אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חברת דורות מיישמת טכנולוגיה חדשנית לחסכון במים באוסטרליה


תאריך פרסום קודם: 
27/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

חברת דורות מיישמת טכנולוגיה חדשנית לחסכון במים באוסטרליה

חברת דורות – מגופי פיקוד ובקרה" מקיבוץ דורות פיתחה טכנולוגיה חדשנית בשם "HYMOD" לחסכון במים עבור מערכות מים מוניציפאליות. הטכנולוגיה מבוססת על ישום ייחודי לדורות המתאם בצורה מכאנית בין לחץ המים במערכת לבין דרישות אספקת המים. ביסוס המערכת על מנגנון מכני מאפשר למערכת לעבוד בצורה עצמאית בכל אזור ונקודה ברשת המים, גם במקומות שאין בהם אספקת מתח חשמלי.

מרבית מערכות המים העירוניות בעולם, לרבות במדינות המערב המתקדמות, הן ישנות והגיעו לסוף מחזור החיים שלהם. מצב זה גורם לאבוד מים (דלף) ברמה של עשרות אחוזים ותלוי בגודל העיר יכול להתבטא בהפסד של אלפי קוב מים ליום. בנוסף, העבודה בלחצים לא נכונים גורמת לפיצוצים תדירים במערכת המים אשר גורמת לאבוד כמויות נוספות של מים מעבר לדלף השוטף.

דורות החלה בביצוע פרויקט להפחתת דלף המים בעיר Gold Coast ("חוף הזהב") באוסטרליה. הפחתת הלחץ במערכת העירונית תביא עם השלמת הפרויקט לחסכון של מעל 13 אלף קוב בכל יום. הודות לכך, תחזיר העירייה בזמן קצר את השקעתה בביצוע השדרוג. מאז שמערכת ויסות הלחצים הותקנה, נרשמה גם ירידה משמעותית בפיצוצי צנרת ועקב כך חסכון לא רק באיבודי מים אלא בתיקונים ואחזקה.

ויסות הלחצים במערכת העירונית איננו פונקציה קבועה של זמנים (יום-לילה) אלא פונקציה של ספיקת המים הנדרשת במערכת. מאחר ומערכת המים העירונית מספקת מים גם לצרכי כבוי אש וצורך זה יכול לקרות בכל שעות היום, אזי המערכת תוכננה כך שהלחץ המסופק יקבע על ידי הספיקה הנדרשת בפועל.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.