אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תקציב בפירמה - מה היתרונות בכך?


תאריך פרסום קודם: 
28/12/2009
מחבר: 
ערן דוידי

יתרונות ליישום תקציב מסודר בפירמה 1.מטרות ויעדים ברורים - אין אינטואיציה, יש מחקר ועבודה רבה שהביאה להכנת תקציב פעילות ברמה של תחזיות לדוחות רווח והפסד, מצב מאזני ומצב תזרימי המזומנים.

2.מסר ברור לעובדים - קביעת מטרות ויעדים בעסק מביאה לכך שלכולם ברור מה המטרה. במחלקת המכירות זה יכול להיות כמה יחידות צריך למכור ובאיזה מחיר צריך למכור. אין מסרים כפולים, הכל מגיע מלמעלה בצורה מסודרת. במחלקת המו"פ למשל המטרה, בתקופה מסוימת יכולה להיות - להגיע לשלב שלישי של ניסוי קליני. מנהל המו"פ אחראי על זה והוא מעביר לכל העובדים במו"פ את המטרה.

3.הנעת עובדים - לרוב, במקרים של תקציב שהוא מאתגר ניתנים בונוסים למנהלי המחלקות ועובדי המחלקות שהשיגו את היעדים. כמו כן, מקובל, בשנים האחרונות, בארגונים גדולים להצביע ולתגמל את העובדים המצטיינים במחלקות שונות.

4.בקרה - התקציב משמש כאמור ככלי בקרה. הבקרה היא על התוצאות בפועל. משווים את מה שתכננו למה שקרה בפועל. האם נזקקנו ליותר מזומנים? האם רכשנו יותר רכוש קבוע מהמתוכנן?, האם מכרנו פחות ממה שתכננו? ועוד. הבקרה היא גם על העבדים. אם ציפינו מהעובד לייצר כמות מסוימת של יחידות בחודש והוא עשה פחות מכך, יש לברר מדוע.

5.מסקנות ושיפור תהליכים - אחרי שלב הבקרה, מגיע שלב המסקנות והטיפול בבעיות. בזכות התקציב והבקרה השוטפת שנעשית, הפירמות יכולות לשפר את פעילותן - לרוכש, לדוגמה, חומרי גלם בזול יותר, לפטר עובדים לא יעילים וכו'.

דוידי ערן קורס שוק ההון ולימודי נדל"ן

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ערן דוידי

.