אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ירידת שער הדולר תהיה הרסנית לחברות העוסקות ביצוא


תאריך פרסום קודם: 
17/01/2010
מחבר: 
אופיר אבסלנדר

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין:

נגיד בנק ישראל הציל את התעשייה הישראלית –
חייבים להמשיך במדיניות השמירה על שער המטבע

ירידת שער הדולר תהיה הרסנית לחברות העוסקות ביצוא
ועלולה לגרור פיטורים בעיקר במפעלים בפריפריה

מדינת ישראל חייבת לנקוט בכל הפעולות האפשריות כדי לשמור על שער סביר של השקל אל מול הדולר והמטבעות הזרים האחרים, כך אומר מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין.

מי שחושב שהמשבר הכלכלי מאחורינו ממהר לשמוח, אומר רבין. מפעלי התעשייה מתמודדים עדיין עם קשיים רבים בעקבות הירידה הכלל עולמית בביקושים. איש אינו יודע מתי הפעילות הכלכלית תחזור לרמתה של ערב המשבר.

במצב הנוכחי שהוא כה עדין ושברירי ירידה בשערי המטבעות פוגעת אנושות ברווחיות המפעלים ואם היא לא תיעצר היא תביא בסופו של דבר לפיטורי עובדים ובעיקר באזורי הפריפריה, דבר שאיש מאיתנו לא רוצה שיקרה.

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית אמר שמאבקו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, לשמירה על שער הדולר ראוי לכל שבח. בזכות מדיניות זו הצליחו רבים מהיצואנים לשרוד את השנה הקשה שעברנו. המשבר העולמי לימד גם את חסידי תיאוריות השוק החופשי שלעיתים יש מקום להתערבות ממשלתית כדי להגן על הכלכלה – זהו אחד המקרים שבו המגזר היצרני זקוק להתערבות מגנה שכזו.

כידוע חלק מהתנודות בשערי המטבע הן תוצאה של פעילות של ספקולנטים המשתעשעים בשערים כדי להפיק רווחים מהירים. לא יתכן שפעילות זו תפגע במגזר יצרני שעבורו שער הדולר יכול להיות ההבדל בין רווח להפסד. מן הראוי לחזק את צעדי ההגנה באמצעות היוזמה לחקיקה שתטיל מיסוי על סחר במטבע או בכל דרך חוקית אחרת.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אופיר אבסלנדר

.