אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כל מה שרצית לדעת על בחינת ה-TOEFL


תאריך פרסום קודם: 
25/03/2007
מחבר: 
בית הספר האמריקאי

כל מה שרצית לדעת על בחינת ה-TOEFL

מבחן TOEFL (ראשי תיבות של Test of English as a Foreign Language System) הינו מבחן ידע באנגלית בינלאומי, אשר נדרש כתנאי קבלה ללימודים על ידי אוניברסיטאות רבות בעולם וכן לרשויות הגירה רבות.

מה מטרת הבחינה?

מטרתה העיקרית של בחינת ה-TOEFL הינה לשימוש באוניברסיטאות ומכללות ברחבי העולם. מכללות ואוניברסיטאות משתמשות בבחינה כתנאי קבלה ללימודים לתלמידים אשר שפת אמם אינה אנגלית. בנוסף, הבחינה משמשת את רשויות ההגירה בארה"ב הרוצים לבדוק את רמת האנגלית של מי שמעוניין בהגירה לארה"ב.

מהם פרקי הבחינה?

תמר לוי, יועצת לימודים בבית הספר האמריקאי סיפרה שבסוף שנת 2006 חל שינוי בבחינת ה-TOEFL. עד אז, פרקי הבחינה היו שמיעה, דקדוק, קריאה וכתיבה, כאשר ציון הכתיבה השפיע גם על ציון הדקדוק. לאחר השינוי, פרק הדקדוק הושמט לחלוטין ובמקומו התווסף פרק של דיבור. "הבחינה החדשה קשה יותר בצורה משמעותית מהבחינה הישנה," אומרת תמר, "אולם בסופו של דבר היא גם בודקת בצורה טובה יותר את רמת הידע של כל נבחן באנגלית".

מבנה הבחינה החדשה כוללת ארבעה פרקים, אשר סדר הפרקים גם השתנה. פרק הקריאה הוא הפרק הראשון, אחריו בא פרק השמיעה, אח"כ פרק הדיבור אשר בו צריך לדבר אל תוך מחשב ולהקליט את עצמך, ולבסוף פרק הכתיבה.

ישנם מספר חידושים בבחינה. החידוש הראשון והגדול ביותר הוא השמטת פרק הדקדוק והכנסת פרק הדיבור. לדעתה של תמר, "ההחלטה להשמיט את פרק הדקדוק הייתה החלטה טובה. פרק זה של הבחינה לא שיקפה כלל את רמת הידע של הנבחן." היא מוסיפה שפרק הדיבור נותן לנבחן הזדמנות להראות את רמת האנגלית המדוברת שלו, ושיש אנשים רבים, במיוחד בארץ, אשר רמת האנגלית המדוברת שלהם עולה בהרבה על רמת האנגלית הכתובה שלהם.

חידוש נוסף שיש בבחינה זה השילוב בין שלושה כישורי שפה. ישנם שאלות בבחינה בם צריך לקרוא, להאזין ואז לדבר או לכתוב. שאלות אלו הם מהחשובות ביותר בבחינה כיוון שהם משקפות באמת את רמת האנגלית של הנבחן בצורה הטובה ביותר.

בפרקי הקריאה והשמיעה קטעי הקריאה וההאזנה נהיו יותר ארוכים, וכמו כן התווספו שאלות שבהם צריף למלא טבלה. הושמטו גם השיחות הקצרות בפרק השמיעה שבהם היו שומעים שיחה בין שני אנשים ואז עונים על שאלה אחת על השיחה.

בפרק הדיבור בבחינה

בפרק החיבור נוסף חיבור שני, אשר בו צריך להאזין לקטע שמיעה, לקרוא קטע קריאה, ולסכם את ההבדלים בין השניים. החיבור השני הוא זהה לחיבור שהיה בבחינה הישנה.

לכמה זמן תקף הבחינה וכל כמה זמן ניתן להיבחן?

בחינת ה-TOEFL תקפה לתקופת זמן של שנתיים. ניתן להיבחן מחדש לאחר שמונה ימים, שלא כמו בבחינה הישנה שבו היה ניתן להיבחן פעם בחודש קלנדארי, אולם גם כעת, לא ניתן להיבחן יותר מחמש פעמים בשנה.

מהו מחיר הבחינה?

מחיר הבחינה כיום בארץ הינו $150. חשוב לציין כי מחיר הבחינה משתנה ממקום למקום, והשינויים נעים בין $140 ל-$170 בהתאם למדינה בן רוצים להיבחן.

איפה נרשמים לבחינה?

ניתן להירשם לבחינה בכמה דרכים. דרך האינטרנט ניתן להירשם באתר הרשמי של ETS. דרך הטלפון ניתן להתקשר למרכז האזורי של ישראל, הנמצא בהולנד, וניתן גם להירשם דרך הדואר, אולם דרך זה אינו מומלץ כיוון שצריך בדרך זה להירשם זמן רב לפני מועד הבחינה.

כיוון שבארץ יש כיום מצוקה של מקומות בהם ניתן להיבחן למבחן ה-iBT, החליטו ETS לפתוח מרכז לבחינת ה-PBT בארץ. בחינת ה-TOEFL PBT (Paper Based Test) הינו הבחינה שקדמה לבחינה הממוחשבת והיא ניתנת על נייר ועיפרון. היא דומה במבנה שלה לבחינת ה-CBT, וכוללת חלקים של שמיעה, דקדוק, קריאה וכתיבה.

הכתבה באדיבות בית הספר האמריקאי.

לפרטים נוספים אודות מבחן TOEFL לחצו כאן.

תגיות: 

Comments

עד כמה קשה מבחן טופל ?

מה שאני רוצה לדעת זה עד כמה קשה מבחן טופל?
מת לעוף מפה לניו יורק

המחיר לא נכון

נבחנתי השבוע.. המחיר קבוע 220$.
יש בחינות בימי חמישי ושישי בת"א וביום שבת בחיפה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת בית הספר האמריקאי

.