אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התבגרות מוקדמת / אורנה דלי גוטפריד


תאריך פרסום קודם: 
31/07/2008
מחבר: 
תקשורות

ד"ר אורנה דלי גוטפריד: "ניתן לדחות ולטפל בתופעת ההתבגרות הגופנית המינית המוקדמת בקרב ילדות"

בסדנא ל"התבגרות מוקדמת" לאמהות ובנותיהן שהתקיימה ביזמת המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים ע"ש בריינין במרכז רפואי זיו בצפת

תחת הכותרת "התבגרות מוקדמת" התקיימה סדנא  לאמהות ובנותיהן טרום גיל ההתבגרות, ביזמת המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים ע"ש בריינין במרכז רפואי זיו בצפת, בכדי להציג ולהסביר את תופעת ההתבגרות המינית המוקדמת השכיחה יותר בקרב בנות מאשר בקרב בנים.

תופעת ההתבגרות המינית המוקדמת אצל ילדות , עלולה להיות מסוכנת לבריאות הילדים, מאחר וההתבגרות הגופנית המוקדמת איננה תואמת להתבגרות הנפשית של הילדה ובכך מעוררת קשיים נפשיים. כמו כן, סיום הגדילה צפוי להתרחש מוקדם ולפיכך גובהה הסופי של הילדה עלול להיות נמוך מהנורמה.

מהסדנא עולה כי
באמצעים רפואיים ניתן לדחות את תופעת ההתבגרות המוקדמת לגיל הנורמטיבי ובכך להקל על הבנות בהיבטים הנפשיים, הפיזיולוגיים והחברתיים. כחלק מהסדנא התקיימו גם
סדנאות בנושאי תזונה, דימוי גוף ופסיכודרמה.

ד"ר אורנה דלי גוטפריד
מנהלת המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים ע"ש בריינין במרכז רפואי זיו בצפת
ויוזמת הסדנא אמרה: "הופעת סימני ההתבגרות המינית המוקדמת מוגדרת כהופעת סימני מין משניים אצל בנות לפני גיל 8 ואצל בנים לפני גיל 9. תהליך התבגרות מינית כולל את השינויים העוברים על נער או נערה בהקשר הגופני והנפשי שיחד עמם הופכים הנערים למבוגרים.אצל הבנות טווח גיל ההתבגרות נע בין 8 ל- 13 שנה. תחילתו בהנצת שדיים, שיעור מיני ומאוחר יותר מופיע המחזור החודשי. אצל הבנים טווח גיל ההתבגרות נע בין 9 ל- 14 שנים ומתבטא ובגדילת האשכים והפין, הופעת שיעור מיני ושיעור בפנים. תהליך ההתבגרות מלווה בעליה במשקל, בצמיחה מואצת לגובה".

כאשר התופעות נצפות אצל הילדים מתחת לגיל, הדבר מחייב התערבות ואבחון רפואי הכוללים בדיקת גיל העצמות (ע"י צילום רנטגן פשוט של כף היד), בדיקת אולטרה סאונד של הרחם והשחלות ואולטרה סאונד בטן מכוון לבלוטת יותרת הכליה. הטיפול הרפואי ניתן באמצעות הורמון האחראי על ההוראה להפריש הורמוני מין(LHRH) . הורמון זה מופרש בגוף, אך כאשר הוא ניתן באופן ממושך וקבוע הוא עוצר את הפרשת הורמוני המין ועוצר את תהליך ההתבגרות המינית.

ד"ר אורנה דלי גוטפריד ציינה, כי ההורמון באופן הטבעי שלו מופרש במטרה לעודד הפרשת הורמוני מין וכי שימוש לא מסודר בתרופה יביא לתוצאה ההפוכה, היינו, האצת ההתבגרות. לכן חשוב ביותר ייעוץ מקצועי והקפדה על מתן התרופה בזמנים המדויקים שנקבעו במרפאה.
עוד אומרת
ד"ר דלי-גוטפריד, כי הטיפול ניתן בזריקה אחת ל 4 שבועות, עד הרגע שיוחלט במרפאה בעצה אחת עם ההורים והמתבגרת לאפשר להתבגרות המינית להמשיך. עם הפסקת הטיפול תמשיך בדרך כלל ההתבגרות המינית.

הסדנא החשובה תועדה על ידי אשת הטלוויזיה
אורנה בן דור וצוותה ותהיה חלק מסדרת כתבות בנושא בריאות
שיוקרנו בקרוב בערוץ 10.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.