אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול זוגי – לקדם ולשנות בשביל לשמר


תאריך פרסום קודם: 
07/02/2010
מחבר: 
הארי בראון

העולם המערבי המודרני מתחיל להתנער מן האבק המסורתי של מוסדות עתיקים ושמרנים מדי.

המורכבות של שמרנות וליבראליות
כאשר אנו מתחילים לחיות עם אדם נוסף במערכת יחסים זוגית אנו לא תמיד יכולים לצפות קדימה ולדעת מה יקרה בעתיד. הדבר הראשון שחשוב מאוד לדעת ולהבין כבני זוג הוא שכל בעיה שנוצרה היא בעיה זוגית וכל פיתרון לבעיה הזו הוא פיתרון זוגי. לכן, אם יש צורך לפתור בעיה שקיימת במערכת היחסים, אז בהחלט יש מה להבין את משמעותו של טיפול זוגי למערכת היחסים.

מצד אחד, מוסד הנישואים הוא מוסד מאוד יציב ומאוד שמרני, אך מצד שני, הסטטיסטיקה אינה מיטיבה עימנו וטוענת שמתוך שלושה זוגות שיבקשו להתחתן, יהיה זוג אחד שיבקש להתגרש בשלב כזה או אחר. מוסד הנישואין המדובר לא מוצג באור חיובי לאור הנתונים הללו, ולכן יש להבין כי ההשלכות של העולם המודרני הליבראלי מאוד מקשות על מוסד שמרני כמו נישואין. במקביל ניתן לראות כי ישנן דרכים רבות מאוד לפתור את הבעיות, וככל שעובר הזמן אנו מאמצים עוד ועוד גישות ואסכולות חברתיות ופסיכולוגיות לטיפול בבעיה הזו.

להיות מודרניים
אם בעבר לא היה נהוג לדבר בקול רם ובפרהסיה על טיפולים פסיכולוגיים, הרי שהיום זה נהוג ואף מקובל. התרבות המערבית מציבה בפנינו אפשרויות רבות של טיפול ותמיכה נפשית ורגשית.

אנו חיים בתקופה בה אנו מאוד מודעים לעצמנו, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה נפשית ורגשית, ולכן הלגיטימציה המתקבלת מכך היא מאוד משמעותית. מוסד הנישואים היה סגור הרבה מאוד זמן בפני אסכולות חברתיות ופסיכולוגיות, אך כעת ניתן לראות שהוא נתמך על ידי עוד ועוד גורמים, גופים ואסכולות מחשבה ופעולה. כמובן שהמציאות עדיין לא אידיאלית, ויש זוגות רבים שלא מוכנים לכבס את הכביסה שלהם בחוץ, אך המגמה היא שינוי הנתונים הסטטיסטיים לטובה והרחבת תהליכי הקניית הכלים לחיי זוגיות טובים ובריאים בכל הרמות.

חשוב להיות אופטימיים
יש כיום מספר רב מאוד של גישות ושל דרכי פעולה. כל אחת מאותן גישות, או שיטות טיפול זוגי עובדות בדרך אחרת, בכדי לקבל את התוצאה הברורה ביותר, והיא יצירת מציאות זוגית חיובית, בה שני בני הזוג מצליחים להבין האחד את השנייה ולתת לתקשורת הבין אישית להיות אחד המרכיבים החשובים ביותר בה

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הארי בראון