אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תכשיטים- יצור המוני לעומת עבודת יד


תאריך פרסום קודם: 
05/01/2010

תכשיטים כידוע לכל הם מוצר אנושי רווח מאוד ורווח אף יותר בחברת השפע של העולם המערבי במאה השנים האחרונות. תכשיטים הם ביטוי ליכולת והרצון של האדם להשקיע משאבים ברכישת אלמנטים אסתטיים שברצונו לנכס את מראהו החיצוני. תכשיטים ניתן למצוא בכמעט כל תרבות כי הביטוי של הפונקציה של תכשיטים כמובן משתנה בין תרבות לתרבות. תכשיטים הם כאמור אמצעים אסתטיים שנענדים על ידי בני אדם בכדי למלא מטרות שונות החל משיפור המראה החיצוני ועד לאיתות אודות מעמד ואף עמדה מסוימת כלפי המציאות החברתית. בימינו השוק העולמי של תכשיטים הוא שוק עצום המגלגל מילארדי דולרים בכל שנה ומעסיק אלפי ומאות אלפי אנשים על פני כל כדור הארץ. גם בתוך תרבויות עצמן יש כמובן סוגים שונים של תכשיטים החל מפשוטים מאוד ועד לתכשיטים מורכבים. שוני נוסף בין סוגים של תכשיטים הוא כמובן המחיר שלהם באותו אמצעי שמשמש סחר חליפין בחברה הנתונה העושה שימוש במרכיב החברתי של תכשיטים. הבדל נוסף שעל פיו ניתן לסווג תכשיטים שונים הוא כמובן גם קהל היעד שלהם, כלומר הבחנה בין תכשיטים המיועדים לנשים לבין כאלו המיועדים לגברים, תכשיטים לנשים או גברים בוגרות או בוגרים לעומת תכשיטים המיועדים לילדים או ילדות צעירים, אם אכן בחברה הנתונה נהוג ומקובל כי ילדים צעירים או ילדות יעשו שימוש אף הם בחפצים המשמשים תכשיטים. לבסוף תכשיטים יכולים להיות מובחנים כי לפי אופן הייצור שלהם ומידת החד-פעמיות של הופעתם וקיומם, ובכך נעסוק להלן. תכשיטים בייצור המוני

תכשיטים בייצור המוני כמובן מאבדים במשהו מהייחוד שיש לאפשרות של תכשיטים בעבודת יד שתבחן ותנותח בהמשך. אובדן הייחוד והחד פעמיות של תכשיטים בייצור המוני נובע ומפוצה כמובן על ידי הוזלה במחיר שלהם והגברת הנגישות של כלל החברה אליהם. היעילות של הפקת תכשיטים בייצור מסחרי היא למעשה במובן מסוים מנגנון להפצת העושר והאפשרויות לשימוש במרכיבים חברתיים כמו תכשיטים המוקנית לשכבות הולכות ומתרחבות וכך כיום גם לאנשים מהמעמד הנמוך ביותר יש לא פעם את היכולת שלא הייתה להם בעבר לרכוש ולעשות שימוש גם אם בחפצים הקרויים על פי רוב אך בתלוי בתרבות הספציפית תכשיטים. תכשיטים בעבודת יד

תכשיטים בעבודת יד כפי שניתן לשער באופן די מובן מאליו הם כמובן הרבה יותר יקרים מאשר תכשיטים שנעשו בייצור המוני ויש כמוהם הרבה מאוד שנראים בדיוק כמוהם. אך בעבור המחיר הגבוה יותר שמשולם בעבור תכשיטים בעבודת יד באה כמובן התמורה של החד פעמיות של אותם תכשיטים והידיעה כי כמוהם אין עוד בעולם או לכל היותר יש רק עוד כמה מעטים ספורים שדומים להם אך אינם זהים להם בכל. תכשיטים כאלו מצטיינים באותנטיות שמקנה להם ערך רב יותר מאשר תכשיטים שיוצרו על מכונה באופן תעשייתי וסדרתי, וכן בגלל החותם האנושי הייחודי שיש לכל תכשיטים שיוצרו בעבודת יד.

Comments

תכשיטים

מאה אלף שנים (!) כבר עברו מאז החל האדם הקדמון להתקשט בתכשיטים. על כך ישנם ממצאים ארכיאולוגיים רבים בכל רחבי העולם. תכשיטנות בתחילה דרכה היתה בעצם אוסף של פריטים שימושיים יום יומיים, כמו אמצעים לחיבור עורות, חגורות ורצועות לקשירת בגדים או סלים. בהמשך הושם דגש על עיצובם של האביזרים הללו וכך קיבלנו בהדרגה תכשיטים שנטשו את תפקידם המקורי ועברו לעטר את גוף האדם.
בכדי להכין מרכיבים קישוטיים עשה האדם בראשית דרכו שימוש בחומרים זמינים וקלים להשגה כמו שאריות עצמות, עצים, צדפות ואבנים. בהמשך נוצלו גם מתכות נפוצות כמו נחושת, ובדי אלפקה ופליז שהצטרפו למתכות האצילות, זהב כסף ופלטינה ולאבני החן השונות כדוגמא היהלומים והפנינים. תכשיטנות בתקופה העתיקה היתה עבודת אמנים, מלאכת צורפות שסודותיה עברו מאב לבן.

התכשיטנות פוגשת את המהפכה התעשייתית

בשנות ה-30 של המאה שעברה סחפה מהפכה של ממש את תחום התכשיטים. פתאום עבודת היד כבר לא היתה הדרך היחידה לייצור טבעות נחשקות או שרשראות פנינים מרהיבות, ואת הצורפים החליפו בתי מלאכה לייצור תעשייתי של צמידים ועגילים, אלא שהפעם בזכות ההליך הם הפכו זמינים לא רק לעשירים. המהלך איפשר להשתמש מעתה בחומרים זולים כמו פלסטיק וזכוכית ופתח את השער לכלל האוכלוסייה.
עם זאת, העיסוק במקצוע התכשיטנות לא פס מהעולם, להפך. צעירים רבים בימינו בוחרים להתמקצע בנושא.

השינוי שחל לא נגע רק בפריטים עצמם, אלא גם בערכם החברתי והאופנתי. די אם נזכיר את טבעות הנישואים והאירוסין שהפכו לאמירה של ממש. הרי כל זוג שעומד להתחתן משקיע מחשבה, מאמץ רב וכמובן לא מעט כסף בבחירת העדי. גם בעובדה לפיה תכשיטנות הוא פריט נשי חלו עם השנים שינויים מרחיקי לכת. אם כך אין זה פלא שבזמננו כל גבר שמכבד את עצמו מצטייד בצמידים מרהיבים, טבעות ואף בעגילים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.