אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

על מה משלמים לעצמאי?


תאריך פרסום קודם: 
16/12/2009
מחבר: 
סאלי תדמור

לפני כמה חודשים חברה הציעה לי לנסות קרם ידיים שהיא מכינה בעצמה. אני לא אוהבת להשתמש בקרמים הרגילים שמכילים כל מיני חומרים חשודים כמזיקים, והרבה בושם, וגם מזהמים את הסביבה, ומעדיפה מוצרים יותר טבעיים. לכן שמחתי לנסות את הקרם. הקרם היה נפלא. היה לו מגע קליל ונעים, הוא השאיר את ידי נעימות למשך שעות רבות, ורשימת החומרים שלו היתה בעיני אטר קטיבית מאוד: ג'ל שמכיל אצות ים ומים, חמאת שיאה, ומספר שמנים אתריים. זהו. רשימת חומרים קצרה ומובנת, כמו שאני אוהבת.

יופי של קרם, אמרתי לה, כמה הוא עולה? הוא עולה 60 ש"ח לקופסה הזו של 50 מ"ל, השיבה לי. הסתכלתי בתדהמה על הקופסה הקטנטונת החביבה, וחשבתי לעצמי, וואו, זה מאוד יקר... כמאמנת שחלק נכבד מלקוחותיה הם עצמאיים, אני מפרגנת מאוד לכל בעל עסק, ושמחה על כך שהוא מצליח לגבות מחירים הולמים עבור שירותיו או מוצריו. אבל כלקוחה, אני מודה... קיויתי לשלם קצת פחות.
המאמנת שבי גברה על הלקוחה שמחפשת דילים, וקניתי ממנה קופסה, שעליה התענגתי שבועות רבים מאוד, כי הקרם באמת היה מרוכז ביותר. אח"כ שאלתי אותה בסקרנות, כמה עולה לה להכין קופסה כזו. היא אמרה לי שהקרם הזה עולה לה 30 ש"ח. נדהמתי. באמת? שלושים ש"ח עולים רק החומרים לכמות קטנה שכזו, והקופסה? וזה בלי לדבר כמובן על זמן ניסוי הפורמולות השונות שגם מבזבזות הרבה חומר יקר, זמן ההכנה, הקניה של כמות חומרים גדולה שהיא תשלם עליה גם אם אף אחד לא יקנה קרם, מאמצי השווק, וכיסוי הוצאות קורס הארומתרפיה שלמדה. וזה בלי לדבר כמובן על המיסים, רבע מכל סכום שאני משלמת לה, זורם ישר לתשלום מיסים (לעסק קטן, יש המשלמים יותר כמובן). למעשה הקרם הזה הוא ממש במחיר כיסוי עלויות, במקרה הטוב.

מוצרים רבים הם יקרים יותר כאשר קונים אותם מעסק קטן או מעצמאי. על סתימה אצל רופא שיניים פרטי משלמים בערך כפול מאשר על סתימה במרפאה של קופ"ח. ירק אורגני שגודל בחווה קטנה עולה יותר מאשר ירק שגודל בצורה המונית ונקנה בסופר. ורוב העצמאיים גובים עבור שירותיהם מאות ש"ח לשעה. הרבה פעמים יש הבדל משמעותי גם באיכות, המוצרים הללו של העצמאיים או העסקים הקטנים הרבה יותר טובים. הם עשויים מחומרים טובים יותר, בעבודה של אדם מנוסה וללא עיגולי פינות.

יש גם מוצרים שהם יקרים יותר בקניה המונית מאשר בקניה מעסק קטן, כמו שקרם של לנקום עולה פי כמה וכמה מאשר הקרם היקר של חברתי. במקרים כאלה בד"כ עברנו שטיפת מוח ארוכת-שנים ששכנעה אותנו שבעצם הקרם הזה של לנקום הוא לא קרם כלל, הוא בעצם ניתוח הרמת פנים ללא סכין. השכנוע הזה מחזיק מעמד גם לאחר שנים של שימוש, כשעדיין המראה שלנו לא מתקרב למראה של... נו... איך קוראים לדוגמנית הזו?

כשתכננתי לכתוב את הקטע הזה, לפני מספר חודשים, זה מה שרציתי לכתוב. שכשקונים מעסק קטן, כיסוי ההוצאות הנלוות (מיסים, זמן עבודה, הוצאות משרד, חומרים, שווק, השכלה, רו"ח ועוד) וגם הרווח של העסק, צריך להגיע ממספר קטן של מוצרים או שירותים שנמכרים. אבל עוד לפני שהפכתי לעצמאית, הבנתי שזה לא הכל.

משלמים לעצמאי על הזמינות. נקח לדוגמא רו"ח. אני מנהלת את הספרים שלי בעצמי, ופעם בשנה משלמת לרו"ח על עריכת הדו"ח השנתי. אני מנחשת שלוקח נניח 3 שעות לערוך דו"ח שנתי. אם הרו"ח היה מרוויח כמו שכיר, 100 ש"ח לשעה, היתי משלמת על הדו"ח 300 ש"ח. אלא שהוא עולה 1500 ש"ח, פי 5. מדוע אני משלמת כל כך הרבה? כי אני רוצה שהרו"ח הזה יחכה לי שנה שלמה (במהלכה יהיה פנוי לענות לי במייל ובטלפון לשאלותי), וכשאצטרך אותו, הוא יהיה שם, במשרדו, זמין, ופנוי לערוך עבורי את הדו"ח. אם היתי משלמת רק 300 ש"ח על הדו"ח השנתי, יתכן שהוא היה נאלץ להיות שכיר איפשהו, וכשהיתי מחפשת אותו, הוא כבר לא היה שם. אני משלמת סכום שיאפשר לו להשאר רו"ח עצמאי, ולשרת אותי במקרה הצורך.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת סאלי תדמור

.