אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בחינת בגרות באנגלית


תאריך פרסום קודם: 
12/06/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

בחינת ה-בגרות באנגלית היא עוד אחד ממיני המבחנים, למשל מבחן טופל (TOFEL), שכל ישראלי צריך לעבור בדרכו לרכישת השכלה גבוהה. בחינה זאת עברה שינויים בשנים האחרונות עד כדי הפיכת המושג יחידות לימוד ללא רלוונטי וזאת על ידי הצגת מודל הצבירה.


מודל הצבירה כשמו כן הוא. תלמיד צובר נקודות קרדיט שמזכות אותו בזכאות ל-בגרות באנגלית. במודל הצבירה ה-בחינה מחולקת לאותיות. כל אות היא מבחן בפני עצמו שעל ידי צבירת מספיק אותיות, משיג התלמיד תוצאת מבחן מלא. כל אות מהווה מודול (Module) שהוא טופס בחינה. המודולים הן כדלקמן:  A, B, C, D, E, F, G.

הזכאות מתחלקת לשלושה סוגים:


·מה שהיה פעם שלוש יחידות לימוד כולל היום את מודולים A, B, C.·מה שהיה פעם ארבע יחידות לימוד כולל היום את מודולים C, D, E·מה שהיה פעם חמש יחידות לימוד כולל היום את מודולים E, F, G 


הציון מחושב על ידי שכלול של שלושה מודולים עוקבים (נניח, A, B, C). תלמיד, למשל, שיענה על מודול A, B ו F לא יהיה זכאי לציון מלא. כל מודול מהווה שליש מהציון. המודול הגבוה מבין שלושה עוקבים מהווה 34% מסך הציון.


מה מכיל כל מודול? 


הטבלה הבאה מראה מה מכיל כל מודול בנוסף ליחס הניקוד בתוך המודולים. 

Module G

Module F

Module E

Module D

Module C

Module B

Module A

1) קטע הבנת הנקרא – 60 נקודות


2) משימת כתיבה – 40 נקודות

1) קטע הבנת הנקרא – 60 נקודות


2) משימת כתיבה – 40 נקודות

1) קטע הבנת הנקרא – 70 נקודות


2) קטע הבנת הנשמע – 30 נקודות

1) קטע הבנת הנקרא – 70 נקודות


2) משימת כתיבה – 30 נקודות

קטע הבנת הנקרא – 100 נקודות

1) קטע הבנת הנקרא – 70 נקודות


2) משימת כתיבה – 30 נקודות

1) קטע הבנת הנקרא – 30 נקודות


2) קטע הבנת הנקרא – 30 נקודות


3) שני קטעי הבנת הנשמע. 20*2 נקודות

100

100

100

100

100

100

100


  כל מודול משתרע על פני שעה ורבע, פרט למודול G שלו מוקצה שעה וחצי. 


הבנת הנקרא


תרגילי הבנת הנקרא מהווים את החלק הארי של הניקוד בכל מודול ומודול. תרגילי הבנת הנקרא כוללים קטע קריאה ושאלות המתייחסות אליו. ככל שאנו מתקדמים במודולים, כך קטע הקריאה נעשה ארוך וקשה יותר. השאלות גם הן בנויות על פי רמת קושי. במודולים מתקדמים, השאלות דורשות הבנה של הטקס מעבר לכתוב בו ישירות ויכולת הסקה גבוהה. מספר השאלות במודולים F ו G נע בין חמש לשש.  


משימת כתיבה 


חלק מהמודולים כוללים משימת כתיבה. במודול B, המשימה כוללת השלמת מכתב על סמך מידע שמופיע ב-בחינה (לנבחן יינתנו משפטים מוכנים והוא יצטרך לשלבם בחיבור). מודול D כולל חיבור של 100-120 מילים. החיבור עשוי להיות מכתב לא רשמי לידיד, חיבור תיאורי, או חיבור וויכוחי בו הנבחן יתבקש להביע דעה על נושא מסוים או להכריע בין כמה אופציות.  מודול F ומודול G כוללים כל אחד חיבור בין 120-140 שעלול להיות חיבור תיאורי, חיבור וויכוחי (ראה לעיל) או מכתב רשמי בנושאים כמו תלונה לרשות צרכנית או הגשת מועמדות לתפקיד מסוים.  חשוב לציין כי בנושאי הכתיבה אין לתלמיד בחירה.


הבנת הנשמע 


מודולים A ו E כוללים קטע הבנת הנשמע ושאלות המתייחסות אליו. כל קטע יושמע ברדיו (רשת א או רשת ג) בשעה מוגדרת. כל קטע יושמע פעמיים עם מרווח זמן קצר בין השמעה להשמעה. מומלץ לנבחנים להופיע ל-בחינה עם מכשיר רדיו, סוללות ואוזניות.  


דקדוק וכתיב


בניגוד לסוג הבחינה הקודם, בסוג ה-בחינה הנוכחי אין תרגילי דקדוק. עם זאת הדקדוק חיוני על מנת לענות נכון על שאלות בקטעי הבנת הנקרא ובכתיבת החיבורים. ניקוד יורד על טעויות דקדוק. כללי דקדוק בסיסיים שיש לקחת בחשבון בעת כתיבת התשובות והחיבורים:

· הסכמה בין נושא לפועל.· רצץ של זמנים.· כתיבה נכונה של Tenses (למשל תוספת s, es, ies לפועל אחרי הגופים He, She, It בהווה הפשוט. שימוש בפועל בצורה השלישית לאחר פעלי העזר have, has, had).· כתיבה נכונה של סביל – משפטי סביל מכילים את הפועל to be ופועל בצורה השלישית.· אי הוספת רבים לשם תואר והופעת שם התואר לפני שם העצם או אחרי הפועל to be.· דגש על פועל בצורת מקור אחרי פעלי עזר מסוימים כמו did או Modals· דגש על שימוש נכון בחלקי דיבר (שמות עצם מול פעלים, שמות תואר ותארי פועל)· שימוש נכון במגדירים לשם העצם ובמילות כמות לשם העצם.· שימוש נכון במילות קישור במשפטים מורכבים.· שם הפעולה מול שם הפועל.


כתיב נכון מקבל חשיבות בעיקר במודולים מתקדמים (F,G), היכן שמורידים נקודות על שגיאות כתיב.  


מדוע צריך את בחינת ה-בגרות? 
בחינת בגרות מלאה היא תנאי קבלה למוסדות ללימודים גבוהים. ברמת העיקרון, בחינה ברמת של C, D, E היא המינימום הנדרש לכניסה לאוניברסיטה. עם זאת לכל מוסד וחוג ישנן דרישות ייחודיות. רצוי לברר במשרד לקבלת תלמידים או בעלונים השנתיים של כל אוניברסיטה ומכללה.

מומלץ להתייחס ל-בחינת ה-בגרות ברצינות המתבקשת ולהתכונן אליה בעזרת בית ספר שמתמחה בהכנה ל-בחינת בגרות באנגלית עם מורים מקצועיים שמכירים היטב את החומר הנלמד.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.