אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שלט הרתעה נגד גנבי בקר וסוסים: בעלי חיים מזוהים במאגר הד.נ.א


תאריך פרסום קודם: 
06/06/2007
מחבר: 
רוני חסיד

שלט הרתעה נגד גנבי בקר וסוסים: "בעלי חיים מזוהים במאגר הד.נ.א"

בוקרים ורפתנים שהצטרפו לפרויקט זיהוי בעלי חיים גנובים באמצעות ד.נ.א החלו בסימון  האורוות ושטחי המרעה בשלט אזהרה. השלט, הכתוב בעברית ובערבית, מזהיר את הגנבים שבעלי החיים מזוהים במאגר הד.נ.א ויגרום להם לחשוב מספר פעמים לפני שינסו לבצע את הגניבה.

במסגרת פרויקט הד.נ.א – בקטוגן – נלקחות דגימות ד.נ.א מבקר וסוסים ונשמרים במאגר מיוחד במעבדת בקטוכם. במקרה של גניבה, ניתן באמצעות הדגימה להוכיח את מקורו של הבקר או הסוס שנתפס. את הגניבה ניתן להוכיח גם על סמך שאריות בשר, דם, שערות, חלב, צואה ואפילו על סמך סטייק שנמכר במסעדה.

בדיקות הד.נ.א אפקטיביות יותר מתגי האוזן שבבים אלקטרוניים ואמצעי זיהוי אחרים כי הגנבים נוהגים לחתוך את אוזניהן של הפרות במהלך הגניבה. אביב כהנא, מנהל פרויקט הד.נ.א במעבדת בקטוכם, מסר שהד.נ.א יחודי לכל בעל חיים, כמו טביעת אצבע, ולכן מציאת התאמה יכולה לשמש כהוכחה משפטית להפללת הגנבים ושותפיהם.

הקושי בהוכחת הקשר בין בקר שנתפס לבין הבעלים האמיתיים קשה ביותר וגורם לעיתים לכך שהבוקר אינו יכול לקבל בחזרה את מה שנגנב ממנו גם לאחר לכידת הגנב. האבסורד מגיע עד כדי כך שבמספר מקרים נאלצת המשטרה להחזיר את הבקר לגנבים כי אין אפשרות להוכיח שהם אכן גנבו אותם.

בישראל ישנם כ-200 אלף ראשי בקר הפזורים בלמעלה מאלף רפתות ונקודות מרעה פתוחות ומאות אלפי ראשי צאן. השלמת מיפוי של כל ראשי הבקר והצאן וכן אורוות הסוסים מבחינה גנטית תסייע בחיסול מכת הגניבות.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.