אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שוק הפורקס: האירועים הבולטים


תאריך פרסום קודם: 
18/08/2008
מחבר: 
טריפקס

האירועים הבולטים השבוע בשוק הפורקס מאת יוחאי שוויגר, אנליסט לעיתים גרף אחד שווה יותר מאלף מילים. מבט אחד בגרף המחיר של ה-EURUSD ממחיש בצורה הטובה ביותר את הסחף השלילי העז שפרץ כנגד האירו בשוקי המטבעות בשבועות האחרונים ואת העוצמה של הדולר. בשלושה שבועות בלבד, מאז קבע שיא כל הזמנים באמצע יולי, איבד האירו כ-1,300 נקודות במסחר אל מול ה-דולר והוא כעת בשפל של שישה חודשים. ואולם, כאשר בוחנים את נתוני המאקרו לגופם דומה כי השוק, כטבעו, הקצין את שתי המגמות הללו מעבר לכל מידה. כלכלת גוש האירו אמנם נחלשת, אולם מצבה עדיין טוב לאין שיעור ממצבן של הכלכלה הבריטית והכלכלה האמריקנית.

יתרה מזאת, למרות השינוי בנימת דבריו של נשיא ה-ECB טרישה, כפי שהתבטא הדבר במסיבת העיתונאים האחרונה שקיים, הרי שעדיין לא נראה כי הבנק שוקל לבצע הפחתת ריבית. לוח האירועים השבוע דל יחסית בפרסומים כבדי משקל, ונראה כי גם השבוע ימשלו בתנועת המטבעות גורמים חיצוניים כגון מגמות המחיר בשוק הסחורות והחדשות במגזר הפיננסי המקרטע בארצות הברית. מאידך, לאחר תנועות המחיר החדות שאנו עדים להן בשבועות האחרונים, ייתכן כי השבוע יעמוד בסימן של מימוש רווחים ותיקונים טכניים, וזאת אם לא יהיו חדשות מרעישות שיטרפו את הקלפים. סקר ZEW– גוש האירו (19 באוגוסט, 12:00 שעון ישראל) אין חולק כי הכלכלה האירופית מצויה במגמת האטה. נתוני התמ"ג שפורסמו בשבוע שעבר והצביעו כי הכלכלה האירופית התכווצה ברבעון השני נתנו חותמת סופית לכך. אפילו טרישה אינו חולק על הקביעה הזאת, ובמסיבת העיתונאים שקיים לאחר ישיבת הריבית של הבנק הוא הודה בפה מלא כי צפויה היחלשות ניכרת בפעילותו של המשק האירופי. סקר ZEW, הבוחן את הסנטימנט הכלכלי בגרמניה ובגוש האירו, אמור לשקף את ההרעה בתחזיות הצמיחה. הסקר נמצא בחודשים האחרונים במגמת ירידה מתמשכת וגם הפעם הוא צפוי לרדת, מ-63.7- ל-65.5-. לאחר הפיחות החד שנרשם בערכו בשבועות האחרונים, האירו נמצא ללא ספק במצב של מכירת-יתר. האם זו העת למימוש רווחים ולתיקון טכני? הדבר עשוי להיקבע על ידי תוצאות הסקר. אם תוצאות הסקר יאששו את התחזיות המוקדמות, או אף יהיו גרועות מכך, הדבר עשוי להזין את ניצני הספקולציות בדבר הפחתת ריבית מצדו של ה-ECB ובעקבות כך עשוי האירו לחדש את הירידה שלו, אל מול הדולר ובשערים המצטלבים. לעומת זאת, אם הנתונים יהיו טובים וימתיקו במעט את התחזיות השחורות, הדבר עשוי לתת את האות לתיקון המצופה. פרסום סיכומי ישיבת ה-BoE– בריטניה (20 באוגוסט, 11:30 שעון ישראל) ביום רביעי יתפרסמו הפרוטוקולים של ישיבת ה-BoE שהתקיימה ב-6 באוגוסט ובה הוחלט להותיר את הריבית ללא שינוי בגובה של 5%. הפרוטוקולים יסייעו ללמוד על מאזן הדעות בקרב חברי הוועדה לקביעת המדיניות המוניטרית. הסוחרים, כהרגלם, יתמקדו בעיקר בהתפלגות הקולות בהצבעה על ההחלטה. אם יתברר כי חברים נוספים בוועדה הצטרפו לדעת המיעוט של דיוויד בלנשפלאואר ותמכו בהפחתת ריבית, הרי שהדבר צפוי לתת תוקף נוסף להערכות כי הבנק יבצע הפחתת ריבית עד סוף השנה. ואולם, כדי ללמוד על נטיית מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי די היה לשמוע את התבטאויותיו של נגיד הבנק מרווין קינג בשבוע שעבר. כזכור, הנגיד השמיע בשבוע שעבר הערכה קודרת למדי לפיה הכלכלה הבריטית עומדת בפני אתגרים לא פשוטים שיחייבו נקיטת צעדים כואבים וכי "הסיכונים השליליים הינם גדולים".

נגיד הבנק הוסיף ואמר כי למרות הסיכונים האינפלציוניים בטווח הקרוב נותרו גבוהים, הרי שההאטה החדה שחלה בצמיחה הכלכלית תסייע למתן את הלחצים המחיר בטווח הבינוני וכי על פי התחזית לטווח הארוך האינפלציה אמורה לרדת מתחת ליעד של 2% תוך שנתיים. מכירות קמעונאיות – בריטניה (22 באוגוסט, 11:30 שעון ישראל) הכלכלה הבריטית מצויה בצומת גורלי. השפל בשוק הדיור, שלא היה כמותו מזה רבע מאה, החריקות במגזר הפיננסי ובמערכת הבנקאות, העלייה במחירי חומרי הגלם והאינפלציה הגואה, וההאטה בביקושים העולמיים – כל אלה מאיימים לשבור את גווה של הכלכלה הבריטית ולדרדר אותה למיתון. ההאטה לא פסחה על הצרכן הבריטי, שעלויות המשכנתא הגדלות והאינפלציה הגואה שוחקות את כוח הקנייה שלו, נאלץ לצמצם את הוצאתו, והדבר בא לידי ביטוי בנתוני המכירות הקמעונאיות. על פי ההערכות המוקדמות, הנתונים צפויים להצביע על גידול שלילי בשיעור של 0.2% בהיקף המכירות בחודש יולי, וזאת לאחר שבחודש יוני נרשמה ירידה חדה מאוד של 3.7%. ההרעה שניכרת בשוק התעסוקה גם כן צפויה להכביד על היקף ההוצאה הפרטית. על פי נתוני התעסוקה שפורסמו השבוע, האבטלה בבריטניה עלתה מ-2.6% ל-2.7%. העובדה כי עונת הקניות תמה עם שובם של התלמידים ללימודים, אינה מבשרת טובות עבור עתיד הצריכה הפרטית בחודשים הבאים, וייתכן כי מגמת ההיחלשות הצרכנית רק תלך ותחריף בחודשים הבאים. הבנק המרכזי, שיושב על הגדר בחודשים האחרונים, ייאלץ ככל הנראה להפשיל שרוולים ובדומה לפדרל ריזרב בשעתו לנקוט צעדים אגרסיביים במטרה לבלום את ההתדרדרות הכלכלית. דבריו השבוע של נגיד הבנק ודוח האינפלציה המתון שפורסם במקביל, מלמדים על מפנה יוני במדיניות הבנק. אם הנתונים יציגו גם הפעם גידול שלילי, הרי שתחזיות הצמיחה הקודרות יקבלו תוקף נוסף והדבר יאיץ את צניחת השטרלינג. מדד המחירים לצרכן – קנדה (22 באוגוסט, 14:00 שעון ישראל) על פי התבנית הטכנית, נראה כי מסע הטיפוס של ה-USDCAD, שהתווסף בלמעלה מ-700 נקודות בשבועות האחרונים, הגיע לכדי מיצוי וייתכן כי השבוע הנוכחי יסמן את המפנה, וזאת בסיוע הנתונים הפונדמנטליים. ביום רביעי צפויים להתפרסם בקנדה מאזן המדדים המובילים ונתוני המכירות הקמעונאיות. אם שני הדוחות יאירו בצורה חיובית את הצמיחה של המשק הקנדי, הרי שהדבר צפוי להקנות לדולר הקנדי תנופה וכן לאפשר לבנק המרכזי להתמקד באינפלציה הגואה, וזאת לאחר שנאלץ לפני מספר חודשים לבצע קיזוז בריבית. ובאשר לאינפלציה, הרי שביום חמישי צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי. על פי התחזיות המוקדמות, המדד אמור להציג אינפלציה שנתית של 3.4%, הרמה הגבוהה ביותר מזה חמש וחצי שנים. אם הנתון בפועל יאשש את התחזיות המוקדמות, הרי שהדבר צפוי לשפר את צפי הריבית של הדולר הקנדי ולחזקו אל מול הדולר/a>

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טריפקס