסמונת כלילית חריפה באופן אקראי ל - 2 קבוצות. החלוקה התבצעה במהלך 24 השעות הראשונות מהתפתחות התסמינים החשודים כמצביעים על תסמונת כלילית חריפה, אשר עשויה כאמור במרבית המקרים להסתיים בהתקף לב. החולים שהשתתפו במחקר בקבוצה הראשונה קיבלו טיפול נוגד קרישה חדשני הקרוי אריקסטרה, במינון של 2.5 מ"ג, בזריקה תת עורית פעם ביום למשך עד שמונה ימים. החולים בקבוצה השנייה קיבלו טיפול נוגד קרישה מקובל אחר על בסיס הפרין.

במהלך איסוף נתוני המחקר התקבלה תמונת מצב אופטימית אשר ממנה נגזרה מסקנת החוקרים. הטיפול באריקסטרה בקרב חולים בתסמונת כלילית חריפה, הביא לירידה משמעותית בסיכון לתמותה או להתקפי לב חוזרים של כ- 17% ביום ה- 9 של המחקר, בהשוואה לטיפול המקובל בקרב החולים בעלי תסמונת כלילית חריפה והביא להפחתה בשיעורי הדימומים הקשים בקבוצת המטופלים בו. המחקר כאמור פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי החשוב של האיגוד האמריקאי לרפואה JAMA.

בברכה,

נאוה עינבר

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נאוה עינבר

.