אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תעתועי הרבנים האורתודוקסים הליברלים


התמונה של עמוס אריכא

דרמה עוצרת נשימה מתחוללת לכאורה נגד עינינו הכלות כשקמים רבנים נשואי-פנים מחוגי הציונות הדתית ומתמרדים לכאורה כנגד הכפייה הדתית המחמירה של הממסד הדתי הקלאסי; זה שחונק את חופש הפולחן במדינת ישראל מאז ימי הישוב העברי בארץ-ישראל. העיתונות יוצאת מגדרה בכותרות ענק נרגשות על "מרד רבנים ליברלים ברבנות הרשמית והמעופשת עד צחנה". האמנם?

חוששני כי בדיקת-עומק תגלה כי במידה ומתרחש פלא-נס זה לפנינו, כי אז מדובר בתרגיל מבריק להפחתת האיבה כנגד היהדות האורתודוקסית שמייצגת בעיקר את הקיצוניות הדתית שהמאיסה עצמה  על יהודים רבים בארץ ובריכוזים יהודיים ברחבי-עולם. דוגמא מקוממת אחת למדמנה הממסדית הדתית המציא לנו לא מכבר שר הדתות של מדינת ישראל  כשהצהיר כי היהודים הרפורמים אינם יהודים לתפישתו, והוא לבושתנו עדיין מכהן כשר.

אדם בגלימת שר המכחיד באבחת לשון שסועה מטפשות מיליוני יהודים, משמש  עדות חיה לטירוף הדתי המכרסם בנו ומעיד כי הדת הגיעה לשיא התנוונותה וניתוקה מהמציאות דווקא במדינת ישראל.

רבנים אחדים הבינו את הסכנות הכרוכות לעתידו שח פולחנם. זהו פולחן דתי מנוון והם מתאמצים להציל נפשותיהם בהצגה מרככת במשהו את הסחי הפולחני החונק הזה. תחילה, ניסו לכבוש את הרבנות הראשית ונכשלו בכך. עבר-חלף פרק זמן והם שוב חזרו וניסו לחדד את המסרים שלהם והם נאחזים בטיעון שהם שונים מהממסד הדתי בפתיחותם ונגישותם לאחרים. להד"ם.

מסתבר בבחינה יותר מדוקדקת שלא כצעקתה. כלל לא מדובר במרד רבני כנגד הממסד הרבני שמזמן נואשו ממנו רבים עד נקיעת נפש. לפיכך הם הגבילו עצמם לגיורים של ילדים שאכן מכבר ראויים היו ללהשתחרר מכבלי  גיבנת מכוערת שכאילו אינם ככל הילדים. אבל גם בשכבת גיל כה רגישה הם נותרו קשוחים בדיוק כמו הממסד הדתי; קבעו לעצמם כלל שאין לסטות ממנו כי כל ילד שיגוייר על-ידם יתחייב ללמוד אך ורק בבית ספר "דתי".

אין לשון מתאימה לבקר את ההחלטה הזאת להצמיח בכוח תגבורת לנוער הדתי-ציוני; החלטה שהיא מוטעית ונבזית משורשה. ממה נפשנו? הרי מדובר בסתירה ובסטירה פסולה. ראשית, החלטה זו של חיוב הילד המגוייר ללמוד אך ורק בזרם דתי מכבר ראוי היה לעוקרה משורש קיום בתוכנו. זו החלטה בזויה  שכן היא פוגעת בשרירות בהוראת "כבוד האדם וחרותו". משמע, היא גם פוסלת באותה נשימה את זרם החינוך הכללי כאילו ילדינו ונכדינו דינם כגויים שאין לבוא בקרבם וחינוכם פסול. זהו עוול זועק המעיד עד כמה מושרשת הגזענות הפסולה בקרב רוב הרבנים בארץ. ילד מגוייר זכאי לבחור לעצמו כל זרם שירצה בו. אולם המגבלה הזאת של "הקבוצה הליברלית" מחשידה כי הכוונות "הליברליות" לא כל-כך טהורות.

היהדות האורתודוקסית בכל צורותיה, כולל אותה קבוצה ליברלית, לא נסוגה אפילו כחוט השערה מאותה "הלכת דורות" שעבר הכלח על חלקים גדולים ממנה. מדובר בגזענות שפלה שאין לה מקום בתפישת יהדות נאורה בשום זרם, ובודאי לא במדינה המתיימרת להיות ביתו של כל יהודי. הכפייה הדתית הפכה מכבר להשתלטות פראית של כוהני-דת חשוכים על חלקים נרחבים בחברה בישראל והיא פוגעת במישרין ברבים. המדינה הפקירה מכבר את זכויותינו כבני אדם חופשיים ונהיינו מרמס.

תרגיל הגיור לילדים של הקבוצה "הליברלית" נועד לאפשר לשוטים שכמונו להשתחרר מלחץ אוויר-חם ובהסחת-דעת זו נמשיך לאפשר לאורתודוקסיה מנוונת לתעתע בנו כרצונה. ההפרדה בין דת למדינה מחויבת מכבר.

תגיות נושא: 

תגובות

התמונה של אביגיל אגלרוב

ניסיון נחמד

אבל לא הצלחת להפחית את האיבה הטבעית הטמונה בי כלפי אוכלוסיה זו.

יש טקסט אחר

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא