אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהו טיפול שורש ?


תאריך פרסום קודם: 
30/10/2009
מחבר: 
יפעת לדר

טיפול שורש נעשה באופן שגרתי כאשר העששת הגיעה למצב בו היא הצליחה לחדור את הזגוגית ושכבת הדנטין של השן והגיעה למוך השן, העשוי כלי דם ועצבים ובעצם מהווה את רקמת השן הפנימית, או במקרה נחשף מוך השן לזיהום עקב פגיעה.

ישנן מספר פעולות בטיפול שורש: פתיחת השן וסילוק העששת. סילוק רקמת מוך השן וניקוי תעלות השורש. מילוי השן בחומר מיוחד ולאחר מכן סתימתה.

טיפול שורש נעשה במרבית המקרים באמצעות הרדמה מקומית, אבל קיימים מקרים ניתן לעשותו ללא שימוש באלחוש מקומי, במצב בו השן "מתה". צילום רנטגן הוא חובה, לפני טיפול שורש בכדי לוודא את מצב השן וממה היא סובלת.

במשך הטיפול מקובל לעשות צילומים נוספים, על מנת לזהות את אורכן של תעלות השורש. עם סיום ניקוי התעלות, הן מוזנות באמצעות חומר סתימה מיוחד על מנת לעצור את חדירת החיידקים וכך למנוע דלקת. בסופו של התהליך מבצעים סתימה בשן בצורה המוכרת.

שן לאחר טיפול שורש עשויה להיות חלשה יותר ויכולה להיות מועדת לשבירה. לכן מומלץ להשלים את הכותרת תוך שימוש ביתד יצוקה או בורג באחת מתעלות השורש, עם בניית כתר.

הטיפול יכול להיערך במספר מפגשים. לפעמים ניתן לסיים את הטיפול בפגישה אחת, במיוחד במקרה בהם השן לא הייתה נמקית עם תחילת הטיפול.

יש להזהר מהיווצרות דלקות חניכיים או מחלות חניכיים לאחר הטיפול.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יפעת לדר

.