אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הדולר יורד בעקבות צניחה של האינדיקטורים מובילים


תאריך פרסום קודם: 
22/08/2008
מחבר: 
טריפקס

הדולר יורד בעקבות צניחה של האינדיקטורים מובילים, ברננקי צפוי לנאום היום מאת טרי בלקס, אנליסטית מטבעות ענת רותם • הלירה שטרלינג מתאוששת בשל הזינוק במכירות הקמעונאיות • האירו עולה למרות סימנים למיתון באזור האירו הדולר יורד בעקבות צניחה של האינדיקטורים מובילים, ברננקי צפוי לנאום היום הדולר נסוג כנגד כל המטבעות העיקריים ביום חמישי שכן המטבע שנקנה ביתר סוף סוף התחיל להראות סימנים של תיקון. פרסום האינדיקטורים המובילים גרם למהלך שכן המדד רשם רמה של 0.7% ביולי, הירידה החמורה ביותר מאז תחילת משבר האשראי בסוף הקיץ שעבר. אם נתבונן בפירוט המדד, נראה שהעלייה במספר דורשי העבודה והירידה במספר אישורי הבנייה גבו מחיר משמעותי. אך הירידות אינן מפתיעות לגמרי לאור ההפסדים הנרחבים בשוקי התעסוקה, מגזר הדיור ושוקי המניות.

בינתיים, השוק מתמחר כעת העלאת ריבית בסך 56 נקודות בסיס ב-12 החודשים הבאים לעומת 75 נקודות בסיס לפני שבוע. יתרה מכך, נתוני פוזיציות ה-מט"ח מראים שהדולר צפוי להיחלש לפני שימשיך במסע הטיפוס שלו. היום (ו´) בשעה 17:00 יו"ר הבנק הפדראלי בן ברננקי צפוי לדבר על היציבות הפיננסית בסימפוזיון השנתי של הבנק הפדראלי של קנזס בג´קסון הול. הפרשנות של ברננקי נוטה לגרום לתנודתיות משמעותית לא רק בדולר אלא גם בניירות ערך ממשלתיים ובמניות (ומשום כך בשערים המצטלבים של הין). לאור חוסר הוודאות בנוגע למצבם של מוסדות פיננסיים בארה"ב, תינתן תשומת לב מיוחדת לפרשנות על השווקים הפיננסיים ואם ברננקי יצור סנטימנט דובי הדבר עשוי להכביד מאוד על אהבת הסיכונים. מצד שני, אם ברננקי ישדר אופטימיות שהכלכלה האמריקנית והמגזר הפיננסי יוכלו לעמוד בסערה, ה-דולר ונכסים מסוכנים באופן כללי עשויים להתחזק. הלירה שטרלינג מתאוששת בשל הזינוק במכירות הקמעונאיות הליש"ט התאוששה ביום חמישי והצליחה לפרוץ מעל להתנגדות ב-1.87 שכן הוצאות הצרכנים בבריטניה השתפרו באופן מפתיע. המכירות הקמעונאיות זינקו ב-.0.8% ביולי לעומת ירידה של 4.3% בחודש הקודם. אם נתבונן בפירוט המדד, מגמות ההוצאה מתפתחות בצורה דומה להתפתחות בארה"ב, שכן הצרכנים מפסיקים לקנות בחנויות כלבו ועוברים לקנות מוצרים חיוניים ובחנויות הנחה. אך לפי הערותיו של הבנק המרכזי של אנגליה בשבוע שעבר, הבנק המרכזי אינו מאמין בנתונים הרשמיים הללו וכתוצאה מכך, גם אני לא. למעשה, הבנק המרכזי של אנגליה אמר שהוא "נותן משקל גדול מהרגיל" לנתוני סקר מכיוון שזהו מדד פחות תנודתי. נתוני הסקר האחרון – המכירות הקמעונאיות של BRC – הראה ירידה של 0.9% במכירות בחנויות כלבו ביולי לעומת החודש הקודם, וזה נשמע מעט יותר אמין שכן חלה האטה דרמטית בכלכלה הבריטית. ביום שישי יתפרסם דוח התמ"ג המתוקן לרבעון השני, ושיעור התמ"ג השנתי צפוי לעבור תיקון לשפל של יותר מ-15 שנה ברמה של 1.5% לעומת תחזיות ראשוניות של 1.6%. נתון שיהיה בהתאם לציפיות לא יהיה מניע שוק במיוחד, אך אם התמ"ג יהיה שונה בהרבה מהתחזיות, עשויה להיות תנועת מחירים סוערת בליש"ט/דולר. האירו עולה למרות סימנים למיתון באזור האירו האירו זינק מעלה ביום חמישי למרות העובדה שהנתונים הכלכליים באירופה נותרו מאכזבים. למעשה, מדד מנהלי הרכש של מגזרי השירותים והייצור נותרו שניהם ברמה של 50 – רמה המאותתת על האטה בפעילות העסקית – זה החודש השלישי ברציפות באוגוסט. נראה שגם הצרכנים וגם העסקים מקצצים בהוצאות בשל עלויות האנרגיה הגבוהות, תנאי האשראי הקשים והירידה בביקושים הגלובליים. זוהי הסיבה לכך שהשוק מתמחר הפחתות ריבית בסך של יותר מ-25 נקודות בסיס ב-12 החודשים הקרובים, והדבר עשוי לגרום לאירו להמשיך לרדת בטווח הבינוני והארוך. אך לאור העובדה שהמטבע נמכר ביותר ולאור מיצוב פוזיציות המט"ח הנוכחי, האירו/דולר עשוי לעלות בטווח הקצר, למרות ש-1.4960/1.50 יהוו התנגדות חזקה. מחירי הנפט והזהב מטפסים ודוחפים את דולרי הסחורות מעלה הדולרים האוסטרלי, הקנדי והניו זילנדי זינקו מעלה ביום חמישי בשל החולשה של הדולר האמריקני, זינוק של 4.9% בחוזים העתידיים על הנפט ועלייה של 2.8% בחוזים העתידיים על הזהב.

בינתיים, מדד המחירים לצרכן הקנדי עלה ל-3.4% ביולי לעומת השנה הקודמת, וזוהי העלייה החדה ביותר מאז מרץ 2003. כרגיל, את המדד הובילו עלויות המזון והאנרגיה התנודתיות שכן מדד הליבה של הבנק המרכזי של קנדה נותר ללא שינוי ברמה של 1.5%. אף על פי כן, מדד ההחלפים של Credit Suisse עבר לתמחר הפחתות ריבית בסך של 30 נקודות בסיס ב-12 החודשים הקרובים, בהשוואה ליותר מ-50 נקודות בסיס מוקדם יותר השבוע. היום (ו´) מטבעות הסחורות צפויים להישאר תלויים במחירי הזהב והנפט שכן לא צפויים לצאת נתונים מהמדינות האלה. הין היפני: ברננקי יקבע את גורלו של מסחר ה- carry הין היפני טיפס כנגד כל המטבעות העיקריים אתמול שכן שוקי המניות האירופים נפתחו בירידה חדה, דבר שהגביר את הסנטימנט הסוער בשווקים הגלובליים. הין נסוג בהמשך היום אך לא כנגד הדולר. החולשה הנרחבת של הדולר הכביד לא מעט על הדולר/ין, וכדאי לציין שנותרו סיכונים כלפי מטה לשערים המצטלבים של הין. השווקים הפיננסיים נותרו עצבניים, במיוחד בשל החששות לגבי מצבם של שתי החברות למשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק, ומכיוון שיו"ר הבנק הפדראלי בן ברננקי צפוי לנאום על היציבות הפיננסית היום, סנטימנט הסיכונים עשוי להיות מושפע משמעותית. משום כך, הסוחרים צריכים להמשיך לשים לב לרמות הטכניות שכן הין היפני נוטה לפעול לפיהם ולא לפי הנתונים הפונדמנטליים של יפן:

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס