אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסיוע הארומתרפי לשלבקת חוגרת


תאריך פרסום קודם: 
17/07/2008
מחבר: 
ניר חוכיימה

שלבקת  חוגרת הינה  פריחה באזור  המותניים ומכאן  האזכור  לחגורה, הנגרם  על  ידי  אותו  חיידק  הגורם לאבעבועות רוח והרפס זוסטר, העשוי להיות רדום בגוף לאחר ההתקף של אבעבועות רוח ולהתרבות שנים רבות לאחר מכן, בדרך כלל בהיותו האדם מבוגר, וכאשר הוא  מתוח או ירוד מבחינה גופנית .

החיידק פוגע בעצבי החישה לפני שאלה נכנסים אל חוט השדרה וגורם לאבעבועות על העור. אלה יכולות להיות מכאיבות מאוד ,כאשר הכאבים מופיעים עוד לפני הופעת האבעבועות. הן יכולות להיות מלוות בחום במשך מספר ימים,אך זה לא מחייב שיהיה חום. לאחר היעלמותן,הכאב יכול להימשך,כך  גם  הגירודים  המציקים עד  מאוד לפעמים  במשך  שבועות רבים או  חודשים  עייפות וחולשה כללית.

 

המענה  הארומתרפי לשלבקת חוגרת 

השמנים  האתריים ברגמוט ,אקליפטוס,עץ  התה,גוניפר, טובים  מאוד  להקלה  על  הכאבים  ויבושם של האבעבועות.
השמנים  משככי כאבים ובעלי  תכונות אנטי-ויראלים,השמנים  עובדים  יותר  טוב  ביחד  בגלל הסינרגיה של  התכונות ביחד.

אקליפטוס- לא יגרה את העור, נספג  מצוין  בעור,  יעזור  מאוד  לגירוד  של האבעבועות , נבחר  לטיפול בבעיה זו גם  עקב  היותו  אנלגסטי לכאבים  מקומיים ורגנטור לעור. תכונת החיטוי שלו, תחטא את האבעבועות בשילוב עם  הברגמוט  ,ירגיע את גירוי האבעבועות.

 ברגמוט -  עצם  היותו  בעל  תכונות אנטיספטיות הוא  יעזור  בהחלמתם  של האבעבועות , ירגיע את הגירוי עור, יחד  עם  זאת  הוא  עלול  לגרום  לגירוי עור  לכן  תמיד  לפני  שימוש בברגמוט יש  לערוך  Patch test 
מבחינה  נפשית  הוא  ירומם  את המצב  רוח  מה  שלא כל  כך  היה  להיט  בהתגלות המחלה  ויתן  הרגשה נעימה  ונינוחה .

עץ  התה- Tea tree - שמן  עץ  התה; נלחם  בכל  שלושת  האורגניזמים: וירוסים,   פטריות  וחיידקים;   מגביר  את כושר  החיסון  נגד  מזהמים;  בשל התכונות שהוא  אנטיספטי ,אסטריגנט , ניתן למרוח אות ישירות  על האבעבועות , ילחם באבעבועות ויקטין  משמעותית  את פריחתם  . ניתן לעסות עיסוי מקומי יחד עם שמן  עשיר  אבוקדו  או חוחבה .

גוניפר -  ידוע  עוד מימי קדם   כמחטא  ,דה- טוקסי , אחד השמנים  המומלצים  לטיפול בבעיות עור כרוניות ובמיוחד בבעיית שלבקת חוגרת. ניתן להכין קרמים ,על בסיס שמנים  אתרים  בשילוב גוניפר לסיוע  והחלמה  בשלבקת חוגרת. יש לקחת משבר החלמה  וזאת בשל העובדה שהגוניפר מעודד את הגוף להיפטר מפסולת .

אנשים שמתפתחת אצלהם  שלבת חוגרת, לעיתים קרובות מתוחים, חרדים או מדוכאים לפני ההתקף. הכאבים עצמם מחריפים את הדיכאון , כך ששמן הברגמוט עצם היותו נוגד דיכאון, יעזור כאן מאוד. גם אם זו הייתה פעולתו היחידה, עדיין הייתי בוחר בו לטיפול אך העובדה שהוא נלחם גם בחיידק ההרפס זוסטר ,מכפילה את היעילות שלו. במידה ואזור האבעבועות קטן, ניתן למרוח עליו תערובת שמנים של שמן ברגמוט ועץ התה. עקב הכאבים לא נמרח בידינו את השמנים על אזור האבעבועות, נשתמש במברשת רכה למריחת השמן. אם מדובר באזור גדול שנגוע ,ניתן לעשות אמבטייה להקלה על גירודים וכאבים .

אמבטייה ארומטית בשעות הערב להקלה בכאבים 

2  טיפות גוניפר 
2 טיפות ברגמוט
1 טיפה  גוניפר 
1 טיפה אקליפטוס 

אף שהגישה האורתודוכסית היא שלא ניתן לעשות דבר, כדי לרפא את מחלת השלבקת חוגרת לגמרי, מלבד הקלה על התסמינים ,ניסיוני אומר אחרת. טיפלתי במספר מקרים שבהם השימוש בשמני הברגמוט והאקליפטוס הביאו להיעלמותן של האבעבועות מהר יותר ,יתרה מזאת הכאבים נמשכו פחות זמן מהצפוי. כאשר הכאב נמשך לאחר שהאבעבועות נעלמו,ניתן להשתמש בשמני אזוביון  ובבונג לסירוגין,או להחליפם עם ברגמוט,אקליפטוס או עץ הטי או תערובת שלהם ,כמו ברגמוט/אזוביון.

אזהרות

מאמר  זה הינו בגדר  מידע  ואינו בגדר המלצה אישית לטיפול. 
*  אין  לנסות לטפל או להרכיב  תרכובות בעצמכם,  חובה  התייעצות  עם  ארומתרפיסט  בכיר, לפני השימוש בשמנים  אתרים  .
* אסור השימוש באקליפטוס  לחולי אפילפסיה, סכרת, לחץ  דם, מחלות לב  , טרשת עורקים .
* טיפול בילדים-  בשמן אקליפטוס אינו ייעשה בשעות הערב , בשל תכונותו המעוררת .
* הברגמוט הינו  שמן  פוטוטוקסי בגלל  שמכיל  ברגפטן, לכן יש להימנע מחשיפה לשמש .
* הברגמוט עלול לגרום  לגירוי עור  אצל  אנשים  מסוימים,  לכן  חובה  לערוך .Patch-test 
* הגוניפר אסור בתכלית האיסור בתקופת ההריון. 
* הגוניפר בכמויות גדולות עלול לגרום  לפגיעה בכליות, לכן  אסור לשימוש אצל אנשים  עם  בעיות בכליות .
 
ניר חוכיימה 
מרפא הוליסטי רב תחומי. 
מרצה , מטפל, מייעץ ומאבחן.
[email protected]
052-5649388

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ניר חוכיימה

.