אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עלות העבודה השכירה בענפי הצומח מגיעה ל-60% מכלל הכנסות החקלאים


תאריך פרסום קודם: 
06/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

עלות העבודה השכירה בענפי הצומח מגיעה ל-60% מכלל הכנסות החקלאים 

מאת: יוסטה בלייר, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל 

העבודה השכירה בחקלאות הישראלית נוגסת חלק הולך וגדל מסך הכנסות החקלאים בענפי הצומח. בשנה החולפת הגיע שיעור ההוצאה על שכר ל-60% בממוצע מהכנסות החקלאים בענפי הצומח. עלות השכר הכוללת של העובדים השכירים בחקלאות מגיעה ל-3.7 מיליארד שקל מתוך הכנסה של 6.3 מיליארד שקל. בסוגי גידולים ספציפיים האחוז גבוה עוד יותר. בעבר הרחוק, גובה הוצאות השכר היה כמחצית באופן יחסי - 30% מהכנסות.  

תחושת בטן היסטורית כי העבודה זולה מלווה אותנו מאז שנות השבעים המאוחרות כאשר ישראל הוצפה בעבודה זולה בעקבות מלחמת ששת הימים בדיוק לפני 40 שנה. השתנו התנאים, עברו שנים, מלחמות נוספות ואינתיפאדות הרחיקו את העובדים הזרים הפלשתינאים ועם הזמן הוחלפו בעובדים מתאילנד שבהחלט אינם "זולים".  הכללים, הנחיות מנהליות והמחסור הקבוע מייקרים מאוד את הוצאות העסקתם. 

המשך התהליך עלול לסכן במידה רבה את הענף ובעיקר החלק שאנו מכנים "המשק המשפחתי" המקיים את החלק האינטנסיבי של חקלאות הצומח. על כן יש הכרח ליזום שינוי מיידי. 

המטרה היא לשנות את מסלול ההתנהלות המקצועית והארגונית בענפי הצומח כדי להקטין באופן משמעותי את הוצאות שכר העבודה על יחידת תפוקה ולהגדיל חלקם של החקלאים במה שנקרא "הכנסות החקלאים מענף החקלאות". המטרה תושג ע"י ריכוז מאמץ באיתור הבעיות המקצועיות, אבחון התהליכים בארגון העבודה ואיסוף נתונים מדוייקים ככל האפשר כדי להתאים את התשובות לבעיות תוך יישום מיידי באמצעות ריכוזן ומיונן והעמדת אמצעים כספיים זמינים לשינויים ארגוניים והצטיידות טכנולוגית. 

אימוץ טכנולוגיות קיימות ופיתוח נוסף והתאמה לצרכי המשק הישראלי תוך ליווי וטיפול באתגרים שבתחום ארגון העבודה יכולים לשנות את מצבה של החקלאות הישראלית.

שדרוג טכנולוגי וארגוני אמור לייעל את סעיף העבודה בחקלאות בקצב של 5%-6% בשנה זאת משימה הכרחית ואפשרית. באם יועמדו הלוואות ארוכות טווח בערבות המדינה, כתחליף למענקים הניתנים להשקעות, וזאת באופן שוויוני בכל חלקי הארץ. 

אם נדע לקבוע סדרי עדיפות נכונים בהפעלת האמצעים שיועמדו לרשות הנושא, נדע לחסוך 20%-25% מהשקעת עבודה שכירה בתפוקה נתונה במהלך של כ-5 שנים. עלינו למנות צוות מומחים וללקט כל הידע הקיים בעולם, לבנות תוכנית עבודה ולהתחיל סוף סוף להשקיע ברכישת ידע ויצירת ידע חדש, כדי לשמור על החקלאות ולתת לה סיכוי בעתיד. 

חשוב שנעמיד את בעיית עלותה של העבודה השכירה ומחירה בראש סדרי העדיפות, זאת כדי לנסות לפנות בכל משק חקלאי יותר כסף מסעיף העבודה השכירה לטובת הכנסות החקלאים.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.