אימגו מגזין מאמרים

מגזין אימגו מאמרים - כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ירון ביבי - זה הזמן לשינוי


תאריך פרסום קודם: 
13/09/2008
מחבר: 
עמית יפרח

למנכ"ל המינהל החדש - זה הזמן לשינוי

מאת: עו"ד עמית יפרח – יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים

התבשרנו על כך שירון ביבי מונה למנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל באופן רשמי ע"י ממשלת ישראל.

לתפקיד מנכ"ל המינהל ישנה השפעה מכרעת וקריטית על עתידו של המרחב הכפרי ומוטלת עליו בשל כך אחריות כבדה ויחד עם זאת אתגר גדול וחשוב.
עצם הגעתו של מנכ"ל המינהל מתוך הארגון חוסכת לנציגי ההתיישבות את הצורך להסביר ולבאר עבורו מושגים הלקוחים מעולמם של המושבים וחבריהן כגון: מהו מושב, קיבוץ, מרחב כפרי, ועדות קבלה, הרחבות משבצת חקלאית ועוד.

חשוב להדגיש בפני המנכ"ל הנכנס את תמונת המצב העגומה הקיימת במערך הסדרת הזכויות של חברי המושבים ובמגמה השלילית הקיימת ביחסו של המינהל לחברי המושבים.

בקליפת אגוז ניתן למנות את אי יישום החלטות מועצת המינהל בדבר עיגון הזכויות בקרקע. הפגיעה הקשה במעמד ועדות הקבלה. הקפאת איוש הנחלות והרצון לשווקם במכרז, הפגיעה בהרחבות הקהילתיות במושבים והוצאת הקצאת המגרשים למכרז, הסדרת סוגיית התעסוקות החלופיות במושבים ובעיות קשות נוספות.
מנכ"ל המינהל צריך להפנים כי ההתיישבות העובדת במשך כל השנים שמרה על קרקעות הלאום, כאשר שמירת הקרקע נעשתה ע"י העיבוד החקלאי. עוד על מנכ"ל המינהל לזכור כי לצערנו במקומות שההתיישבות העובדת אינה נמצאת, קרקעות המדינה נתפסות ע"י פולשים וגורמים לא רצויים אחרים.
מנכ"ל המינהל ראוי ונדרש שיראה עצמו שותף חשוב בשימורו של המרחב הכפרי, וכל זאת בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל הנוגעות לחברי המושבים והאגודות.

דרישתנו מהמנכ"ל החדש ליישם את ההחלטות המצטברות המאפשרות לעגן את זכותם הבסיסית של חברי המושבים במסגרת חוזי חכירה ארוכי טווח בהסכם הוגן, כמו כן לאפשר תעסוקה חלופית מתונה לאותן משפחות אשר נפלטו מהחקלאות עקב המשבר הגדול שפקד את הענף בעשרים שנה האחרונות.
סוגיית הקפאת איוש הנחלות גם כן אינה פתורה וגורמת לנזק אדיר לעשרות מושבים בעיקר בפריפריה ולכן על המינהל לאפשר את המשך איוש הנחלות על פי הוראת אגף 31 ולחזור בו מכוונתו לשווקן במכרז.

מנכ"ל המינהל חייב לתת את דעתו למגמה הקיימת שבכל הנוגע למדיניות בקרקע עירונית מבצע המינהל פעולות להקטנת החיכוך שבינו לבין החוכרים במגזר העירוני וזאת באמצעות תהליך של הקניית קניין מלא בקרקע. מגמה זו מומשה ביישום דו"ח גדיש ועומדת להסתיים עם זכויות בעלות על הקרקע לחוכרים. החוכר החקלאי לעומתם עודנו בר רשות והחלטות בדבר עיגון זכויותיו אינן מיושמות (823) או נמצאות בבג"צ שאיש עוד לא יודע כיצד יסתיימו (979). כמו-כן, החוכר החקלאי נמצא במצב של גידול מתמיד בחיכוך שבינו לבין המינהל פעולה הנוגדת כל הגיון תכנוני ומונעת הגעה למצב של הקניית קניין מלא בקרקע.

מנכ"ל המינהל החדש חייב לחשוב "מחוץ לקופסא" באופן שונה מקודמיו ולהכניס את המרחב הכפרי למערכת חוזית מוסדרת וארוכת טווח כפי שקורה במגזר העירוני, ללא פעולה דחופה זו לא ניתן יהיה לקיים מרחב כפרי לאורך זמן, המייצר תועלות לאומיות.

אנו מאחלים בהצלחה למר ירון ביבי ומקווים כי שיתוף הפעולה בין המינהל להתיישבות יהיה פורה ולצורך קידום סדר יומם של חברי המושבים בנוגע לזכויותיהם בקרקע.

אתר תנועת המושבים: tmoshavim.org.il

תגיות: 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמית יפרח