אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איך נראה את המונדיאל ב- 2014?


תאריך פרסום קודם: 
28/06/2010
מחבר: 
אורן לוי

איך נראה את המונדיאל ב- 2014?

אירוע הספורט הגדול ביותר בעולם בחינם? יש כזה דבר?

מאת
יהואש מנדלסון, אנליסט תקשורת, יחידת ההשקעות והאסטרטגיה, מזרחי טפחות.

במונדיאל הנוכחי, שמשודר בערוץ 1 לא חייבים להיות מחוברים ללווין או לחברת הכבלים (אלא אם כן חפצים בשידור באיכות גבוהה, High Definition). כך ניתן לחסוך כסף לפיצוחים (או לאטמי אוזניים מהזמבורות המקומיות).

האם גם במונדיאלים הבאים נצליח להימנע מתשלומים גבוהים?

כ- 1.46 מיליון בתי אב בישראל מחוברים לחברות הכבלים והלוויין, וצופים בטלוויזיה רב ערוצית. הצרכן הישראלי מוציא מכיסו מאות שקלים בחודש על תכנים וערוצים רבים, למרות שלרובם הוא לא זקוק.

ואכן, אי שביעות הרצון הביאה לנטישה של 12 אלף לקוחות את שוק הטלוויזיה הרב ערוצית, ברביע הראשון של 2010.

בשנה האחרונה, משרד התקשורת, המעוניין להפחית את התשלומים הגבוהים שהצרכן משלם לחברות הכבלים והלוויין, ביצע מספר מהלכים, שעשויים לשפר את רווחתנו.

באוגוסט 2009 הושקו שידורים קרקעיים דיגיטליים, שבעלות חד פעמית של מאות שקלים, מאפשרים לרכוש ממיר דיגיטאלי, הקולט בחינם מספר קטן של ערוצים (1,2,10,99,33). השידורים הללו מחליפים בהדרגה את השידורים האנלוגיים, איכותם טובה יותר ובעתיד ניתן יהיה לקלוט באמצעותם מספר גדול יחסית של ערוצים.

גם בחו"ל מבצעים מעבר לשידורים דיגיטליים ומנתקים בהדרגה את השידורים האנלוגיים.

בניתוח השוואתי של מדינות ה- OECD, המרכז נתונים לסוף 2007, אפשר לראות כי ישנן מדינות בהן שיעור משקי הבית שצופים דרך שידורים קרקעיים הינו מעל 60%. ביניהן מדינות כגון: איטליה, ספרד, פורטוגל וצרפת.

להערכתי, ההצלחה בהטמעת שידורים אלו מתחילה ברגולציה המקומית, אשר מבינה את הפוטנציאל בשידורים הקרקעיים הדיגיטאליים. איכות השידור והרחבה של מספר הערוצים תגרום, בהמשך, לנטישת לקוחות מהטלוויזיה הרב ערוצית.

אני מאמין כי את מונדיאל 2014, שיתקיים בברזיל, נוכל לראות בחינם, הפעם גם באיכות גבוהה, ולא נצטרך לשלם סכום נוסף עבור איכות השידור. הצרכנים עתידים להמשיך ולנטוש את הטלוויזיה הרב ערוצית ולחפש אלטרנטיבות איכותיות וזולות, דבר אשר יגרום לשיעור הצופים בשידורים הקרקעיים לעלות. וכאמור, המונדיאל ישודר במסגרת זו. יש רק לקוות, שהזמבורות המקומיות לא יהוו הפעם חלק מהעסקה...

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.