אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התעללות ברשתות החברתיות


התמונה של אביגיל אגלרוב
רשתות חברתיות

אין דבר טכני יותר מפגיעה באנשים ברשתות חברתיות.

הכמות העצומה של הגולשים ברשתות החברתיות, המגיעה לכ-150 מיליון גולשים בשתי הרשתות החברתיות העיקריות, פייסבוק וטוויטר, פותחת לרווחה את הדלת להתעללות. מיליוני אנשים באינטרנט מחפשים דרכים לפגוש אנשים חדשים, לאסוף ולשתף מידע וחוויות על מגוון נרחב של נושאים.

לכן נוצרות מאות אתרי רשתות חברתיות המושכות מיליוני משתמשים. רוב התכונות העיקריות של אתרים אלו זהות, כשחלק מהאתרים מיועדים לקהלים מגוונים, בעוד שאחרים מושכים אנשים על בסיס שפה משותפת, גזע, העדפות מיניות, דת או לאום. אתרים אלו משתנים אף בשיטות בהן ניתן לשלב כלי מידע ותקשורת חדשים, כגון גישה ניידת, בלוגים ושיתופי וידיאו.

רשתות חברתיות היו קיימות למעשה לפני פייסבוק וטוויטר. קהילות מקוונות החלות להיבנות בסוף שנות התשעים, עם אתרים קטנים שונים שהיו מיועדים לתקשורת מקוונת בין חברים. רק בסביבות שנת 2005, התפוצץ האינטרנט עם רשתות חברתיות כגון פייסבוק, מייספייס וטוויטר. למרות שקהילות חברתיות מקוונות אלו נושאות תכונות חיוביות רבות, קיימת תכונה מרכזית שלילית אחת המשותפת לכל האתרים האלו: התעללות ברשת החברתית.

הדרך בה מבוצעת התעללות ברשת החברתית

אין דבר טכני יותר מפגיעה באנשים ברשתות חברתיות. זה בעצם פשוט מאוד: אנשים משקרים. קיימות, כמובן, שיטות טכניות מסובכות יותר כגון פריצה לחשבונות משתמשים, גישה לספריות כתובות דואר אלקטרוני ומציאת ופרסום תמונות מזויפות, כך שהמתעלל מופיע בעצם כמישהו אחר. ללא קשר, ההתעללות מתרחשת כאשר אנשים משקרים, ולמרבה הצער, היא הופכת להיות נפוצה יותר ככל שאתרי הרשתות החברתיות מתחילים לגדול.

התרחיש הנפוץ ביותר להתעללות ברשתות חברתיות:

פתיחת חשבון מזויף. הכולל שם ותאריך לידה מזויפים.

פרסום תמונה מזויפת. בדרך כלל תמונה של אדם בערך באותו הגיל של המתעלל, והמתאימה ל'קבוצת היעד' של האנשים בהם הוא מעוניין להתעלל.

פתיחת הדלת להתעללות. עם פתיחת החשבון המזויף פתוחה הדלת בפני המתעלל להסתובב באתרי רשתות חברתיות בדמות, למשל, של ילדה בת 16 כשהוא למעשה פדופיל בן 42.

מחקר שנערך על ידי המרכז לחקר פשעים נגד ילדים, מצא כי אחד מכל שבעה ילדים בגילאי עשר עד 17, היו קורבנות לשידול מיני באינטרנט. באותו מחקר, שליש מהילדים בקבוצת גיל זו קיבלו מה שנקרא 'שידול מיני אגרסיווי'. כלומר, המתעלל ביקש לפגוש אותם פיסית, התכתב עימם באמצעות דואר רגיל, לאחר שהילד נתן למתעלל את כתובתו הביתית, או שלח מתנות.

בריוני סייבר

למרבה הצער, עברייני מין אינם המתעללים היחידים ברשת החברתית, אלא קיימים גם בריוני סייבר, שהם זהים לבריונים בחיים האמיתיים, ומקרים אלו נמצאים במגמת עלייה. בריונים אלו מוסיפים בדרך כלל לרשת החברתית שלהם חברים, מתוך כוונה להפיץ התעללות, ואז הם מתחילים להטריד את המשתמשים באמצעות התגרות, מילות גנאי והשפלות.

בריוני סייבר מטרידים את קורבנותיהם בשיטות אחרות באמצעות התחזות לאנשים אחרים וכתיבת דברי גנאי בדפי הפייסבוק או הטוויטר. הדיווחים המרובים על התעללות ברשת מעידים על מגמת העלייה בתופעה זו, בשל האנונימיות אותה מציע האינטרנט.

בריוני רשת נוטים פחות להסתבך בהשוואה לבריונים במגרשי משחקים, היות ואינם צריכים להשתמש בשמותיהם האמיתיים או בתמונות אמיתיות. במקום זאת, הם משתמשים בשמות מסך שונים ובתמונות אייקונים מצוירים.

מניעת התעללות ברשת

השיטה היחידה להגן לחלוטין על צעירים מפני התעללות ברשתות חברתיות היא למגר לחלוטין את השימוש באינטרנט. היות וצעד זה לעולם לא יתרחש, מבוגרים, ילדים והורים יכולים לנקוט במספר צעדים על מנת למנוע שימוש לרעה ברשתות חברתיות.

ערנות מוגברת. אין להגיב למסרים שאינם רצויים המגיעים בדואר האלקטרוני או כבקשות חברות ברשתות החברתיות. אין דרך לדעת מי מסתתר מאחורי בקשת החברות. יתכן שזה מישהו מוכר, אך יתכן אף שהוא מתעלל. מומלץ שלא לקחת את הסיכון.

חשבון פרטי. בהגדרות השימוש בכרטיס האישי ברשת החברתית, מומלץ לבחור באופציה 'פרטי', המיועדת לאנשים הנמצאים ברשימת החברים בלבד.

שימוש בחסימות. אם בריונות הסייבר מתרחשת באמצעות הדואר האלקטרוני, יש לחסום את כתובת המשתמש.

לעולם אין למסור מידע אישי. כולל כתובת מגורים ומספר טלפון.

דיווח על פניות שאינן רצויות. פניות מטרידות, ובמיוחד פניות מיניות, חייבות להיות מדווחות למשטרה. אם אדם מתכנן לעשות זאת, עליו להקפיד לשמור עותקים של כל מה שכבר התקבל מהמתעלל ברשת.

פיקוח על השימוש במחשב. ככל שהילדים גדלים והופכים להיות בני נוער, קשה להורים לעקוב אחר כל פעילויותיהם. לכן יש להקפיד על דו שיח פתוח וכנה עם מתבגרים על מנת שיבינו את החששות והדאגות.

לא קיימת שיטה בטוחה לוודא במאת האחוזים את בטיחות הגלישה באינטרנט. הדרך היחידה היא הקפדה על ערנות, מודעות, ודיווח מתאים על כל התנהגות בריונית או אפילו חשודה.

תגיות נושא: 

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב