אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלרגיה - כיצד מתמודדים?


תאריך פרסום קודם: 
21/04/2010
מחבר: 
אליחי אבשלום

אלרגיה - כיצד מתמודדים?

אלרגיה הינה אחת התופעות המציקות והמטרידות ביותר, וסובלים ממנה אנשים רבים מספור. מדובר למעשה בתגובה שלילית של הגוף לחומר כלשהו, היוצרת תחושת מחלה של ממש. אלרגיה יכולה להתרחש כתוצאה ממגע עם סוג מזון מסויים, צמחים כלשהם, בעלי חיים, תרופות מסוגים מסויימים ועוד. אנשים רבים מתמודדים עם תסמיני האלרגיה הנפוצים ביותר, המשפיעים בעיקר על מערכת הנשימה, הריריות והעור. תסמיני אלרגיה אלה מוכרים כמעט לכולנו, והם כוללים גירוד בלתי פוסק בגרון ובעיניים, נזלת נוראית, עיניים דומעות ולעתים אף פריחה בעור. תסמינים אלה מעיקים מאוד ולמעשה מקשים על התפקוד היומיומי, בייחוד כאשר לא ניתן להתרחק מגורם האלרגיה. אם אתם סובלים מסוגי אלרגיה הנובעים כתוצאה מאוכל מסויים, קל מאוד להימנע מסוג מזון זה ובכך לחסוך מעצמכם את הסימפטומים המעיקים. כך נכון הדבר גם במקרה של אלרגיה לתרופות, שכן ניתן ליטול תרופות אלטרנטיביות אשר אינן יוצרות תגובה אלרגית. אך במקרים בהם ישנה אלרגיה לאבק, לבעל חיים אהוב או לצמחים המקיפים את ביתכם – ההימנעות הינה קשה עד בלתי אפשרית. לכן, חשוב מאוד להיוועץ באלרגולוג ולחפש פתרונות להתמודדות עם מצב מעיק זה. בנוסף, חשוב מאוד להפוך את ביתכם לנעים ולסטרילי יותר, על ידי צמצום המגע עם האלרגן לכדי מינימום. כך למשל אם מדובר בצמח הנמצא מחוץ לביתכם, דאגו למערכת טיהור אוויר והימנעו מפתיחת החלונות. אם מדובר בחיית מחמד אהובה, נקו את הבית לעתים תכופות וצרו לעצמכם חדר סטרילי נטול אלרגנים.

אלרגיה וסכנות בריאותיות

אנשים רבים חושבים כי אלרגיה איננה מסוכנת מבחינה בריאותית, שכן היא אינה נחשבת מחלה. אך מדבור בטעות: אלרגיה שאינה מטופלת, אפילו אם מדובר בתסמינים של נזלת וגודש, עשויה להוביל לנזקים רציניים במערכת הנשימה ובסינוסים. כמובן, אלרגיה חמורה יותר לעקיצות דבורים, לסוגי מזון מסויימים או לתרופות עשויה אף להוביל למקרים של מוות ושיתוק אם איננה מטופלת באופן מיידי. לכן, אם אתם סובלים מאלרגיה כלשהי, ואפילו אלרגיה קלה, דאגו לטפל בתסמינים שלכם היטב בכדי להימנע מנזקים בלתי הפיכים לבריאותכם.

אלרגיה, אנטי היסטמינים וזריקות

שיטה ידועה לטיפול בתסמינים של אלרגיה הינה באמצעות אנטי היסטמינים. תרופות אלה מטפלות באופן זמני בסימפטומים ולכן מקנות הקלה רבה, ובמהלך תקופות האביב, למשל, ישנם אנשים הנוהגים לקחת אותן באופן קבוע בכדי להימנע מסימפטומים. אך אנטי היסטמינים הינם בכל זאת תרופות כימיות המספקות הקלה זמנית בלבד, ולכן אינם מהווים פתרון קבוע. זריקות נגד אלרגיה הינן פתרון אפשרי אחר, אך מדובר בטיפול יקר מאוד אשר אין הוכחה מוחלטת ליעילותו. מי שאינו מעוניין בטיפול כימי ומערבי לבעיה יכול להיוועץ ברפואה הסינית או בשיטות אלטרנטיביות אחרות, המציעות מגוון פתרונות אלטרנטיביים למצבי אלרגיה. אך גם ליעילותן של שיטות אלה אין הוכחה מדעית, ולכן למעשה אין פתרון מושלם וחד משמעי למצבים של אלרגיה.

באדיבות חברת אלקטרו

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אליחי אבשלום

.