אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רקמות מאזור חלל הפה שימשו לשחזור צינור שתן בתינוק בן שנתיים


תאריך פרסום קודם: 
04/12/2006
מחבר: 
יעל שביט

רקמות מאזור חלל הפה שימשו לשחזור צינור שתן בתינוק בן שנתיים בניתוח מורכב שהתקיים במרכז רפואי זיו בצפת


רקמות מחלל הפה, שימשו לשחזור צינור שתן, באבר המין של תינוק בן שנתיים, שנולד עם מום, קשה באיבר המין ומערכת השתן (היפוספדייס) 


הניתוח המורכב, בו השתתפו רופאים מומחים ממספר מחלקות, התקיים במרכז רפואי זיו בצפת ונחשב לנדיר  ומורכב. ניתוחים לשחזור השופכה יודעים בעולם הרפואה, אך בדרך כלל ישנו שחזור ע"י שימוש בעור העורלה.   


לפעוט שנותח לא היתה קיימת עורלה עקב ניתוח קודם ולכן היה צריך פתרון רפואי לא שגרתי! בחשיבה משותפת של מומחי פה ולסת ,אורולוגים וכיירוגים, הוחלט כי ייעשה שימוש ברקמות מחלל הפה. 


הניתוח ארך כשעתיים וניהל אותו ד"ר אוסקר קוטלירוף מנהל המחלקה לאורולוגיה בשיתוף ד"ר אלחנדרו רויזנטול, מנהל המרפאה לכירורגית פה ולסת  במרכז הרפואי זיו בצפת.  


ד"ר אוסקר קוטלירוף מוסר כי הניתוח נדיר במורכבותו וכי לבניית השופכה נלקחו רקמות מחלל הפה של הפעוט ,מאחר ובאזור זה קיימות תכונות מסוימות ברקמות שהתאימו למטרות הניתוח. זהו אזור שני בעדיפות להשתלה מסוג זה, אחרי העורלה שהינה רקמה טובה יותר, מסיבות מדעיות כמו מרקם, יכולת אספקת דם, סיכויי הצלחה ועוד. 


ד"ר קוטלירוף מוסר עוד כי חלל הפה לא נפגע עקב הניתוח מאחר וקיימות בו הרבה רקמות, ללא סיבוכים וללא כאבים. מחלל הפה נלקחה רקמה בגודל  3 ס"מ על ס"מ. הרקמה הוכנה ליד שולחן הניתוח.ברקמה המוכנה נעשה שימוש כמו בשתל  שעוצב בצורת צינור המשחזר את השופכה ויוצא מכיס השתן החוצה. 


צוות הרופאים במרכז רפואי זיו בצפת צופה לפעוט בן השנתיים, עשרה ימי החלמה ולמרות הניתוח הנחשב נדיר, לא צפויות לפעוט בעיות תפקוד בתחום המין או בנתינת שתן. 


היפוספדיאס הינו מום מולד, הנגרם מבעיה המתרחשת בתחילת ההיריון והגורמת לחוסר סגירה מלא של צינור השתן. מדובר למעשה בפתח נוסף בצינור השתן מלבד זה המקובל. פתח זה גורם לזליגת שתן ונגרם התפתחות לקויה של השופכה.  


מירי יציב / יעל שביט  - תקשורות - 04-6930530               יעל שביט

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.