אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פיתוח ישראלי יסייע בהתמודדות עם שיחי עגבניות שצומחים פרא בקיץ


תאריך פרסום קודם: 
20/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

גדול יותר זה לא תמיד טוב יותר:

פיתוח ישראלי יסייע בהתמודדות עם שיחי עגבניות שצומחים פרא בקיץ

המעבדה החקלאית שלפ בקיבוץ גבעת ברנר פיתחה פטנט שבעזרתו ניתן לקצר תהליך הנמכת העגבניות ב-70%

. טיפול בצמח כה גבוה הינו איטי ומסורבל. הפועלים מחויבים לעבוד בגובה ובזוגות וקצב העבודה איטי ומתסכל. במקום לעסוק בקטיף בעונה כה בוערת, מתבזבזות מאות שעות עבודה על הנמכת נוף.

הקליפ-סי הנו פרי פיתוח של המעבדה החקלאית שלפ בקיבוץ גבעת ברנר על מנת לאפשר למגדלי העגבניות תהליך הנמכת נוף מהיר יותר. הקליפ-סי הינו מוצר פלסטי המעוצב בצורת האות C, אשר תופס את הצמח גם באופן בטוח וגם באופן בו אפשר לשחררו במהירות. עבודת ההנמכה נעשית בגובה הידיים של הפועל, בלי שהוא צריך להתכופף או להתמתח. בנוסף לכך, אין צורך בעגלות וכל פועל עובד באופן עצמאי ובהספק מקסימאלי. שימוש בקליפ-סי הוכיח כי אפשר לקצר את תהליך הנמכת הנוף בלמעלה מ-70 אחוזים.

עודד יפה, מנהל המעבדה החקלאית שלפ, מספר שבעת תכנון המוצר עלו מספר סוגיות אשר יושמו במוצר הסופי. הקליפ-סי מיוצר מתערובת של מספר סוגי פלסטיק ומוספים לו חומרים לחיזוק העמידות מפני קרינת השמש, חום, לחות וקור. כך ניתן לחזור ולהשתמש בקליפ-סי ארבע עונות ויותר. מפאת משקלו הכבד של שיח העגבנייה, הקליפ-סי תוכנן לשאת משקל של עד 10 ק"ג. יחד עם זאת, ישנה גמישות אופקית על מנת שלא לשבור את הגזע בעת התליה. על מנת לתרום לעבודה זריזה, הקליפ-סי עוצב בפשטות, הוא קל לעבודה ואינו נתפס בחוטי ההדליה או בענפי הצמח. בנוסף, אין צורך בקשירות חוזרות ונשנות של חוטי ההדליה. בעת ההדליה, החשש העיקרי הוא הפגיעה בצמח. שימוש בחוטי הדליה עלול לגרום לפציעות, שריטות ואף חנק במקרים מסוימים. הקליפ-סי מעוצב בצורה מעוגלת וללא פינות חדות וכך אינו פוגע בצמח.

אתר המעבדה החקלאית שלפ: www.shelef.co.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.