אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

100 קיבוצים ומושבים הצטרפו לפרויקט הכנת תיקי הקרקעות של עמותת אדמתי


תאריך פרסום קודם: 
16/07/2007
מחבר: 
רוני חסיד

100 קיבוצים ומושבים הצטרפו לפרויקט הכנת תיקי הקרקעות של עמותת אדמתי

בעקבות איסוף וריכוז המסמכים: כעשרה ישובים הגישו תביעות משפטיות נגד המינהל

כ – 100 קיבוצים ומושבים הצטרפו עד כה לפרויקט הכנת תיקי הקרקעות של עמותת אדמתי. במסגרת הפרויקט מאותרים מסמכים המעידים על השקעות של הישובים ברכישת הקרקע. בעקבות איסוף וריכוז המסמכים כעשרה ישובים הגישו תביעות משפטיות כנגד המינהל.

מסמכים המעידים על השבחות יסוד של הקרקע, תשלומי דמי חכירה וכל השקעה נוספת בקרקע. מלאכת ריכוז המסמכים נעשית הן ממקורות מידע וארכיונים חיצוניים והן מהארכיונים הפנימיים של הישובים, העוברים רענון וזוכים להתייחסות רצינית ובדיקה מעמיקה.

בארי הולצמן, יו"ר עמותת אדמתי, מסר שלהכנת תיקי קרקעות מסודרים חשיבות עליונה למאבק הפרטני, שכל קיבוץ ומושב צריך לבצע כדי לקבל את זכויותיו בקרקע. וכן למאבק הכולל של ההתיישבות כנגד "ההסכמה הכללית" שחלחלה לציבור על ה"אדמות שניתנו חינם לקיבוצים ולמושבים".

רק לאחרונה נתקלנו בכך שהמינהל הצדיק את אפלייתנו לרעה בדמי ההיוון לפי 979 בפערים בתשלום דמי חכירה בינינו לבין המגזר העירוני, אומר הולצמן. הצגת מסמכים מסודרת תהיה מחסום בפני הפצת דיסאינפורמציה. זהו פתח לניצול טוב יותר של הפוטנציאל הכלכלי של המשבצת הקרקעית של הישוב. אנו מתמודדים כל יום עם התעמרות של המינהל בישובים כולל שמאויות מופרכות, התניית מתן שרות בויתור על זכויות ועוד. ולכן יש חשיבות לשינוי של מאזן הכוחות במו"מ מול המינהל באמצעות מידע מסודר.

בעמותת אדמתי חברים 145 קיבוצים ומושבים ותיקים. הולצמן אמר שבעקבות פניות שוקלת העמותה הרחבת שורותיה כך שתייצג גם ישובים שהוקמו בשנים הראשונות שלאחר קום המדינה ומתאימים מבחינת הפרופיל להשתייכות לעמותה.

מידע על פעילות עמותת אדמתי באתר: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.