אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הדולר מטפס בעקבות דיווחים על כך שהקונגרס מאשר את עקרונות תכנית ההצלה


תאריך פרסום קודם: 
26/09/2008
מחבר: 
טריפקס

הדולר מטפס בעקבות דיווחים על כך שהקונגרס מאשר את עקרונות תכנית ההצלה מאת ג´ון קיקלייטר, אנטוניו סוסה ענת רותם • אירו: הנתונים הפונדמנטליים נחלשים, ייתכן שמסע הטיפוס של האירו/דולר נחלש • הלירה שטרלינג נופלת למרות פרשנות ניצית והתאוששות בתיאבון לסיכונים הדולר מטפס אחרי שפורסם שהקונגרס מאשר את עקרונות תכנית ההצלה ה-דולר היה חזק יחסית ביום חמישי בשל הספקולציות שהקונגרס האמריקני יאשר תכנית בסך 700 מיליארד דולר אשר תאפשר לבנקים לסלק מהמאזנים שלהם השקעות ממונפות בניירות ערך מגובים במשכנתאות. הסוחרים מהמרים שהצעדים שהוצעו על ידי שר האוצר הנרי פולסון ויו"ר הבנק הפדראלי בן ברננקי יובילו להתאוששות עולמית בדרישה לנכסים מסוכנים כמו מניות ומטבעות בעלי תשואות גבוהות. במידה מסוימת הדבר מסביר מדוע ראינו את מדד הדאו ג´ונס עולה ביותר מ-300 נקודות ביום חמישי ואת הדולר/ין עולה לרמה של 107 לעומת שפל של 105.35 ביום רביעי. בנוסף, היחלשות מהירה של הצמיחה הכלכלית באירופה ממשיכה לסייע לדולר כנגד הליש"ט והאירו. למרות הגל האחרון של עוצמת הדולר, הכלכלה האמריקנית עשויה להאט מהר יותר מאשר משקיעים רבים סבורים. משרד המסחר האמריקני אמר אתמול שמכירות בתים חדשים ירדו לשפל של 17 שנה. למעשה, המכירות ירדו ב-11.5% באוגוסט לרמה השנתית הנמוכה ביותר מאז 1991. הבנק הפדראלי נקט במספר פעולות כדי להגביר את הנזילות ולייצב את השווקים ותכנית ההצלה בסך 700 ביליון דולר, אם תאושר, תסייע כנראה לביקושים לדיור בצורה של ריבית נמוכה יותר על המשכנתאות. אך יש צורך בהרבה יותר מכיוון שהכלכלה האמריקנית תמשיך להיחלש עד שנראה תיקון גדולה בהרבה בצד של ההיצע במגזר הדיור בצורה של מחירים נמוכים יותר.

בשלב זה, האמריקני הממוצע אינו יכול להרשות לעצמו לשלם משכנתא ואנו עדיין רחוקים מתחתית בשוק הדיור האמריקני. א ירו: הנתונים הפונדמנטליים נחלשים, ייתכן שמסע הטיפוס של האירו/דולר נחלש האירו רשם מכירה יציבה ועמוקה ביום חמישי שכן נתונים מאכזבים העמידו את המטבע בניגוד להתאוששות באמון בדולר האמריקני. יום המסחר החל בהערות של חבר הבנק המרכזי של אירופה נוט וולינק. בניגוד לאמון שהביא עמיתו בונלו יום קודם לכן, וולינק (שהוא גם ראש ועדת באזל לפיקוח על הבנקים) אמר שהוא מצפה שחוסר הוודאות והתנודתיות יימשכו בשווקים ´זמן מה´. חברי ועדת המדיניות האירופית אמנם לא שתקו בנוגע לחומרת המשבר הפיננסי האחרון, אך הערותיהם נועדו למנוע את הציפייה שהבעיות יחמירו בכלכלת אזור האירו. אמנם מרבית המשבר שמתרחש בארה"ב נוצר על ידי פניקה, אך עדיין יש נתונים פונדמנטליים שתומכים בחששות. הבנק המרכזי של אירופה ניסה לקדם את היציבות באמצעות הרגעות מילוליות והזרמת נזילות; אך אם התנאים יחמירו, הכלכלה החלשה והמגזר הפיננסי המקומי הסובל עשויים עדיין להתדרדר לכשעצמם (אכן, ארה"ב לא צפויה להקצות סיוע ספציפי לאזור האירו). מבחינת יומן הנתונים הכלכלי, כמה אינדיקטורים חשובים יצרו עניין בקרב הסוחרים הפונדמנטליים. סקר אמון הצרכנים של GfK הפתיע בשיפור לא צפוי – הראשון מזה חמישה חודשים. אחרי שהמשקיעים ומנהיגי הקהילה העסקית דיווחו על תחזית פסימית לגבי ההתדרדרות במגזר הפיננסי, נראה שהצרכנים שמים לב יותר לירידה בעלויות האנרגיה. אך אפילו בכירי ה-GfK חשבו שזה מוזר לאור התחזית העגומה עבור הכלכלה והבעיות בשוק האשראי; ולכן החברה הורידה את תחזית הצריכה השנה. מעט לאחר מכן, דוח אספקת הכסף M3 (שהוא מדד אינפלציה) נחלש לשיעור הצמיחה האיטי ביותר מאז אוקטובר 2006 שכן חלה ירידה בהלוואות הבנקים ובהוצאות הצרכנים. מכיוון שהדוח היה בנוגע לאוגוסט, הדוח הבא צפוי להיות נמוך עוד יותר. במבט קדימה, הנתון הבולט היחיד הוא אינדיקטור אינפלציית היבוא הגרמני. נשיא הבנק המרכזי של אירופה טרישה מתייחס בעקשנות לאינפלציה, ונתונים חלשים עשויים להוביל להפחתות ריבית.

הלירה שטרלינג נופלת למרות פרשנות ניצית והתאוששות בתיאבון לסיכונים לברטניה יש עניין משמעותי בתוצאות תכנית ההצלה של השוק הפיננסי בארה"ב. פרטי התכנית לא צפויים לסייע לכלכלה האירופית בצורה ישירה, אך היציבות בשווקי האשראי הגלובליים שתיגרם כתוצאה מהתכנית עשויה כנראה לסייע למנוע מיתון חמור. בשלב זה בריטניה עומדת בפני המיתון הראשון שלה מאז תחילת שנות ה-1990; וצניחה בשוק הדיור והאטה בהוצאות צרכנים מובילים מיתון זה. כל עוד הסערה הפיננסית מקפיאה את האשראי, משכנתאות יקרות ימנעו התאוששות בשוק הנדל"ן והצרכנים הבריטיים (האומה שנמצאת בחובות הגדולים ביותר בעולם התעשייתי) יצטרכו לקצץ בהוצאותיהם. משום כך, בזמן שאהבת הסיכונים ברחבי השווקים מגיבה לפרטי התכנית אשר עוברת תהליך של אישור על ידי הקונגרס, הליש"ט תגיב בזמן שמשתתפי השוק הפונדמנטלי שוקלים את ההשפעה האולטימטיבית על הכלכלה הבריטית הסובלת. חשש ישיר נוסף עבור סוחרי הליש"ט במהלך תקופה זו של חוסר וודאות פיננסית הוא התחזית לגבי המדיניות המוניטרית. החלפי הריבית מתמחרים הפחתה בסך של יותר מ-100 נקודות בסיס על ידי ועדת המדיניות המוניטרית בשנה הקרובה. אך הבנק המרכזי של אנגליה התעקש לשמור על הריבית ברמה של 5.00%. חברת הוועדה קייט ברקר הביעה את דאגתה לגבי האינפלציה שנמצאת בשיא של עשור – אך היא ציינה שהירידה החדה בצמיחה עשויה לגרום לאינפלציה לרדת מתחת ליעד של הבנק המרכזי בהמשך. למרות אזהרות האינפלציה של ברקר (ושל רבים אחרים), השוק עדיין מצפה להפחתות ריבית. ה מיתון מעלה את הסיכוי להפחתות ריבית עמוקות בניו זילנד ההאטה בצמיחה הגלובלית גבתה קורבן נוסף. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ניו זילנד אישרה מה שאנליסטים וסוחרים רבים ציפו, שהכלכלה נכנסה למיתון במחצית הראשונה של השנה. האטה זו שחלה ברבעון השני היתה צנועה יותר מכפי שבכירי המדיניות המוניטרית צפו, זהו בכל זאת המיתון הרשמי הראשון של הכלכלה מזה 10 שנים. מבט בפרטי הדוח מראה שכל המגזרים שנגיד הבנק המרכזי אלן בולארד אמר שאחראים לאינפלציה לפני חצי שנה עד שנה נמצאים במצב של האטה. פעילות הבנייה ירדה ב-3.8% במהלך התקופה, הוצאות הצרכנים ירדו ב-1.9% והשירותים הפיננסיים ירדו ב-0.7%. הדבר יפגע במסחר ה-carry שכן הצפי להפחתת ריבית בסך 150 נקודות בסיס בשנה הקרובה עשוי להתממש במהירות. פוטנציאל התשואה מאסטרטגיית ה-carry יורד במהירות ולכן ההתאוששות עשויה להתעכב גם אם הסיכונים יופחתו. 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס