אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בג"צ הורה למשרדי החקלאות והתמ"ת לנמק מדוע לא יבטלו את הקשר בין קבלת עובדים תאילנדים ותשלום היטלים למועצת הצמחים


תאריך פרסום קודם: 
16/08/2007
מחבר: 
אופיר אבסלנדר

בג"צ הורה למשרדי החקלאות והתמ"ת לנמק מדוע לא יבטלו את הקשר בין קבלת עובדים תאילנדים ותשלום היטלים למועצת הצמחים

לטענת החקלאים משרדי הממשלה משתמשים באמצעי לחץ פסולים כדי לאלץ אותם לשלם היטלים למועצת הצמחים

שופטת בית המשפט העליון, עדנה ארבל, הורתה למשרדי החקלאות והתמ"ת לנמק מדוע לא יבוטל הקשר בין זכותם של החקלאים לקבל היתר להעסקת עובדים תאילנדים לבין תשלום ההיטלים למועצת הצמחים. השופטת ארבל החליטה להעביר את הדיון בעתירה שהגישו מגדלי הפירות להרכב של שלושה שופטים.

הבג"צ הוגש על ידי דוד (דוגי) ישראלי ובנימין קוטין, באמצעות עו"ד דפנה הולץ – לכנר, בשמם של מגדלי פירות מכל הארץ. לטענת החקלאים, משרדי החקלאות והתמ"ת משתמשים באמצעי לחץ פסולים כדי לאלץ אותם לשלם היטלים למועצת הצמחים.

העותרים ביקשו מבית המשפט העליון להוציא צו ביניים שיחייב את משרדי החקלאות והתמ"ת לקבל מידי החקלאים את טפסי המפקד, המשמשים בסיס להקצאת העובדים הזרים. השופטת ארבל ביקשה ממשרדי הממשלה להגיש את תשובתם עד ל-26 באוגוסט.

לאחרונה הודיעו 1200 חקלאים, כשליש מכלל מגדלי הפירות בישראל המחזיקים בלמעלה ממחצית משטחי מטעי הפירות, על הפסקת תשלום ההיטלים למועצת הצמחים. לטענת החקלאים, על מנת לאלץ אותם לשלם את ההיטלים נוקטים משרד החקלאות ומועצת הצמחים בשיטות פסולות של התניית שרות בשרות ואחת הסנקציות המרכזיות נגד החקלאים היא קבלת ההיתר להעסקת העובדים התאילנדים.

גובה ההיטלים שתובעת מועצת הצמחים מהמגדלים נע בין 35-190 שקל לדונם בהתאם לענף. תשלום זה יכול להגיע עד עשרות אחוזים מהרווח שנותר בידי החקלאי לאחר קיזוז ההוצאות וזאת מעבר לתשלום מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס מעסיקים ואגרות נוספות. החקלאים אומרים שאם המדינה מעונינת בהמשך קיום מועצת הצמחים, עליה לממן אותה מתקציב המדינה כפי שנעשה ברשויות סטטוטוריות אחרות.

בכוונת החקלאים להמשיך במאבקם באמצעים ציבוריים ומשפטיים עד לביטול חובת תשלום ההיטלים למועצת הצמחים.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אופיר אבסלנדר

.