אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לימודי שוק ההון – לא לקפיטליסטים בלבד.


תאריך פרסום קודם: 
12/02/2010
מחבר: 
הארי בראון

לימודי שוק ההון לא נועדו רק לחסידי השוק החופשי ומעריציו של מילטון פרידמן. גם אלו שיודעים שעולם אחר הוא אפשרי יכולים ללמוד משהו שם.

לא מדע ולא אובייקטיבי.

מי שזכה בדרך כל שהיא להיות נוכח בשיעורי כלכלה נתקל לא אחת בקביעה שמדובר במדע ושהנאמר בקורס אינו בגדר דעה אלא עמדה אובייקטיבית ואמת לאמיתה. הביקורתיים שמבין התלמידים יכולים להביע ספקנות מסוימת: האם כלכלת השוק החופשי היא הכלכלה היחידה האפשרית? ידוע לנו על כלכלות המבוססות על עקרונות אחרים: כלכלה קיינסיאנית ואפילו, אלוהים ישמור, כלכלה מרקסיסטית. עם זאת אין לו לתלמיד הביקורתי ברירה אלא לשבת ולהקשיב ולהיכנע להנחת היסוד שכלכלת השוק, לאורם של אדם סמית ומילטון פרידמן, היא האמת היחידה ואין בלתה. לעומתה הגישות האחרות הינן בגדר אידיאולוגיות גרידא ולכן לא אובייקטיביות בעוד היא – כלכלת השוק החופשי – היא הכלכלה האובייקטיבית היחידה, מדע מדויק שאין כדוגמתו. לימודי שוק ההון שייכים לתחום הכלכלה וככאלה ניתן לצפות שלימודי שוק ההון יפעלו לפי אותה דעה קדומה. האם על התלמיד הביקורתי להימנע מלימודי שוק ההון? האם הם נועדו לקפיטליסטים בלבד?

דע את האויב.

מהכותרת כבר ניתן להבין שהתשובה היא, כמובן, שלילית. יש מקום גם למרקסיסטים מושבעים בלימודי שוק ההון. גם המתעב את כלכלת השוק צריך להבין את העקרונות שלה וזאת משתי סיבות. ראשית, כדי לצמצם את הנזקים שנגרמים ממנה: לדעת ולהבין מהם הכשלים בכלכלת השוק וכיצד ניתן להימנע מהם ולעזור לאחרים שלא להיפגע. לימודי שוק ההון יכולים לעזור בכך כיוון שדרכם לומד התלמיד את המתרחש בשוק, את הסכנות וגם את הפיתיונות שמושכים את חסרי התודעה הפוליטית-כלכלית אל תוך שוק ההון. שנית, מי שרוצה למוטט את כלכלת השוק ולהחליף אותה בכלכלה אחרת חייב להבין את דרכי פעולתה ואת החולשות שלה. לימודי שוק ההון עבור המהפכן הזה הם שיעורי תודעת אויב שבהם הוא לומד את כל המודיעין הנחוץ לו במלחמה הקרבה. לימודי שוק ההון גם מעניקים לו כניסה אל שטח האויב ועל-ידי מבט מבפנים הוא מכין את עצמו למהלומה במרכז ולמיטוט השיטה מבפנים.

בין אם מדובר בסוציאל-דמוקרט או במרקסיסט מהפכני; לימודי שוק ההון אינם אסורים עליו. ההיפך הוא הנכון: גם למתנגדי הקפיטליזם יש מקום בלימודים אלו; כל עוד הם נזהרים, כמובן, מהתפתות והמרת דתם.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הארי בראון

.