אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרס נובל לשלום ל-אירנה סנדלר מפולין


תאריך פרסום קודם: 
10/01/2007
מחבר: 
פורום יהודי פולין

פרס נובל לשלום לאירנה סנדלר מפולין

בעת ביקורו האחרון בישראל של נשיא פולין מר לך קצי'נסקי, העלה נשיא פולין בפני מארחיו בקשה למתן חסות משותפת להצעה להעניק פרס נובל לשלום לאירנה סנדלר. נשיא פולין מר לך קצי'נסקי וראש ממשלת ישראל מר אהוד אולמרט דנו ביוזמה ישראלית – פולנית משותפת, להמליץ על הענקת פרס נובל לשלום לגברת אירנה סנדלר, אזרחית פולין ואזרחית כבוד של מדינת ישראל. כולנו תקווה שיוזמה זו, הזוכה לתמיכה רחבה תוכתר בהצלחה.

אנשים רבים בעולם כולו ובתוכם אלה, אשר בתקופת השואה הצילה הגברת סנדלר ממוות, ובני משפחותיהם, זכו בדרך זו לתקווה, שבהענקת פרס נובל לשלום לאדם מיוחד זה, יכובדו כל חסידי אומות העולם, הנושאים את התואר שהוא אחד מהנעלים ביותר.

בתקופת מלחמת העולם השניה, הצילה גברת אירנה סנדלר, כ- 2,500 ילדים יהודיים מגטו ורשה. כאשר במחצית השניה של שנת 1942 החל חיסול הגטו, פתחה גברת אירנה סנדלר, במבצע רחב היקף להצלת ילדים יהודיים מהגטו. הילדים שהבריחה תוך סיכון חייה מן הגטו ל"צד הארי", הועברו למנזרים או אל משפחות נוצריות, באמצעות ניירות מזויפים שהסדירו להם במחתרת הפולנית, שם מצאו מחסה עד סוף המלחמה. היא שילמה מחיר יקר עבור מעשיה. הגסטאפו אסר אותה ועינה אותה. אף שעברה עינויים קשים (שברו את רגליה ומאז היא נאלצת להלך בעזרת קביים) היא לא נשברה, וסירבה לדבר ולחשוף את זהות הילדים שהצילה. בית דין נאצי גזר עליה עונש מוות אך היא נחלצה, והוצאה להורג רק "על הנייר", הודות להכנסתה לרשימת אסירים שהוצאו כבר להורג, בידי שומר שקיבל שוחד גדול ששולם ע"י המחתרת הפולנית. היא קיבלה זהות חדשה וחיה במסתור עד סוף המלחמה. גברת אירנה סנדלר הקפידה על רישום מדויק של הילדים שהבריחה מן הגטו, כדי שאפשר יהיה לאתרם בסוף המלחמה ולהשיבם לשורשיהם היהודיים, ולמשפחותיהם במידת האפשר. את הרשימות הטמינה בכדי זכוכית באדמה בגן ביתה. בסך הכול הצילה בדרך זו כ- 2,500 ילדים יהודיים.

פורום יהודי פולין המכנס בדיאלוג יום-יומי, שאינו תמיד קל, יהודים, ישראלים ופולנים, מתוך תקווה לתמיכה רחבה של תושבי מדינות עולם רבות ביוזמה של ראשי המדינות של פולין וישראל, יצא במבצע של איסוף חתימות תמיכה במועמדותה של גברת סנדלר לפרס נובל לשלום. תוך פחות מ- 10 ימים אספנו למעלה מ- 6000 חתימות, של אנשים רגילים וכן של אנשים מוכרים ומכובדים – אנשים בעלי סמכות מוסרית, אנשים חילוניים, אנשי דת, אנשי מדע, עיתונאים, מדינאים, כאלה אשר שרדו מהשואה הודות לגבורתה של גברת אירנה סנדלר וכן אלה, אשר קרוב ללבם רעיון ההבנה בין עמים על-אף מאורעות היסטוריים טראגיים, אשר לעיתים מפרידים ביניהם. רכשנו תמיכה של אנשים מכל העולם – אנשים בני לאומים שונים, וכל העת מצטרפים בכל יום מאות אנשים לפנייתנו.

גברת אירנה סנדלר היא אדם בא בימים. כעת היא בת 97 שנים. רוצים אנחנו, שמלבד הכבוד המלווה אותה, תוכל לעורר תקווה בלב האנשים בעולם הסובלים ממלחמות וסכנות חיים. תקווה להצלה ויד תומכת, אותה יגיש להם בחירוף נפש, אדם פשוט למראית העין הפועל לאור הדוגמה של גברת סנדלר. זוהי משימה גדולה: לעשות את העולם מקום טוב יותר באמת, כפי שכתבו לאחרונה הסטודנטים האמריקנים, המפיצים חדשות על אנשים כדוגמת הגברת אירנה סנדלר.

אנו רוצים לקוות, שללא תלות בהחלטת ועדת פרס נובל, הפופולריזציה של קורותיה ומעשיה של הגברת אירנה סנדלר תמלא לא רק תפקיד חינוכי עבור בני הנוער, לא רק תחזק ברוחם את אלה השואפים לקירוב והבנה בין העמים הפולני והיהודי החלוקים כל כך ביניהם, עקב התנסויות טרגיות, בהיסטוריה המשותפת, אלא, כי תעניק לכולנו תקווה ואמונה בנצחיותו של ערך ההקרבה האנושית למען החלשים וחסרי הישע. זאת במיוחד בעולם, אשר מופיעים בו יותר ויותר קולות של מכחישי השואה. בשנת 1965 העניק ארגון יד ושם לגברת אירנה סנדלר את התואר חסידת אומות העולם ובשנת 1991 היא זכתה לאזרחות כבוד של מדינת ישראל. גברת סנדלר, כיום בת 97 ורתוקה לכיסא גלגלים.

חשוב לנו מאוד, שמכתבי התמיכה שלכם במועמדותה של גברת אירנה סנדלר יגיעו לועדת הפרס בזמן. את המכתבים נעביר באמצעות הגורמים הממשלתיים הרשמיים, אשר להם הסמכות להגיש את המועמדות לפרס נובל לשלום.

זה חייב להיעשות לא יאוחר מיום 25 בינואר 2007, מועד שקבעה ועדת פרס נובל.

נבקשך לשלוח תמיכה אלקטרונית באתרנו, וכן לשלוח מכתב תמיכה מסורתי (מודפס) תוך התייחסות ליוזמה המשותפת לישראל ופולין. יש לנו מטרה משותפת ואנחנו מציגים את העניין יחד, מתוך הכרה, ששני העמים, העם היהודי וגם העם הפולני, סבלו סבל רב בתקופת מלחמת העולם השניה.

אנו מבקשים כי תחתמו תחת המכתב שתמצאו כאן:

ואת מכתב התמיכה מסורתי נא לשלוח אל:

Forum Zydów Polskichul. Twarda 800-950 WarszawaPoland

תוכלו למצוא שם מידע על הפעילות המשותפת שלנו, יחד עם רשימות תומכים מפולין, ישראל וארצות רבות אחרות המתעדכנות כל העת (ראה גרסה פולנית).

קישורים למאמרים בעברית:הארץ אתר ילדי השואה: dzieciholocaustu.org.pl/szab8.php?s=sendlerowa.php dzieciholocaustu.org.pl/szab58.php?s=en_sendlerowa.php irenasendler.org/ style="text-align: right;">ברצוננו לסיים פנייה זו אלכם במובאה מהאתר המוקדש לגברת אירנה סנדלר –angelfire.com/scifi2/rsolecki/irena_sendler.html >>Irena Sendler does not consider herself as a hero. She never claimed any credit for her actions. "I could have done more," she said. "This regret will follow me to my death." >>

אנו בונים על תמיכתכם, אותה תביעו במכתביכם (ראה הכתובת לעיל).בהמשך דוגמה של מכתבנו. הרגישו חופשיים להתאים את תוכנו לשם הבעת דעותיכם האישיות. אנו, יהודים ופולנים מפולין, ישראל וארצות אחרות, כולנו משתתפים פעילים בפורום של יהודי פולין באינטרנט, רוצים להביע את תמיכתנו הנלהבת והמלאה במועמדותה של גיבורה אמיתית, חסידת אומות העולם, הגב' אירנה סנדלר, לפרס נובל לשלום.

יותר מ- 60 שנה מאז השואה, אנו עוצרים לרגע אחד אחרון, ביודענו שזו עשויה להיות ההזדמנות האחרונה עבור מוסד דגול ומכובד כמו הועדה הנורבגית לפרס נובל לחלוק כבוד לאדם שעודנו בחיים, עבור מעשי הגבורה, אשר על-פי כל אמות-מידה, הנם תמציתה של פעילות, שיש לא רק לחקותה, אלא אף לתת לה כבוד, בכדי להבטיח עתיד טוב יותר לאנושות כולה. הצלת חסרי הישע ביותר, מתוך מיעוט מעונה, מאימת השמדה המונית מידי שלטון הרשע הנאצי, הנה התגלמות של חמלה, צדקה ואנושיות.

 

בזמנים של טרור והחורבן המוחלט של כל ערך אנוש, הגב' אירנה סנדלר ואנשים אחרים מתנועת המחתרת הפולנית, שמו נפשם בכפם ואף איבדו את חייהם, בעבור חייהם של ילדים יהודיים. היא הנה אחת מאחרוני הגיבורים מקרב הדור של הורינו וסבינו, אשר בעת שמצאה את עצמה אל מול פני שלטון הרשע הנאצי, שאין לו אח ורע במאה העשרים, גילתה גבורה עילאית, נחישות, כוונה, ואת העוצמה של כוח הרצון האנושי.בכבוד רב ובברכה,

בשם פורום יהודי פולין

הלינה מרצינקובסקה (קאליש, פולין) עורך-ראשיברברה קרבצוביץ' (בלומינגטון, אידיאנה , ארה"ב) webmaster וסגן עורך ראשיירוסלב פיוטרובסקי (זילונה גורה, פולין)פאבל ינדז'ייבסקי (לוס אנג'לס, קליפורניה, ארה"ב)פאבל צ'ישק (ורשה, פולין)יצחק שילדר (עין-דור, ישראל)

תגיות: 

Comments

אירנה

ממש קטע!היום צפינו בהצגה זו והיא הייתה ממממממשששששששששששששש מרתקת!!נורא אהבתי אותה אני וחברות שלי לא הפסקנו לבכות...מה נעשה אנחנו ממש רגישות

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת פורום יהודי פולין

.