אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כל מה שרציתם לדעת על מבחן ה-SAT


תאריך פרסום קודם: 
25/03/2007
מחבר: 
בית הספר האמריקאי

כל מה שרציתם לדעת על מבחן ה-SAT


מהי בחינת ה-SAT?


בחינת ה-SAT הינה בחינה סטנדרטית, אשר נועדה לסייע לוועדות הקבלה לתואר ראשון וגופים שונים רבים בהליכי המיון השונים. וועדות קבלה רבות לתואר ראשון דורשות את מעבר מבחן ה-SAT כחלק מתהליך הקבלה, וזאת משום שהמבחן מהווה עבור וועדות הקבלה מדד משותף, לפיו ניתן להשוות בין כישורי המועמדים השונים, ולדרגם בהתאם לרמתם במבחן.


מה מטרת הבחינה?


מטרת המבחן היא להעריך את כישורי המועמדים, ומתמקד בעיקר בבחינת היכולת המילולית, הכמותית וכישורי הכתיבה האנליטית (כישורים אשר נרכשים לאורך זמן).


איך בנויה הבחינה?


הבחינה הינה בחינת נייר ועיפרון, והיא מכילה עשרה חלקים – הכוללים ביניהם כתיבה אנליטית, חלקי קריאה ביקורתית, חלקים כמותיים וחלק נוסף של שאלות כלליות למטרות מחקר המופיע בפרק לא ידוע של הבחינה ושעליו לא ניתן ניקוד כלשהוא.


אורך המבחן הכולל הוא עד 5 שעות, כולל החלק של השאלות למטרת מחקר ("החלק המחקרי"). חלקי הקריאה הביקורתית והחלק הכמותי מופיעים בסדר מתחלף כולל אותן שאלות ניסיוניות אשר אינן נחשבות בציון הבחינה. משום שאין ידיעה איזה מן החלקים הוא חלק ה"פיילוט" יש להתייחס לכל חלק בבחינה כאל חלק משמעותי. פרק הפיילוט מורכב משאלות המצויות בתהליכי בדיקה למטרת שימוש בבחינות עתידיות, והתשובות לשאלות אלו אינן נחשבות לציון. ישנו גם חלק מחקרי מזוהה, שגם עליו לא ניתן ציון והוא מופיע תמיד בסוף הבחינה. השאלות בחלק זה הם למטרות מחקר בלבד.


רויטל אלון, יועצת לימודים בבית הספר האמריקאי דיברה על הבחינה בהרחבה. "בחינת ה-SAT דומה למבחן הפסיכומטרי פה בארץ. רוב מוסדות הלימוד בארה"ב דורשים את הבחינה כתנאי קבלה לאוניברסיטה או למכללה, וכמו בפסיכומטרי, ככל שהציון גבוה יותר, יש יותר סיכוי להתקבל לאוניברסיטה. הבחינה מודדת את יכולות הנבחן באנגלית, מתמטיקה וכתיבה, כאשר בתוך פרקי הכתיבה נכללים חלקי דקדוק."


מהו מחיר הבחינה?


מחירו של מבחן SAT בארץ הינו $63.50. מי שנבחן בתוך ארה"ב משלם $41.50. רויטל מסבירה שהסיבה לעלות הגבוהה יותר מחוץ לארה"ב היא העובדה שנבחנים מחוץ לתחומי ארה"ב מעלה את הסבירות לבעיות ביטחוניות בבחינה.


איפה נרשמים לבחינה?


ניתן להירשם לבחינה או דרך האינטרנט, או באמצעות הדואר. בתשלום באינטרנט יש לשלם באמצעות כרטיס אשראי.


כל כמה זמן ניתן להיבחן?


אין מגבלת זמן בין מבחן אחד למבחן הבא. תוקף הבחינה היא חמש שנים.


הכתבה באדיבות בית הספר האמריקאי.


לפרטים נוספים אודות מבחן SAT לחצו כאן לכניסה לאתר בית הספר האמריקאי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת בית הספר האמריקאי

.