אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השקעות מט"ח - איך זה עובד?


תאריך פרסום קודם: 
19/11/2009
מחבר: 
שילו שביט

המסחר העולמי במטבעות הוא עצום בהיקפו, מעניין ודינאמי. חדרי המסחר בעולם פועלים כל הזמן, אמנם לא כולם בו זמנית, אבל המסחר במטבעות אינו נפסק לרגע. סוחרים מקצוענים יודעים כיצד להפיק ממנו את המרב ולכן גם בחדרי המסחר של מט"ח בבנקים הגדולים סוחרים במט"ח הן עבור לקוחות והן כדי להגדיל את הונו העצמי של הבנק. גם משקי בית יכולים להגדיל את הונם באמצעות השקעות מט"ח אבל אין להם המידע הרב הזורם און ליין אל הסוחרים הבנקאיים.

השקעות מט"ח והמשק

השקעות מט"ח אינן יכולות להתנתק ולו לרגע מן הכלכלה, משוק סחורות, מסחר החוץ העולמי ומשוק ההון. הם שזורים זה בזה ולכן דרוש ידע רב היבטי כדי לסחור בהם. כדאי להתייעץ עם מומחה בנוגע להשקעות מט"ח כמו בנוגע להשקעות אחרות.

המטבע הבסיסי שמולו מחשבים ערכים של מטבעות הוא הדולר האמריקאי. מלבד הדולר, המטבעות של כל המדינות נסחרים בין בנקים בעולם, בהם האירו, הפאונד הבריטי, הין היפני, הדולר הקנדי, הדולר האוסטרלי ועוד. הסוחרים מבחינים בין מטבעות קונבנציונאליים, אלה המפורסמים שכל אחד מכיר, ובין מטבעות המכונים אקזוטיים, של מדינות רחוקות יותר שיש להן פוטנציאל כלכלי מעניין, כמו הדולר של ניו זילנד, למשל. אגב, גם השקל הישראלי הוא מטבע סחיר ואף נחשב למטבע חסון בעולם בשל מדיניות הכלכלה המפוכחת של ישראל.

לא פעם נקשרו השקעות מטח בסיפורים חדשותיים אודות הערכות נכונות ושגויות של משקיעים במטבעות. למשל, כאשר איסלנד פשטה את הרגל (וזה אירוע לא שכיח שמדינה פושטת רגל, נפגעו מכך מי שחשבו כי למדינה זאת יש פוטנציאל כלכלי אדיר והשקיעו כסף רב בקניית המטבע שלה. השקעות אלה ירדו לטמיון.

לעומת זה, בשלהי 2009 קנה בנק ישראל בהנהגתו של סטנלי פישר דולרים רבים של ארה"ב, דווקא כאשר זו שרויה במשבר כלכלי גלוי. אבל הסיבה לקנייה לא נבעה מראייה מוגבלת של הנגיד. מאחר שלישראל קשרים מסחריים רבים עם ארה"ב ושערו של השקל משתקף מזה של הדולר, אושש מהלך זה של בנק ישראל את היצוא הישראלי החשוב כל כך להקטנת הגירעון המסחרי של ישראל, ייצב את היחסים בין השקל והדולר ונתן הרגשה של יציבות במשק הישראלי.

ניהול תיק השקעות מט"ח לרוב דורש שימוש בכל מיני כלים, מסגרות ומכשירים פיננסיים. הנה כמה מהם:

השקעות מטח באמצעות תעודות סל - תעודת סל היא נייר ערך אך הנייר הזה הוא אוסף נבחר של ניירות ערך מקבוצה כלשהיא של אפיקי השקעה ולמדד שלהם צמודה תעודת הסל. כמובן, יש תעודות סל של מטבעות. ההבדל בין התעודות הוא הניהול שלהן, ובמידה שהוא מצליח לחזות התפתחויות בשוקי המטבעות.

השקעות מטח עם גידור סיכונים - גידור סיכונים הוא אסטרטגיה של השקעה להגבלה של הסיכון בסכום כלשהוא. השקעות מט"ח מרבות להשתמש באסטרטגיה הזאת מתוך הגדרה מראש של שער מרבי שבו ייקנה המטבע. אחד הכלים לכך הוא אופציות וחוזים עתידיים.

השקעות מטח באמצעות אופציות וחוזים עתידיים - חוזה עתידי הוא מכשיר פיננסי הנסחר בבורסה והוא התחייבות לספק נכס כלשהוא, מטח או אחר, במועד כלשהוא במחיר שנקבע עם רכישת החוזה. באמצעות אופציה אפשר לבטח עת ערך הנכס. אופציה של רכישה מסוג call מקנה למחזיק בה את הזכות לקנות נכס בתנאים שנקבעו מראש. אופציה של קנייה מסוג put מקנה למחזיק בה את הזכות למכור נכס בתנאים שנקבעו מראש. מימוש האופציה נעשה אם הוא כדאי, כלומר אם הנכס ירד או עלה, בהתאם להנחה המוקדמת שהייתה למשקיע בעת קניית האופציה.

השקעות מטח באמצעות פיקדונות צמודי מטבע - פצ"מ הוא כלי בנקאי, פיקדון חסר סיכון, המבטיח למשקיע בו את שער המטבע שהפיקדון מתמחה בו; פיקדון דולרי הוא כלי להצמדת הכסף לשער הדולר; פיקדון מובנה על הדולר הוא כלי מתוחכם שיכול להציע תשואה מובטחת בתנאי ששער הדולר יעלה.
הערה לשונית: ראשי התיבות של הביטוי מטבע חוץ נאמרות במילה אחת: מַטַח, ולכן לא תמיד רשמנו אותם עם הגרשיים.

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שילו שביט