אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כל מה שרציתם לדעת על מבחן ה-GRE


תאריך פרסום קודם: 
25/03/2007
מחבר: 
בית הספר האמריקאי

כל מה שרציתם לדעת על מבחן ה-GRE


מהי בחינת ה-GRE?


בחינת ה-GRE הינו מבחן פסיכוטכני אשר נדרשת על ידי רוב מוסדות הלימוד בחו"ל וכן על ידי מספר מוסדות בארץ לקבלה לתארים מתקדמים. הבחינה ניתנת על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה האמריקאי, אשר נקראת ETS.


מה מטרת הבחינה?


מטרת מבחן ה-GRE היא להעריך את כישורי המועמדים בחשיבה כמותית ומילוליים וכתיבה אנליטית שהם כישורים אשר נרכשים לאורך זמן ואינם קשורים לתחום לימודים מסוים. הבחינה משמש מוסדות אשר מציעות תארים מתקדמים בארץ ובחו"ל בהליכי הקבלה ללימודי תואר שני ודוקטוראט.


איך בנויה הבחינה?


הבחינה כיום מורכבת משלושה פרקים: כתיבה אנליטית, חשיבה מילולית, וחשיבה כמותית.


הבחינה הינה בחינה ממוחשבת אדפטיבית. במבחן אדפטיבי, הרמה של כל שאלה נקבעת לפי רמות השאלות שקדמו לה. ככל שעונים על יותר שאלות נכון, כך עולה רמת השאלות הבאות. ככל שעונים על יותר שאלות שגויות, כך יורד רמת השאלות. הציון הסופי נקבע לא רק על סמך מספר השאלות הנכונות, אלא בעיקר על פי רמת השאלות הנכונות.


פרק הכתיבה האנליטית מורכבת משני חיבורים – חיבור שבו יש להביע דעה על עניין כלשהו, וחיבור שבו יש לנתח טיעון מסוים.


פרק החשיבה הכמותית דומה מאוד לפרק המתמטיקה בבחינה הפסיכומטרית. גם מבחינת סוגי השאלות שמופיעים בו וגם מבחינת רמת הקושי הכללית של הפרק. פרק החשיבה המילולית, לעומת זאת, זה סיפור אחר.


דיברנו עם מנכ"ל בית הספר האמריקאי, עו"ד רפי בר, על בחינת ה-GRE. "פרק החשיבה המילולית היא קשה במיוחד לישראלים. עיקר הפרק מתמקד בשאלות בהן נדרש אוצר מילים נרחב, מה שלא קיים אצל מרבית האנשים שניגשים לבחנה – גם אלה שדוברי אנגלית." סוגי השאלות המופיעים בבחינת ה-GRE בפרק המילולי הינם דומים מאוד לסוגי השאלות המופיעים בבחינה הפסיכומטרית הישראלית. מה שכן, שאלות אלו הינן ברמה גבוהה בהרבה מרמת השאלות בבחינה הפסיכומטרית.


רפי מספר גם כי בחודש ספטמבר השנה, משנים את בחינת ה-GRE כפי שהיא ניתנה עד היום ועוברים לגרסה חדשה. הבחינה החדשה מתכננים לשפר את תוקף הבחינה על ידי מזעור האפשרות של זיכרון בעל פה בפרקי הכתיבה האנליטית והחשיבה המילולית. שינויים נוספים נעשים על מנת לספק מידע טוב יותר על יכולות הנבחן ולמדוד כישורים הקשורים יותר ללימודים מתקדמים.


בפרק החשיבה המילולית יהיו פחות שאלות הדורשות לדעת אוצר מילים מחוץ לכל הקשר, ויותר דגש על הבנת הנקרא, כישור שנדרש בלימודים מתקדמים.


בפרק החשיבה המילולית יש פחות דגש על כל הקשור לגיאומטריה, ויותר דגש על נושאים הקשורים ללימודים מתקדמים. יהיו יותר שאלות המתמקדות בסיטואציות אמיתיים וכן יתווספו שאלות בהן יש להכניס תשובה לתוך המחשב ולא רק שאלות רב ברירה.


"הבחינה החדשה תהיה קשה יותר בצורה משמעותית." אומר רפי. "מומלץ לכל מי שיכול לגשת לבחינה הישנה, שעדיין יהא ניתן להיבחן בה עד ה-31 ביולי." הוא מוסיף כי בין סוף יולי לתחילת הבחינה החדשה בספטמבר, לא יתקיימו מבחני GRE בכלל, ולכן מי שצריך להגיש ציוני GRE לפני נובמבר 2007, עליו להיבחן לכל המאוחר בסוף יולי. "במועדים הראשונים של הבחינה החדשה, ציוני הבחינה צפויים להגיע רק לאחר כחמישה שבועות, לכן כל מי שלא ניגש לבחינה לפני יולי, לא יקבל תוצאות לפני סוף נובמבר."


הבחינה החדשה אינה מבחן אדפטיבי, כאשר בו כל הנבחנים אשר עושים יחד את הבחינה מקבלים את אותם השאלות. עקב שינוי זה, שעות ההתחלה של המבחן יהיו שונים בכל מקום, בהתאם להפרשי השעות בין המדינות בהן יש מבחנים.


גם סקאלת הציונים בבחינה משתנה. במקום שציוני הבחינה ימדדו על סקאלה בין 200-800, הציונים יינתנו על סולם של 130-170.


מהו מחיר הבחינה?


עלות הבחינה כיום הוא $160. עדיין לא ידוע מה תהיה מחירה של הבחינה החדשה.


איפה נרשמים לבחינה?


ניתן להירשם לבחינה במספר דרכים. באמצאות האינטרנט ניתן להירשם דרך האתר של ETS. ניתן להירשם טלפונית דרך המרכז האירופאי של ETS, היושבים בהולנד, וניתן גם להירשם דרך הדואר, למרות שלא מומלץ כיוון שזה לוקח זמן רב.


כל כמה זמן ניתן להיבחן?


ניתן להיבחן פעם בחודש קלנדארי, אולם אין להיבחן יותר מחמש פעמים בשנה.


הכתבה באדיבות בית הספר האמריקאי.


לפרטים נוספים אודות מבחן GRE לחצו כאן לכניסה לאתר בית הספר האמריקאי.

Comments

הכנה ל GRE

Yulzari.net/gre

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.