אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כ-80% מחברי המושבים תומכים בהקמת עסקים לא חקלאיים


תאריך פרסום קודם: 
24/07/2007
מחבר: 
רוני חסיד

כ-80% מחברי המושבים תומכים בהקמת עסקים לא חקלאיים

רוב חברי המושבים בישראל תומכים במתן אפשרות להקמת עסקים לא חקלאיים במושבים, אך מעדיפים שהם ירוכזו מחוץ לתחום המגורים במושב, כך עולה מעבודה שערך פרופ' אייל קמחי, ראש החוג לכלכלה בפקולטה לחקלאות ברחובות ואשר הוצגה בכנס שערכה תנועת המושבים בנושא היזמויות במושבים. בכנס השתתפו 120 יזמים, ביניהם צעירים בתחילת הדרך ממושבים שונים מכל הארץ.
 
על פי תוצאות הסקר, כ-45% מחברי המושבים תומכים בהקמת עסקים לא חקלאיים באזור שיוקצה לכך מחוץ למגורים במושב, 15% נוספים תומכים בריכוז העסקים באזורי תעשייה מרחביים של מספר מושבים, 20% מחברי המושבים תומכים במתן אפשרות לפתיחת עסקים לא חקלאיים גם בתחום המגורים במושב ומספר דומה מתנגד לפתיחת עסקים לא חקלאיים בכל מקרה.

יו"ר הרשות לעסקים קטנים, ד"ר שמואל רוזנמן, אמר בכנס שעסקים קטנים מניעים את כלכלת המדינה והרשות לעסקים קטנים רואה צורך וחשיבות בהקמתם. לנוכח הכנס שיזמה תנועת המושבים, הרשות רואה בחיוב שיתוף פעולה ממוקד עם התנועה למינוף הפעילות העסקית במושבים. בכנס השתתפו גם מנכ"ל הרשות, מר דני מצליח ופרופ' אלי פיינרמן, דיקן הפקולטה לחקלאות, שבירך את באי הכנס והציג את מהפיכת ההייטק שעברה החקלאות ואת תחזיותיו לעתיד. בין האורחים נכח גם שי דותן, מנהל תחום התיירות במשרד החקלאות.

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, אמר שבמושבים קיים פער בתחום התשתיות לצורך יצירת מקורות פרנסה חדשים. לדבריו, אחד היעדים במסגרת האסטרטגיה של תנועת המושבים למרחב הכפרי לשנים הבאות הוא שיפור היכולת של חברי המושבים להתפרנס באזור מגוריהם, אך זאת בלי לפגוע באיכות החיים הייחודית של המושב ובצביונו.

יו"ר אגף אגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, הציג את הצד החוקי של פעילות העסקים הקטנים במושבים כולל מדיניות מינהל מקרקעי ישראל ורשויות התכנון. הוא ציין את חשיבות קיומו של תקנון מושבי שישמש כמסנן מפעילות לא רצויה כגון מפעלים עם רעש וכימיקלים.

יו"ר אגף כלכלה ופיתוח עסקי בתנועת המושבים, יוגב שריד, הציג את תוכניות הסיוע של מענקים וקרנות, אפשרויות לקבלת הלוואה והיתרונות של גופים אלו לעומת ההלוואות הבנקאיות הרגילות. הוא ציין שתנועת המושבים תומכת ומלווה את היזמים הקיימים והחדשים במושבים בפיתוח עסקיהם ומעודדת קידום עסקים קטנים בקרב חברי המושבים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.