אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היצואנים יחויבו בהיטל צפיפות בגובה 15 מיליון דולר


תאריך פרסום קודם: 
09/05/2007
מחבר: 
רוני חסיד

אבסורד בנמלים – היצואנים נענשים פעמיים
:

היצואנים יחויבו בהיטל צפיפות בגובה 15 מיליון דולר

בכל חודש בגלל עיכובים שיוצרים הנמלים עצמם

ראשי איגוד
התעשייה הקיבוצית: אוניות עוזבות את המדינה

ללא טעינה של משלוחי יצוא בשל המצב בנמלים

בכל חודש יידרשו היצואנים לשלם לנמלים היטל צפיפות בהיקף כולל של 15 מיליון דולר, זאת בשל עומס בנמלים וקשיים ביצוא שנגרמים בשל המצב בנמלים. הדבר גורם לכך שמפעלי התעשייה נענשים פעמיים – פעם אחת בעיכוב של משלוחי יצוא חשובים ופעם שנייה בהיטל הכבד אותו הם יידרשו לשלם.

ראשי איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן מלמד, עמוס רבין ועמוס שלו, פנו במכתב דחוף לשר התחבורה, שאול מופז ולשר התמ"ת, אלי ישי, על מנת שיתערבו בנעשה בנמלים. ראשי האיגוד מציינים שבשל הפיגורים הגדולים בטעינה, עוזבות אוניות את הנמלים ללא טעינה של משלוחי יצוא ולעיתים גם ללא פריקת מטעני יבוא של חומרי גלם ואחרים. היצואנים לא יכולים לתכנן את משלוחי היצוא, ויש זעם רב מצד הלקוחות ואף נטישת לקוחות שיש להם חלופה בארצות אחרות: "אנו מקבלים יום יום זעקות שבר של יצואנים הרואים שפרי עמלם בשיווק וברכישת לקוחות בהשקעה כספית גדולה ובעבודה של שנים, יורד לטמיון."

ראשי האיגוד מציינים במכתבם שיחד עם שער הדולר הנמוך יכולות שתי מכות אלה להוות מכה ניצחת ליצוא ולמאמצים האדירים שהושקעו בו עד כה. ראשי האיגוד תובעים משרי התחבורה והתמ"ת להתערב באופן מידי בנעשה בנמלים ולגבש פתרונות למשבר כמו הארכת שעות העבודה בנמלים, הפסקה זמנית של הכנסת מטעני שטעון שמקורם אינו בישראל עד לשיפור המצב, ועוד.

האחריות על עבודת הנמלים, כחלק מהתשתיות הבסיסיות של המדינה, הינה על הממשלה ועליה למצוא את הפתרון המתאים. עד כה הנושא לא הועלה על השולחן הציבורי כי נעשו ניסיונות הדברות עם עובדי הנמלים והנהלות הנמלים. לצערנו כל הניסיונות העלו חרס והמצב הקטסטרופלי גורם לנזק כלכלי אדיר, מסכמים ראשי האיגוד את מכתבם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני חסיד

.