אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רופאי המרכז הרפואי זיו: על ההורים להקפיד על שמירת חום גוף התינוקות


תאריך פרסום קודם: 
15/12/2010
מחבר: 
תקשורות

רופאי המרכז הרפואי זיו: על ההורים להקפיד על שמירת חום גוף התינוקות, ירידת הטמפרטורות בימים האחרונים עלולה להיות קטלנית לתינוקות וילדים הנמצאים בסיכון להיפותרמיה   ד"ר יורי וינר, מנהל יחידת טיפול נמרץ בילדים מהמרכז הרפואי זיו קורא לגלות ערנות לתופעת ההיפותרמיה (ירידת חום הגוף מתחת ל- 35 מעלות) אשר שכיחה בקרב תינוקות וילדים עד גיל ארבע.   שני מקרים של היפו תרמיה כבר טופלו במרכז הרפואי זיו . ד"ר יורי וינר, מנהל יחידת טיפול נמרץ בילדים אומר, כי בתקופת החורף הקרה יש לגלות ערנות לתופעת ההיפותרמיה, מצב שבו חום הגוף יורד אל מתחת ל- 35 מעלות. "מדובר בתופעה שכיחה בקרב תינוקות, פעוטות וילדים עד גיל ארבע. ככל שהגיל צעיר יותר כך עולה הסיכון לירידת חום הגוף. חשוב לזכור כי בכל גיל קיימת סכנה של איבוד חום הגוף, תופעה הנגרמת כתוצאה מחשיפה לסביבה קרה".   ניתן לזהות את הירידה בחום הגוף אצל תינוקות עד גיל חודשיים על ידי סימנים שונים כמו אפאטיות ושינה.

בקרב תינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים תתבטא התופעה בבכי וישנוניות. במצבים מסוג זה יש להפשיט את הילד ולחפש על גופו כתמים אדומים וכחולים אך חשוב לחמם את החדר לפני הסרת הבגדים. ילדים בני 3-4 שנים עלולים להתלונן על כאבים בכפות הרגליים ובידיים, יש לבדוק היטב את הגפיים ולחפש כתמי צבע.

בכל גיל כדאי לשים לב לתופעה של עור קר באזורי החזה והבטן, בליווי הסימנים המאפיינים את גיל הילד שיכולים להעיד על היפותרמיה.   אין להסתמך על מד החום הביתי מכיוון שהוא אינו מדויק, כדאי להיעזר בבדיקת הסימנים הנוספים ובמידה והם מופיעים לפנות מיידית לבית החולים. בכל המקרים חשוב לדאוג לחמם היטב את הילד בלבוש חם ושמיכה. היפותרמיה היא תופעה שכיחה בחודשי החורף הקרים בקרב תינוקות וילדים מכיוון שהם רגישים יותר לטמפרטורה נמוכה בסביבה בה הם נמצאים.   בדרך כלל אורך זמן עד שמזהים כי מדובר בירידת חום הגוף, אולם לתופעה זו עלולות להיות השלכות רבות על קצב הלב והתפתחות זיהומים.

ד"ר וינר אומר, כי ניתן למנוע פגיעות קור על ידי לבוש נוח ומחמם בכמה שכבות למניעת איבוד חום. בשעות הבוקר חשוב במיוחד שהלבוש יהיה מחמם, היות והגוף עדיין לא פעיל דיו. מומלץ לשמור על חימום הבית, לצורך כך ניתן לרכוש מד חום שמודד את טמפרטורת החדר. חשוב לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהימנע מאוויר יבש מדי, יש לדאוג לאטימה נאותה של פתחי הבית ולבדוק את בטיחות תנורי החימום.

ziv.org.il    

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.