אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם קורס אמיר הוא עבודה בעיניים על המערכת?


תאריך פרסום קודם: 
07/01/2010
מחבר: 
studyseo

חובת ידיעת אנגלית ברמה גבוהה היא חובה גורפת בקרב מוסדות לימודים אקדמאיים בישראל, ועל כן כל אוניברסיטה מציעה ללומדים בה קורסי אנגלית ברמות שונות, אליהם הם מסווגים בהתאם לציון הפסיכומטרי שלהם. בחלק מהמקרים הסטודנט שלא השיג פטור בפסיכומטרי, יאלץ לקחת קורסים לאורך כל שנות לימודיו. אין פלא כי רבים מהסטודנטים בוחרים בדרך הקיצור המאושרת על ידי האקדמיה – מבחן אמיר.

מבחן אמיר הוא מבחן דמוי פסיכומטרי שמטרתו היא לבדוק את בקיאותו של הנבחן בשפה האנגלית. ברוב המקרים, סטודנטים שבכוונתם לגשת למבחן אמיר אינם סומכים על הידע הקודם אלא מעדיפים לקחת קורס אמיר באחד מבתי הספר לפסיכומטרי המציעים זאת. לכאורה, מדובר בצעד נכון ומקדם את המטרה, אך נשאלת השאלה האם קורס אמיר *באמת* מעלה את רמת האנגלית של הלומד בו?

מה באמת מלמדים במסגרת קורס אמיר

קורס אמיר, כמו קורס פסיכומטרי הוא קורס שנועד לקדם את סיכויי ההצלחה של הלומדים בו במבחן. כמו בפסיכומטרי גם במסגרת קורס אמיר נשלחים המדריכים של חברות הפסיכומטרי המעבירים את הקורס בכדי לגלות אילו נושאים נוטים לחזור בבחינה, האם ישנם שינויים ואילו שאלות חוזרות על עצמם בכמה מבחנים שונים.

כמו קורס פסיכומטרי , גם קורס אמיר כולל טיפים וטריקים שמכניסים ל"נוסחאות" את אופן פתרון השאלות ומרגע שתלמידי הקורס למדו את הנוסחא הצורך שלהם ללמוד את השפה על בוריה קטן. בעקבות הדגימות החוזרות של נציגי המכונים במבחני אמיר, הם יכולים לקצץ באוצר המילים ולפעול לפי שיטה יוריסטית (הפועלת גם בבחירת אוצר המילים לקורס פסיכומטרי) ומניחה שמה שמופיעה בתדירות גבוהה ימשיך להופיע גם בעתיד.

שיטה זו פועלת כיוון, שכמו בפסיכומטרי, כל שאלה הנכנסת למבחן אמיר צריכה לעבור בדיקות המעידות על האפשרות לתקנן אותה ועל כן קצב הכנסת שאלות חדשות דל יחסית.

האם קורס אמיר יכול להחליף קורס שנתי באנגלית?

קורס אמיר נמשך על פני מפגשים ספורים בלבד. לעומת זאת, קורס אנגלית אקדמאית הוא קורס הנמשך על פני מספר שעות שבועיות במהלך שנת לימודים שלמה, ואפילו קורס פסיכומטרי נמשך באינטנסיביות על פני מספר חודשים. האם יתכן כי תלמידי קורס אמיר מצליחים ללמוד בפרק זמן קצר כל כך את החומרים אותם מקיף קורס אנגלית שלם או אפילו מספר קורסים? ההיגיון אומר שלא כך הדבר, וכי במסגרת קורס אמיר לא מלמדים אנגלית, אלא את הדרך הקלה למעבר מבחן אמיר.

האם מבחן אמיר באמת משקף ידע?

הפורמט בו בנוי מבחן אמיר הוא של מבחן אמריקאי. כתוצאה מכך, מי שעבר קורס פסיכומטרי וזוכר כיצד לבצע אלימינציה בשאלות יוכל בקלות לסנן תשובות שחשודות בעיניו כשגויות ולהמר על התשובות שנשארו. מכיוון שכמו בפסיכומטרי, תשובה שגויה אינה משפיעה על תוצאות מבחן אמיר, האינטרס של תלמידים לנחש גדול יותר והיכולת של המרכז הארצי לבחינות והערכה לבדוק את הידע של נבחני אמיר, ולא את המזל שלהם, קטן.

סטודנטים רבים שזכו לפטור מחובת האנגלית באמצעות ציון פסיכומטרי או ציון מבחן אמיר מתקשים לקרוא מאמרים באנגלית ולראיה ניתן לראות את פריחתה של תעשיית התרגומים של ספרי לימוד אקדמאיים, כמו גם את הקושי אותו מפגינים הסטודנטים הניגשים למבחני מיון לתארים מתקדמים כמו gmat או מבחן המתאם.

לסיכום

מן הדברים הללו יש מקום להניח כי מבחן אמיר במתכונות הנוכחית ובליוויו של קורס אמיר, כמו גם פרק האנגלית במבחן פסיכומטרי, אינם מעניקים לסטודנט את הידע הנדרש אלא משמשים רק כחותמת גומי עבורו. על האקדמיה להרהר בכך ולהטיל ספק בלגיטימיות של ציוני מבחן אמיר וציוני פרק האנגלית במבחן פסיכומטרי.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.