אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דולר: האם העלייה באמון הצרכנים היתה מטעה?


תאריך פרסום קודם: 
18/08/2008
מחבר: 
טריפקס

דולר: האם העלייה באמון הצרכנים היתה מטעה? מאת טרי בלקס, אנליסטית מטבעות ענת רותם הלירה שטרלינג מתאוששת אחרי בחינה של 1.8520 בתחילת יום המסחר • האירו רושם שפל חדש של שישה חודשים דולר: האם העלייה באמון הצרכנים היתה מטעה? ה-דולר המשיך לטפס ביום שישי והעלייה באמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן/רויטרס סייעה לו בכך. המדד הראה שיפור באוגוסט, זה החודש השני ברציפות, ועלה לשיא של 4 חודשים ל-61.7 לעומת 61.2, למרות שהיה נמוך במעט מהצפי של 62.0. אם נביט בפירוט הדוח, נראה כי לנסיגה של מחירי הנפט מאז אמצע יולי היתה השפעה עצומה שכן השינוי הבולט ביותר במדד היה ירידה של ציפיות האינפלציה של שנה ל-4.8% לעומת 5.1%. באופן דומה, מכיוון שהאינפלציה יורדת, הצרכנים מרגישים מעט טוב יותר לגבי התחזית הכלכלית שכן מדד זה עלה לשיא של חמישה חודשים ל-56.8 לעומת 53.5.

אף על פי כן, מכיוון שיש עכשיו פחות מקומות עבודה בארה"ב, תנאי האשראי נותרו מצומצמים ומחירי המזון והאנרגיה עדיין גבוהים יחסית, המדד של הסנטימנט לגבי התנאים הכלכליים הנוכחיים ירד מ-73.1 ל-69.3. הדבר מצביע על כך שהצרכן האמריקני הממוצע אינו מוכן בהכרח לצאת לחנויות ולקניות רק בגלל שהחוזים העתידיים על מחירי הנפט ירדו, וכתוצאה מכך, נותרו סיכונים משמעותיים להאטה בצמיחה. החלפי הריבית של Credit Suisse נעו בצורה חדה ביום שישי לתמחור של העלאות ריבית בסך של 38 נקודות על ידי הבנק הפדראלי ב-12 החודשים הקרובים, לעומת 71 נקודות בסיס ביום חמישי. בינתיים, פוזיציות ה-מט"ח הנמדדות על ידי מדד SSI של FXCM מאותתות על כך שהסוחרים פחות דוביים על המטבע. מכיוון שמדד SSI הוא מדד הפוך, התזוזה מצביעה על כך שהדולר עשוי לספוג הפסדים בקרוב וביחד עם השינוי בציפיות הריבית, הדולר עשוי לסגת בשבוע הקרוב. הלירה שטרלינג מתאוששת אחרי בחינה של 1.8520 בתחילת יום המסחר אחרי שבחנה בתחילת יום המסחר את 1.8520, הליש"ט הצליחה לעלות ביום שישי שכן המטבע נותר במכירת יתר משמעותית. למעשה, כפי שהאנליסט הכמותי דייויד רודריגז ציין בתחזית שלו לגבי הליש"ט, המטבע עשוי להתאושש אחרי 11 ימים רצופים של ירידות – רצף הירידות החמור ביותר בעשרים השנים האחרונות. ישנם אירועי סיכון משמעותיים עבור הצמד ליש"ט/דולר השבוע, כולל פרסום סיכומי ישיבת הבנק המרכזי של אנגליה שנערכה באוגוסט, המכירות הקמעונאיות של בריטניה והקריאה השנייה של דוח התמ"ג לרבעון השני. בסיכומי ישיבת הבנק המרכזי, הסוחרים צריכים לשים לב לספירת הקולות, שכן יותר מקול אחד בעד הפחתה או העלאה של הריבית עשוי לגרום לתנועות כיווניות חדות של הצמד. בינתיים, המכירות הקמעונאיות צפויות לרדת זה החודש השני ברציפות ביולי לשיעור של 0.2%-, דבר שיסייע להוריד את שיעור הצמיחה השנתי לשפל של יותר משנתיים ברמה של 1.8%. הנתונים יהיו בהתאם לסקר שערך קונסורציום הקמעונאים הבריטי (BRC) ביולי, אשר הצביע על כך שהצרכנים הידקו חגורות וגרמו לירידה של 0.9% במכירות בחנויות כלבו לעומת השנה הקודמת. לבסוף, דוח התמ"ג של הרבעון השני צפוי לתיקון כלפי מטה לשיעור שנתי של 1.5% לעומת 1.6%, רמה השווה לשפל שנרשם ברבעון הראשון של 1993. מכיוון שמדדי מנהלי הרכש האחרונים הצביעו על האטה במגזרי השירותים, בנייה וייצור, ייתכן שישנם סיכונים נוספים כלפי מטה לנתון זה. העמדה הפונדמנטלית שלי לגבי הליש"ט בתחילת השבוע: שורית. לאחר כמן הצמד ליש"ט/דולר עשוי לרדת. האירו רושם שפל חדש של שישה חודשים האירו המשיך לרדת ביום שישי ורשם שיא חדש של שישה חודשים סמוך ל-1.4660 שכן ציפיות הריבית נותרו תחת שליטה. החלפי הריבית של Credit Suisse עדיין מתמחרים הפחתות ריבית בסך של כמעט 40 נקודות בסיס על ידי הבנק המרכזי של אירופה ב-12 החודשים הקרובים.

השבוע האירו עשוי לשמש כעסקה אנטי-דולרית בלבד, למרות שיש מספר אינדיקטורים שכדאי לשים לב אליהם. ראשית, סקר ZEW הגרמני שמתפרסם ביום שלישי נוטה לגרום לתנודתיות קצרת טווח עבור האירו. ביום חמישי יתפרסם מדד מנהלי הרכש של אוגוסט למגזרי הייצור והשירותים ושניהם צפויים להישאר מתחת ל-50 (ויאותת על האטה בפעילות העסקית). הדולרים הקנדי והניו זילנדי מזנקים למרות ירידה במחירי הסחורות הדולרים הקנדי והניו זילנדי טיפסו כנגד הדולר האמריקני ביום שישי – למרות ירידות נרחבות במחירי הסחורות – והדולר האמריקני שנקנה ביתר נסוג. לעומת זאת, הדולר האוסטרלי נותר חלש שכן הזהב ירד את הירידה השבועית הגדולה ביותר מזה 25 שנה וירד מתחת ל-800 דולר לאונקיה זו הפעם הראשונה מזה דצמבר. הירידות במחירי הסחורות ממשיכות להצביע על ביטול מינוף מסיבי ברחבי השווקים שכן הסוחרים יוצאים בבת אחת מפוזיציות שהיו פעם רווחיות. בדומה למסע הטיפוס הארוך של הדולר האמריקני, טבעם הנמכר ביתר של דולרי הסחורות עשוי לאפשר להם להתאושש השבוע, אך בטווח הרחוק יותר, ישנו עדיין סיכון משמעותי עבור הדולרים האוסטרלי, הקנדי והניו זילנדי . יש להתייחס למסעות הטיפוס במטבעות אלה כאל הזדמנויות מכירה. במבט קדימה לשבוע הקרוב, הדולר הקנדי עומד בפני אירועי הסיכון המשמעותיים ביותר עם פרסום דוח המכירות הקמעונאיות ומדד המחירים לצרכן. הוצאות הצרכנים בקנדה צפויות לרשום עלייה של 0.4% ביוני. אך הסוחרים צריכים לשים לב גם לדוח המכירות הקמעונאיות של קנדה היום (ב´) שכן נתון זה נוטה להיות אינדיקטור מוביל טוב מאוד לדוח המכירות הקמעונאיות. בינתיים, נתוני האינפלציה של קנדה לחודש יולי צפויים להזכיר לשווקים שהבנק המרכזי של קנדה היה לאחרונה ניצי מעט ברטוריקה שלו שכן מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות לשיעור שנתי של 3.3% - הרמה הגבוהה ביותר מאז מרץ 2003 – ואילו מדד הליבה צפוי לעלות מעט לשיא של שמונה חודשים של 1.6%. ין יפני: עדיין מעורב, נותרו סיכונים כלפי מטה הין עבר שבוע מסחר סוער במיוחד. הוא זינק ביותר מ-1% כנגד רוב המטבעות העיקריים וירד בכמעט 1.5% כנגד הדולרים הניו זילנדי והקנדי. מה קרה? היתה סגירה ברורה של עסקאות carry עם העלייה בתנודתיות והיתה תזוזה בציפיות הריבית כנגד המטבעות העיקריים. יתרה מכך, היתה ירידה בתחזיות הריבית עבור הבנק המרכזי של יפן שכן מה-15 באוגוסט התמחור הוא שלא יהיה שינוי בריבית. הסוחרים צריכים גם לזכור שהעלייה בשנאת הסיכונים עשויה לגרום לעליית הין אם הקורלציה בין מדד הדאו ג´ונס לדולר/ין תשתפר. הבנק המרכזי של מקסיקו מעלה את הריבית ל-8.25%, הפסו והלירה הטורקית מכנסים הפסדים הבנק המרכזי של מקסיקו העלה את הריבית ב-25 נקודות בסיס ביום שישי ל-8.25%, כצפוי אך הפסו ירד לאחר מכן אחרי שהבנק המרכזי אמר שהצמיחה האיטית והירידה במחירי הסחורות עשויים להפחית את הצורך בהעלאות ריבית נוספות. בינתיים, הירידות החדות במחירי הזהב הכבידו על הראנד הדרום אפריקני אך הדולר/ראנד לא הצליח לפרוץ את ההתנגדות המשמעותית שכן מסע הטיפוס של הדולר האמריקני נחלש. לניתוח מעמיק יותר של הראנד, הפסו והלירה הטורקית קראו את הסקירה השבועית שלהשווקים המתפתחים.  דולר

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס