אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התאחדות חקלאי ישראל: לא נאפשר קיצוץ המים לחקלאות


תאריך פרסום קודם: 
16/07/2008
מחבר: 
אופיר אבסלנדר

משמעות הקיצוץ במים היא מחיקת ענף החקלאות ב-150-200 ישובים חקלאיים –לא יתכן שהחקלאים הם היחידים שישלמו בפרנסתם על המשבר ולא יקבלו פיצוי. לא נאפשר קיצוץ המים לחקלאות כל עוד לא תהיה הסכמה על פיצוי הולם לחקלאים, כך הודיע מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, יוסטה בלייר. לדבריו, המשמעות של קיצוץ 150 מיליון קוב מים שפירים, שמצטרפת לשורה של קיצוצים קודמים, היא מחיקת ענף החקלאות ב-150-200 ישובים חקלאיים.

ידוע לכל שמשבר המים הוא מעשה ידי אדם ותוצאה של אוזלת היד של ממשלות ישראל בקידום פרויקטים בתחום המים והשבת הקולחין, אומר בלייר. לא יתכן שהחקלאים הם המגזר היחידי בישראל שנאלץ לשלם בפרנסתו על משבר המים. אנשי משרד האוצר, שעליהם רובצת רוב האחריות בעיכוב הפרויקטים, נוקטים במדיניות של בת יענה ומחכים שהפריץ או החמור ימותו. לנו אין שום כוונה למות כלכלית ולכן כל עוד לא יקבע פיצוי, לא נבצע את הקיצוץ.

נכון שהציבור כולו נפגע ממשבר המים כתוצאה מהתייקרות התעריפים בעיקר בתחום הגינון, אבל לאף אזרח הממשלה לא סוגרת את הברז, פשוטו כמשמעו, כפי שהיא מבקשת לעשות במגזר החקלאי.כל יום שעובר בלי מדיניות ממשלתית ברורה גורם לנזק אדיר למשק המים. החקלאים, שלא מקבלים הוראות ברורות, ניזונים מכלי התקשורת וחרדים למקור פרנסתם, ממשיכים להשקות גידולים שיתכן שבסופו של דבר יוחלט לוותר עליהם בהסכמה, אומר בלייר.

אנו תובעים מכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, להגיע באופן מידי להסכמה על תוכנית מקפת לשנה זו ולשנת 2009, לשינויים בהקצאת המים בחקלאות על כל המשמעויות הכלכליות הנובעות מקיצוץ חריף בהקצאה, ולהצמיד לתוכנית זו פיצוי נאות לחקלאים הניזוקים. צריך שהתוכנית תגלם עד כמה שפחות נזקים בלתי הפיכים במשקים החקלאיים, כמו גם זירוז בקדימות עליונה של מימוש הפוטנציאל הלא מנוצל של השבת מי קולחין ואספקתם לחקלאות.

זו הדרך היחידה שבה מדינת ישראל תוכל לעבור את משבר המים ולספק מים לכל אזרחיה עד להשלמה המיוחלת של כל הפרויקטים המתוכננים. התאחדות חקלאי ישראל מברכת על החלטת הממשלה לזרז את הקמת מתקני ההתפלה והטיפול במים מושבים לחקלאות. אנו מקווים שבניגוד לעבר החלטות אלו ייושמו בלוח הזמנים שנקבע, גם אם השנים הבאות תפתענה לטובה ותבאנה איתן גשמי ברכה. אסור שמדיניות אסטרטגית תקבע לפי כמות המשקעים בשנה כזו או אחרת.

מידע בנושא אספקת המים לחקלאות באתר ההתאחדות: www.iff.co.il

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אופיר אבסלנדר

.