אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תנועת המושבים תקים מנהלת לקידום רישום חלקות המגורים על שם חברי המושבים


תאריך פרסום קודם: 
27/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

בעקבות אישור דו"ח הבר במועצת מקרקעי ישראל:

תנועת המושבים
תקים מנהלת לקידום
רישום חלקות המגורים על שם חברי המושבים

תנועת המושבים תקים מנהלת לקידום רישום חלקות המגורים על שם חברי המושבים זאת בעקבות אישור דו"ח הבר (החלטה 979) במועצת מקרקעי ישראל וההתחלה הצפויה של יישום ההחלטה בפועל. המנהלת תעסוק בסיוע לחברי המושבים בתהליך הרישום ובהסרת חסמים בירוקרטים. ההחלטה על הקמת המנהלת התקבלה בתום כנס בנושא הקרקעות החקלאיות, שעסק בהצגת השפעת ההחלטה המסדירה את זכויותיהם של חברי המושבים בחלקות המגורים והשתתפו בו כ-250 נציגים מכל רחבי הארץ.

שר החקלאות, שלום שמחון, שנשא דברים בכנס, אמר שהחלטה 979 מסדירה את מערכת היחסים עם המינהל ויכולה להפוך למנוף כלכלי לפיתוח המושבים. הוא אמר שהקמת מנהלת לליווי הנושא מחויבת המציאות כדי לסייע לחבר המושב וכדי להניע את תהליך רישום הזכויות על חלקות המגורים. לדברי השר, תנועת המושבים מקדמת את רעיון המרחב הכפרי שמשלב חקלאות ותעסוקות חלופיות לחקלאות.

מזכ"ל תנועת המושבים, איתן בן דוד, סקר בפני המשתתפים את אסטרטגית תנועת המושבים בראייתה את המרחב הכפרי לשנים הבאות ואת חזון התנועה. הוא הדגיש את חשיבותה של התנועה ככתובת מרכזית למושבים והתארגנות מול מוסדות השלטון המרכזי.

יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, סקר את עיקרי ההחלטה שקיבלה מועצת מקרקעי ישראל, לרבות התנאים שנקבעו בהחלטה כתנאי לכניסה להסדר 979, בנוגע לחלקות המגורים ושימוש בקרקעות לתעסוקות לא חקלאיות. הוא הדגיש שהכניסה להסדר שמציעה החלטה 979 הינה וולונטרית וחבר מושב שירצה בכך יוכל להמשיך להתנהל על פי החלטות מועצת המנהל הקיימות כיום.

מנהלת האגף החקלאי במינהל, שולה בן-צבי, פירטה כיצד מתכוון מינהל מקרקעי ישראל להיערך ליישומה של ההחלטה וענתה לחברי המושבים על שאלות שעלו בעקבות ההחלטה והשלכותיה על המרחב הכפרי.

עו"ד גדעון ויתקון, לשעבר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, אמר שבהחלטה שהתקבלה יש עדיין נקודות רבות שאינן ברורות עד תומן. הוא קרא לשר שלום שמחון ליטול על עצמו את הובלת החוק לעיגון זכויות החקלאים בקרקע.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.