אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הדולר נחלש בשל מחלוקות בנוגע לתכנית ההצלה


תאריך פרסום קודם: 
28/09/2008
מחבר: 
טריפקס

• אירו: אינפלציה והתבטאויות מצדיקות הפחתת ריבית השבוע • צפוי שבוע עמוס ללירה שטרלינג הדולר נחלש בשל מחלוקות בנוגע לתכנית ההצלה הדולר סיים שבוע מסחר תנודתי מאוד בטון חלק בשל הספקולציות שתכנית ההצלה של ממשלת ארה"ב לא תצליח להשיב את אמון הצרכנים בכלכלה האמריקנית. ה-דולר נחלש כנגד רוב המטבעות העיקריים וחולשת הדולר היתה בולטת במיוחד כנגד מטבעות בעלי תשואות נמוכות. לדוגמא, הפרנק השוויצרי עלה ל-1.0898 פרנק לדולר ביום שישי לעומת 1.1048 ביום שני והין היפני עלה ל-106 ין לדולר ביום שישי לעומת 106.79 בתחילת השבוע. משקיעים רבים עדיין מחכים לראות אם הקונגרס האמריקני יאשר את תכנית ההצלה בסך 700 מיליארד דולר אשר תאפשר לממשל לקנות נכסים לא נזילים מכמה מוסדות פיננסיים כדי לנקות את המאזנים שלהם מהשקעות גרועות בניירות ערך מגובים במשכנתאות. בנוסף, סוחרי המט"ח חוששים גם מההשלכות של המשבר הבנקאי הגדול ביותר בהיסטוריה של ממשלת ארה"ב. לקוחות Washington Mutual משכו כמעט 17 מיליארד דולר מאז אמצע ספטמבר ומניית הבנק החלה להתמוטט אחרי שחברת דירוג האשראי Standard & Poor´s הורידה את הדירוג שלו לרמה של junk

. בשבוע הקרוב, דוח התעסוקה (NFP) ללא המגזר החקלאי צפוי לרשום ירידה משמעותית והאבטלה צפויה להישאר סמוך ל-6%. דוחות אלה צפויים להפעיל לחץ על הדולר אם משקיעים יתחילו להטיל ספק ביכולתה של הכלכלה האמריקנית להמשיך לצמוח לאור אובדן מקומות העבודה והמשבר במגזר הפיננסי. אך למרות החולשה שנצפתה לאחרונה בדולר, אנו סבורים שהדולר יתאושש בשבוע הקרוב, בעיקר כנגד האירו. הבנק המרכזי של אירופה צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 4.25% השבוע, אך ז´אן קלוד טרישה צפוי להכיר בכך שהנתונים הכלכליים שהתפרסמו לאחרונה מצביעים על היחלשות של הצמיחה הכלכלית הריאלית בכלכלת אזור האירו ושיש צורך במדיניות מוניטרית מקלה יותר כדי למנוע מהאזור לשקוע במיתון. מצד שני, תזוזה משמעותית בציפיות הריבית לטובת העלאת ריבית על ידי הבנק הפדראלי צפויה לסייע לדולר להתחזק עוד יותר כנגד האירו. אירו: אינפלציה והתבטאויות מצדיקות הפחתת ריבית השבוע בעוד שתנועת המחירים של האירו היתה מתונה יחסית בסוף השבוע, הלחצים הפונדמנטליים מתגברים לקראת פריצה של המטבע. הסוחרים התייחסו למחלוקות בנוגע לתכנית ההצלה של ממשלת ארה"ב. כל יום שעובר ללא נקיטת מאמץ לייצוב השווקים הפיננסים ושוקי האשראי בעולמיים מקרב את אזור האירו למשבר מקומי משלו. חבר הבנק המרכזי של אירופה לוקס פפדמוס התייחס לאפשרות כזו ואמר שהוא מצפה שההאטה בצמיחה תימשך זמן רב יותר מהצפוי בשל המשבר הבנקאי – למרות שאמר שהוא סבור שהכלכלה תימנע ממיתון טכני. האטה כלכלית תגרום לקריאה נמרצת להורדת הריבית; אך עד שמגמות האינפלציה ירדו לעבר היעד (או שמיתון עמוק יאלץ את הבנק המרכזי להפחית את הריבית) קרוב לוודאי שהבנק ידבק בעמדתו הניטרלית. אך נשיא הבנק טרישה עשוי להפסיק בקרוב להתמקד אך ורק בצמיחת המחירים. ביום המסחר בארה"ב ביום שישי משרד הסטטיסטיקה הפדראלי של גרמניה פרסם את מדד המחירים לצרכן הראשוני לחודש ספטמבר. האטה שנייה ברציפות גרמה למדד השנתי לרשום רמה של 2.9%. זה עדיין רחוק מאוד מהיעד של 2%, אך רמה זו עדיין נמצאת ברצועה הנסבלת.

נתוני אזור האירו הם אלה שיקבעו את התזמון של מהלכי מדיניות אפשריים ותחזית מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר שתתפרסם השבוע צפויה לרדת ל-3.6%. אף על פי כן, הירידה באינפלציה, ההאטה בצמיחה והמשבר הפיננסי המתמשך עשוי לקרב את הכלכלה להפחתת ריבית. משום כך, החלטת הריבית עשויה להיות מניעת שוק. צפוי שבוע עמוס ללירה שטרלינג הליש"ט התנודתית סיימה את השבוע בטון יציב וחשוד. לא התפרסמו נתונים כלכליים חשובים ולכן סוחרי הליש"ט עקבו אחר התקדמות מאמצי הצלת שוק האשראי אחרי שהבנק המרכזי של אנגליה הכריז על הזרמה של נזילות לטווח קצר לשוק. הבנק המרכזי של אנגליה וכן הבנקים המרכזיים של אירופה ושוויץ הזרימו סך של 74 מיליארד דולר לשוק כדי שהחברות יחזיקו מעמד עד סוף הרבעון. אחרי ארה"ב, בריטניה צפוי להיפגע הכי קשה מחוסר היציבות הפיננסית. מגזרי הדיור והצרכנים הרגישים לאשראי כבר ניזוקו במהירות ומצב של מיתון נרחב נראה קרוב מאוד. השבוע יומן הנתונים עמוס מאוד, והוא כולל את סקר תנאי האשראי של הבנק המרכזי של אנגליה עבור הרבעון השלישי וכן את אשראי הצרכנים נטו ואישורי משכנתאות לחודש אוגוסט וכן משיכות הון דיור. הין היפני מחזיר רווחים שכן המבוי הסתום אליה נקלעה תכנית ההצלה מפחיתה את אהבת הסיכונים אחרי שבוע של צפיפות מתסכלת, הין היפני סוף סוף עלה ביום שישי ב-200 נקודות כנגד הדולר שכן הסוחרים הפונדמנטליים הבינו שתכנית ההצלה האמריקנית נתקלת בהתנגדות פוליטית רבה יותר מכפי שצפו. אך למרות המבוי הסתום עדיין ייתכן שתכנית ההצלה תצא אל הפועל. נשיא ארה"ב בוש ונציגים רפובליקנים ודמוקרטים הרגיעו את הציבור ואמרו שהתכנית אכן תתבצע – אך טרם נקבע באיזה היקף. אין ספק שהעול הגדול ביותר על אהבת הסיכונים כעת הוא היציבות בשווקים הפיננסיים, משבר נוסף בשוק האשראי הוא אפשרי מאוד לאור התנאים הנוכחיים. אך כאשר איום מיידי זה יוסר, הביקושים למסחר ה-carry ולסיכונים יוחלשו על ידי ההאטה בכלכלה הגלובלית. הדבר יחליש את התיאבון לסיכונים וגם יוריד את שיעורי הריבית ברחבי העולם. משום כך שני הרכיבים העיקריים של מסחר ה-carry (סיכון ותשואה) מספקים תחזית עגומה עבור אסטרטגיה פופולרית זו בכל תרחיש. מקור: "

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס