אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לקראת יום כיפור


תאריך פרסום קודם: 
14/09/2010
מחבר: 
תקשורות

לקראת יום כיפור

מומחי המרכז הרפואי זיו מייעצים: כיצד לעבור את יום הכיפורים בשלום

ד"ר עאמר חוסיין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו, ממליץ לאלו הבוחרים לצום להרבות בשתיית נוזלים כבר 24 שעות
לפני תחילת הצום (לפחות 3-2 ליטר מים). כמו כן מומלץ לא להמתין לארוחה המפסקת, אלא
לאכול ארוחות קטנות ומזינות לאורך כל היום. בנוסף, ממליץ ד"ר עאמר להימנע מאכילה מוגזמת בארוחה המפסקת, היות וניפוח הקיבה עלול לגרום לכך שלאחר מספר שעות תחושת הרעב תגבר. רצוי לסיים את הארוחה חצי שעה לפני תחילת הצום ולהשאיר מספיק זמן לשתות כוסות מים נוספות.

במהלך הצום, ממליץ ד"ר עאמר
להימנע מטיולים רגליים ארוכים ומכל פעילות גופנית אחרת המוציאה אנרגיה ואשר עלולה לגרום להתייבשות ולעילפון כתוצאה מירידת הסוכר.

להתחיל את הארוחה שלאחר הצום במרק צח, או כוס תה עם כפית סוכר. "יש לאכול באיטיות, ולהרבות בשתיית מים. לאחר מכן, רצוי לאכול ארוחה עם פחמימות המספקות אנרגיה", אומר ד"ר עאמר ומוסיף "הימנעו מאכילה רבה וכבדה. הגזמה בכמויות האוכל לאחר הצום עלולה לגרום לכאבי בטן קשים הנגרמים כתוצאה מהעמסה פתאומית על הקיבה ומערכת העיכול".

ד"ר עאמר מייעץ
לחולים כרונים, חולי סכרת וחולי לב להיוועץ ברופא לפני תחילת הצום, על מנת למנוע ביטויים חריפים למחלה. לצמים בפעם הראשונה או שהשנה באופן מפתיע חשים סחרחורת, להימנע מסכנת ההתייבשות על ידי שתיית מים.

בנוסף, ביום כיפור בו מרבים
לרכב על אופניים, מזהירים רופאי המרכז הרפואי זיו בצפת כי הילדים חשופים יותר לפגיעות ראש, לפציעות וחבלות.
ד"ר עמרם הדרי, מנהל יחידת הטראומה במרכז רפואי זיו, קורא להורים, להיות זהירים ולשים לב לפגיעות ראש. ד"ר הדרי אומר כי נפילה מאופניים, קורקינט או גלגליות
עלולה להיות מסוכנת ביותר במידה והילד לא חובש קסדה להגנת הראש. ניתן למנוע חבלות ונפילות על ידי הדרכה נכונה של הילדים בכל הקשור לבטיחות בשימוש באופניים וגלגליות. עוד מציין ד"ר הדרי, כי במידה ונגרמות מכות וחבלות ראש לילדים חשוב לא להישאר אדישים. "גם אם נראה שהילד מתנהג בצורה רגילה ולא אירע לו מאום, תסמיני חבלות ראש קשות אצל ילדים עלולים לעיתים להטעות. התפקוד החיצוני אינו יכול להעיד על פגיעה המתרחשת במוח, לעיתים לאורך מספר שעות מהרגע
שהילד נחבל ונראה כמתפקד בצורה נורמאלית לחלוטין כלפי חוץ ועד להופעת תסמינים. עקב דימום פנימי, הולכת ומצטברת בתוך הגולגולת כמות דם הלוחצת על רקמת המוח העדינה. עליית הלחץ עלולה לגרום לשיבוש במערכת העצבים המרכזית.
הביטוי הפיסי של לחץ על המוח, עלול להוות מצב כללי לא טוב, כאבי ראש עזים, הקאות ובהמשך איבוד הכרה, עילפון ופרכוסים.
יש להביא את הילד לבדיקה במרכז רפואי מיד לאחר שנחבל בראש, אין להמתין לתופעות חיצוניות!" מזהיר ד"ר הדרי.

הפגיעה כתוצאה ממכה עלולה להיות שבר, חבטת המוח בגולגולת או דימום תוך גולגולתי, כאשר כלי דם בראש נבקע או דולף. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מטראומה פיזית (כפי שקורה בפציעת ראש) או סיבות נוירו- טראומטיות (בשבץ דימומי) כגון מפרצת שנבקעה (כלי דם שהתנפח והתבקע). זהו מצב חירום רפואי קשה, כיוון שהעלייה בלחץ בתוך הגולגולת עלולה למחוץ את רקמת המוח העדינה או להגביל את זרימת הדם אליה.

"לאחרונה" מוסיף ד"ר הדרי "היו באזורנו מספר מקרים של פגיעות ראש קשות בילדים, אשר הסתיימו בנכות ואפילו מוות ואשר ניתן היה למנועם אילו הקפידו לחבוש קסדה כמומלץ."

גמר חתימה טובה וצום קל!

אתר מרכז רפואי זיו -

ziv.org.il/

נשלח: נועה ברגר

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.