אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ארגון מגדלי העופות: הרפורמה נכונה מבחינה עקרונית


תאריך פרסום קודם: 
07/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

מו"מ מתקדם על אישור רפורמה בענף ההטלה בעלות של 700 מיליון שקל 

ארגון מגדלי העופות: הרפורמה נכונה מבחינה עקרונית – אולם ההסכם המוצע היא עלולה לגרום לריכוז ייצור במספר לולים גדולים בבעלות בעלי הון  

משרדי החקלאות והאוצר מנהלים מו"מ מתקדם על אישור רפורמה מקיפה בשלוחת ההטלה בהיקף של 700 מיליון שקל, כך מסר מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, בישיבה של מזכירות הארגון. לדבריו, מטרת הרפורמה היא ייעול הייצור, שיפור רמת הבטיחות הביולוגית, מתן מענה לדרישות המשרד לאיכות הסביבה, שיפור איכות הביצים ועידוד פרישת יצרנים שאינם עוסקים בפועל בגידול באמצעות הקלות במס בעת מכירת המכסה.  

לדברי כהן, הארגון תומך עקרונית ברפורמה שתבטיח את המשך התכנון בענף הביצים ואת הארכת חוק הגליל. עם זאת, על פי המתווה המוצע של הרפורמה פרנסתם של המגדלים עלולה להיפגע פגיעה קשה, למרות הסיוע בהיקף של 300 מיליון שקל שינתן למגדלים וזאת בשל מספר סיבות: נוסח ההסכם מגביר את האפליה לרעה של המגדלים במרכז הארץ ובדרום שיקבלו מענקי השקעות בשיעור נמוך לעומת המגדלים בגליל, מחיר הביצים צפוי לרדת ב-3 אגורות לביצה ואין מגבלה על גודל הלולים שיבנו – דבר שיביא ליצירת לולי ענק ולצמצום דרסטי במספר המגדלים. 

כהן הזהיר שהרפורמה בנוסח הנוכחי תגרום למעבר של יצור הביצים לגליל בשל העדיפות שניתנת לאזור בלי שלאיש תהיה יכולת שליטה על כך. על פי ההסכם, אם היקף יצור הביצים בגליל יגיע ל-84% מסך היצור בארץ יבוטל חוק הגליל ולכן מעבר מכסות יצור לגליל ייצור בסופו של דבר איום ממשי על הפסקת התמיכה במגדלי העופות בגליל.  

מתחשיב שערך ארגון מגדלי העופות עולה שאם הרפורמה תמומש על פי המתווה הנוכחי, לא תוותר למגדלים במרכז הארץ כל הכנסה בעקבות ההשקעות שיבצעו. במצב הדברים הנוכחי ברור שכדאי יהיה למגדל למכור את מכסתו, כפי הנראה למגדל מהגליל שייהנה מהתנאים המועדפים, ובסופו של דבר לצאת ממעגל היצור.   

מזכירות ארגון מגדלי העופות קיבלה החלטה שמברכת על עצם התוכנית והנחתה את מזכיר הארגון לפעול לשינוי הסעיפים הבעייתים ברפורמה, להביא לשוויון במענקי ההשקעות לכל המגדלים בארץ ולפעול להקטנת השחיקה במחיר הביצים עד ל-1.5 אגורה לביצה – ההפחתה המקסימלית שהמגדלים מסוגלים לספוג.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.