אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מתכנת PHP


תאריך פרסום קודם: 
23/06/2007
מחבר: 
מישל רוזנברג

במה נבדל מתכנת PHP ממתכנת WEB אחר?
מתכנת PHP על פי רוב הוא אוטו דידאקט, כלומר אדם שלומד בעצמו ומלמד את עצמו וזאת מהסיבה הבאה:
לחברות הענק כגון מיקרוסופת או אפילו SUN יש את שפות התיכונות שלהן, למיקוסופת יש את ASP ובשנים האחרונות הופיעה סביבת הפיתוח dot net (aspx, c# )

ולכן טבעי יהיה שחברות אלו ידחפו בצורה אגרסיבית את הטכנולוגיות שלהן. ואכן שפות תכנות אלו היו פופולריות ביותר בתעשיית בניית האתרים. קורסים רבים במיכללות רבות לימדו והסמיכו מתכנתים לשפות אלו.
בניגוד לשפות אלו, שפת PHP הינה שפה של קהילת הקוד הפתוח, מתכנת PHP בדרך כלל הינו אדם שאת הידע רכש מקריאת ספרים ומאמרים על הנושא ולא עבר איזה קורב במיכללה.
אומנם יש את חברת ZEND המיתגאה בתואר “the php company” אשר מעבירה קורסים והסמכות של מפתחי PHP, אך עדיין אין חברה זו מתקרבת כלל וכל למימדי ענקיות התוכנה האחרות.

לכן, מתכנת PHP הוא בעל יכולת לימוד עצמאית, יכולת מציאת המידע הדרו של ברשת האינטרנט ואינ מסתמך על מסגרת שיעורים בקורס מסויים ולכן מתכנת PHP על פי רוב הוא מתכנת טוב יותר
אשר יכול לפרוץ גבולות ולהשתמש במגוון רחב של פתרונות וסקריפטים קיימים אשר קהילת מתכנתי PHP משתפים בניהם.

שיתוף סקריפטים זה הוא אבן בניין ל-מתכנת PHP, לא תמצא מתכנת PHP רציני שאינו מכיר את
האתרים הבאים phpclasses, hotscripts, שני אתרים אלו מאפשרים למתכנתים לפרסם סקריפטים שפיתוח למען רווחת הכלל ובחינם. כך יכול מתכנת PHP להשתמש בפתרונות קיימים עבור עבודת חלקים רבים בפיתוח אתר או אפליקציה חדשה ולהישאר מפוקס על העיקר ולא על
עבודת ה "שרברבות".
בנוסף לשני אתרים פופולריים אלו יש את ספריות ה PEAR (pear.php.net ) שהן למעשה איגוד מוסד של classes ובאות לתת מענה דומה עבור מפתח PHP .

אחת השאלות הנפוצות היא באישה שפה כדאי לבנות אתר? שאלו שאלה זו כול בונה אתרים ומיד תקבלו תשובה נירגשת לכאן ולכאן בהתאם לכישוריו ושפות התיכנות אותן הוא מכיר.

בונה אתרים הוא כמו כל בעל מקצוע אחר שיכול לבצע את העבודה במיגוון רחב של כלים, כול בונה אתרים מתמחה ונתרגל לכלים מסויימים שבעיקר איתם הוא משתמש לביצוע הפרוייקט.

התשובה לשאלה "באיזה שפה כדאי לבנות אתר" תלויה מאוד בסוג האתר הדרוש. אם מדובר על אתר סופר נסובך שצריך לבצע אינטראקציה עם עוד עשרות ישומים כבדים אז כדאי לשקול בהחלט את סביבת ה dot net של מיקרוסופט. מצד שני אם מדובר באתר סטנדרטי (ואין זה אומר אתר פשוט) כגון קטלוג חנות און ליין, אתר תוכן או למעשה הרוב המכריע של האפליקציות האינטרנטיות, אזי שפת ה PHP ובעיקר סביבת ה LAMP (linux, apach , mysql, php ) הינה מענה מעולה.

הן מבחינת המענה הטכנולוגי הן מבחינת מהירות הביצועים והן מבחינת עלויות פיתוח, אחסנה ותחזוקה.

לכן אם שואלים את דעתי (הלא כל כך אובייקטיבית) אני ממליץ על PHP .

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.